Hukuk ve ekonomi mezunları üstelik zabıta oluşmak içmağara yarışacak

Hakim, savcı, ilçebay almak için 4 yıllık fakülteleri mütemmim gençler, Ankara Büyükşehir Belediyesinin 250 kişilik zabıta memuru kadrosuna başvuru düzenlemek içmağara mufassal kuyruklar oluşturdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, KPSS puanına göre alım yapacağı 250 zabıta memuru içmağara başvuruları almaya başladı. Bugüne büyüklüğünde mezunları bilgili-savcı-vali ve ilçebay oluşmak içmağara çabalayan panel bilgiler ve hususiyet fakültesi mezunu gençler zabıta kalkışmak içmağara yarışacak.

Sözcü Gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre; Ataması yapılacak 150 zabıta memur adayı için üniversitelerin 4 yıllık ülfet, panel bilgiler, iktisat, işletme veya kazançlı ve yönetimsel ulum fakültelerinin lisans programlarının birinden mezun olma şartı aranıyor. 70 aday ise üniversitelerin mahalli idareler yahut domestik yönetimler ön lisans programlarından mezun olanlar arasından seçilecek. 20 namzet üstelik çadım, çrütbe sağlığı, çkademe esirgeme kabilinden ön lisans bölümleri mezunları arasından alınacak. 10 namzet ise gıde teknolojisi ve gıda teknikerliği bölümlerinden çıkışlı olanlar arasından seçilecek.

Adaylardan lisans mezunları için KPSS’den yeryüzü az 70, ön lisans mezunları için dahi yeryüzü bir iki 65 puan kabul etme şartı birlikte bulunuyor. ABB, boş grup sayısının beş katı oranında adayı yani 1250 kişbol mülakata çağıracak.

KAMUDA Ä°STÄ°HDAM ZOR

Yılda 1000 kişi mezun veren bazı bölümlerin kamudaki istihdamı 10’u da bulmuyor. Bazı bölümlerden kamuya birkaç yılda 5-10 kişi alınıyor, bazı bölümlerden mezun olanlar hiç alınmıyor. İŞKUR’un istatistiklerine göre ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup iş bekleyen üniversite mezunu sayısı 766 bin 674. İş kontrol umudunu yitiren üniversite mezunu gençler bu listede yer almıyor. İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerin; 767’si doktora mezunu işsiz. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890’ı lisans mezunu, 17 bin 688’i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331’i ise ön lisans mezunu.

Share: