Hususi sektörde güzeşte icraat, KİT kontratlı personelinin yıllık izninde dikkate alınır mı?

KİT’lerde almanak izin süreleri lacerem hesaplanır?

SORU: ferah eyyam

399 a vabeste bir kit kurumunda 1,5 senedir tekniker kendisine çalışmaktayım. Amme kurumuna girmeden ilk özel tıpkısı kurumda 8 yıl(2400 çağ) dönüş teknik adam namına çalışmışlığım var. Işyar olduğum antlaşma özelde çalıştığım eyyam etap merhale olarak verildi ancak yıllık izin konusunda hiç tıpkısı mıhlı bilgelik alamıyorum. Acaba yıllık cevaz zaman sayım ne büyüklüğünde süre bilahare 30 olacaktır. Beceri hizmetler sınıfındayım ve şu zaman yıllık müsaade dönüş tadat 20 gündür. Şu zaman 9 un 3 ündeyim.

Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

CEVAP:

Sorunuzdan aynı amme ekonomik teşebbüsünde 399 sayılı KHK kapsamında kontratlı tekniker namına görev yaptığınız anlaşılmakta. Öncelikle, sözleşmeli personelin tıpkı kadrosu bulunmadığından tutulan kademe ve derecenin yemeden içmeden tekaütlük açısından ana oluşum ettiğini belirtmekte kazanım görmekteyiz. Ayrıksı ayrımsız ifadeyle “9 un 3 ündeyim” şeklinde belirttiğiniz rütbe ve dereceniz yemeden içmeden tekaütlük işlemlerinizde ehemmiyet taşımaktadır.

İzin hakkının hesaplanmasına gelince, 399 çevrilmiş KHK’nin 21’inci maddesinin birinci fıkrasında “Kontratlı personelden hizmeti 10 yıla büyüklüğünde olanlara (10 sene dahil) yılda 20 çevrim, 10 yıldan aşkın olanlara yılda 30 periyot ücretli müsaade verilir. Yıllık müsaade verilmesine asıl hizmetin tesbitinde amme kurum ve kuruluşlarında geçen fiili hizmet süreleri ile bayrakaltı gözönüne alınır.” denilmektedir.

Düzenlemede degaje buyruk bulunmaktadır. Buna bakarak amme alım ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile askeriye sürelerinin toplamı 10 yılı geçtiğinde yıllık müsaade hakkınız 30 zaman olacaktır.

Özen edileceği için hizmet yılı 10 olanlar da 20 zaman cevaz hakkına sahiptir. Dolayısıyla 11’inci bakım yılından zaman alanlar 30 dolaşma cevaz hakkı elde ederler. Yaptıysanız bu süreye askerlik fariza süreniz bile dahildir.

Özetle, memurlar de olduğu hususi sektördeki sürelerin KİT personelinin yıllık izninin tespitinde dikkate alınması benzer değildir.

Share: