Hemşireydi arkadaşlarını sahabet etmek amacıyla avukat oldu

Okumuş’birlikte Sağlık Bakanlığı’na mecbur değişik hastanelerde yaklaşık 10 yıl hemşirelik özne Aysel Dalkılıç, sağlık çalışanlarını mukayyet olmak amacıyla çıktığı yolda mutlu sona ulaştı. Eski Hemşire 10 yıldır afiyet alanında verdiği hizmeti imdi sağlıkçıların henüz abat hizmet vermesi için sağlıkçıların birlikte hakkını savunarak sürdürecek.

Kültürlü Nazilli İlçesinde kıpırdak ve geçen yıllarda İzmir Tepecik Eğitim Bilimi Araştırı Hastanesi’nde hemşirelik yaparken sınava girerek ülfet fakültesine vasıta yaptıran 1 çocuk annesi Aysel Dalkılıç, tıpkısı yandan hemşirelik yapıp ayrıksı yandan Ahbaplık Fakültesi’ni okuyup çıkışlı oldu. Diplomasını aldıktan sonra hemşireliği bırakıp muvaffakiyet ile stajını bütünler Aysel Dalkılıç düzenlenen törenle Avukatlık cübbesini giyerek bakir mesleğine başladı.

Sonuç zamanlarda sağlık çalışanlarına ve hele hekimlerin maruz kaldığı yol ve cüretkâr olaylarına çokça üzüldüğünü belirten Aysel Yalın Kılıç, artık benzeri zamanda doktor olan kocası Lütfi Dalkılıç ve çarkıt meslektaşlarının müdafi olacağını söyledi. Kültürlü Barosu’nda planlı törenin peşi sıra eşi Aysel Yalın Kılıç’a ünsiyet fakültesini okuduğu öğrencilik döneminde yer şişman desteği verenlerden Dr. Lütfi Yalın Kılıç, eşinin başarısı ile hava duyduğunu belirterek “Hekimler son zamanlarda çok çok saldırıya uğramaya başladı. bundan sonra eşim Aysel Hatun benim ve bizlerin savunucusu olacak” diye konuştu.

“SAĞLIKTA ŞİDDETİN HARİTASI”

Yapılan araştırmalara bakarak Türkiye’de rastgele 10 esenlik çalışanından 8’i ruh bilimsel evet da fiziki şiddete maruz kalıyor. Şark ve Güneydoğu’daki esenlik çalışanlarının yüzdelik 92’si her sabahleyin işe giderken utanmak yaşıyor. Takat olaylarında Güneydoğu’yu, Marmara ve Akdeniz izlem ediyor.

Keyif çalışanlarının şikayetlerini ilettiği ‘beyaz kod’ birimi verilerine ve yapılan istatistiklere bakarak yıllık ortalama 8 bin 684 esenlik çalışanı takat nedeniyle şikayetçi oluyor. Saldırıların yüzde 33’ünü fiziki, yüzde 67’sini ise namzet saldırılar oluşturuyor. Şiddete maruz kalanların yüzde 56’sı kadın, yüzde 44’ü ise erkeklerden oluşurken, olayların yüzdelik 33’ü ivedi servislerde, yüzde 31’i polikliniklerde, yüzdelik 16’sı bile klinik servislerde yaşanıyor. Çabukluk uygulayanların genel profili ise, parasız yakını ayvaz, 30 gözyaşı şeş, eğitimsiz, dirimlik düzeyi düşük, süreduran kişilerden oluşuyor.

Share: