Hollanda’da yeni yıl kutlamaları olaylı geçti

Hollanda’da yeni sene kutlamalarında haram olmasına karşın çok sayıda verimsiz fişek kullanılması neticesinde sâdır olaylarda açkı ve binalarda hasar oluşurken polislerin yaralandığı ve onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Hollanda polisinden yapılan kayıtlı açıklamada, devlet genelinde yeni sene kutlamalarında çıkan hâller sebebiyle başkent Lahey’de 12 polisin yaralandığı ve onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Ülkede yasaklanmasına rağmen haddinden fazla sayıda kişinin havai fişek kullandığı kutlamalarda sâdır yangınlarda anahtar ve binaların hasar gördüğü kaydedilen açıklamada, polis ve itfaiyenin olaylara müdahale ettiği vurgulandı.

Hollanda itfaiyesinden yapılan yazılı açıklamada, cemaziyelevvel geceki ahval sırasında 3 bin 833 hararet ihbarı yapıldığı ve bunların 134’ünün eş, 724’ünün gübür konteyneri ve 1832’sinin komütatör yangınına ilgili olduğunu bilgisi paylaşıldı.

Olaylarda Veghel köyündeki tarihi tıpkı kilise ve Amsterdam’daki ilkokulun yandığı belirtilirken, gözünden yaralanan 24 kişinin Rotterdam Ayn Hastanesine kaldırıldığı bilgisine kayran verildi.

Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz, Twitter’dan “Müzaheret üzere çalışanlara yasa dışı işsiz fişeklerle saldırılması gıcırı bükme. Haddinden Fazla sayıda asayiş görevlisi yaralandı. Bunlar sudan ucuz kalmayacak.” paylaşımını yaptı.

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, çıkan olayların peşi sıra parlamentoya evinsiz fişeklerin millî düzeyde yasaklanması çağrısında bulundu.

Hollanda’da 12 belediye, amme güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle yılbaşı kutlamalarında havadan fişeklerin kullanımını yasaklamıştı.

Irkçı ifadeler köprüye yansıtıldı

Rotterdam’daki kutlamalar sırasında Erasmus Köprüsü’ne ışıkla yansıtılan ırkçı ifadeler ülkede rahatsızlığa illet oldu.

Köprüye yansıtılan yeni sene mesajlarının ortada “Beyazların yaşamı değerlidir”, “Bahtiyar beyaz yıllar 2023” ve “Bizim insanlarımızın varlığını ve beyaz çocukların geleceğini garanti altına almalıyız” ifadelerinin yer alması zımnında sormaca başlatıldığı bildirildi.

Bakan Yeşilgöz, Erasmus Köprüsü’ne yansıtılan ırkçı ifadeler üzere “huzursuz edici” yorumunu yaparak “Irkçı söylemler kabul edilemez ve ülkemizde yeri yok. Polis Güçleri olayı araştırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: