Haziranda 32 şiddet vakasında 42 sağlık çalışanı mağdur oldu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen), geçsunma kamer 32 şiddet vakasında 42 sağlık çalışanının mağdur olduğunu duyurdu.

Sağlık-Sen’in “Haziran Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu”na ilişmaksat yapıulan açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin aralıksız devam ettiği vurgulandı.

Kamuoyunun neredeyse seçme gün gürültülü getiren tıpkısı şiddet olayına şahitlik ettiği tamlanan raporda, şunlar belirtildi:

“Durumun vahameti, Konya Şehir Hastanesinde görevli Doktor Ekrem Karakaya’nın görevi başındayken benzeri hasta yakınının silahından çıkan kurşunlarla katledilmesiyle ayrımsız posta daha hatırlanmış oldu. Bu dramatik fenomen, şiddete karşı cezai müeyyidelerin artırılmasını, sorunun çözümü yolunda çok da optimist olunmaması gerektiğini ortaya koymuş oldu. Çünkü sağlıkta şiddet sorunu, yılları bulan ihmaller zımnında çok yönlü ve çok boyutlu aynı kangrene dönüşmüş durumda.”

Herhangi Bir dört sağlık çalışanından birinin fiziksel şiddete uğradığı, yıldırma, küfür ve hakaret kadar şiddet türleriyle de bu oranın katlandığı bildirilen raporda, “Çabucak yapılması müstelzim, şiddete karşı duyarlılığı artıracak sosyal seferberliktir. Resmi ya üstelik özel tüm alım ve kuruluşlar, bu süreçte etken kurum almalıdır.” değerlendirmesine saha verildi.

Sağlık Bakanlığının, Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinden sonraları bazı şifahane girişlerine X-Ray cihazı yerleştirmeye başlamasının geç üstelik olsa öyaşlı bire bir adım olduğu, uygulamaya ülke genelindeki tüm sağlık merkezlerini dahil gitmek gerektiği belirtildi.

Güvenliği sağlamakla görevli personelin yetkilerinin genişletilmesi gerektiği aktarılan raporda, “Şiddet uygulayanların öbuğulu bire bir bölümünün marazlı yakını olduğunu dikkate matlup olursak, araştırı alanlarına pattadak fazla tutkun yakınının girişine cevaz verilmemelidir. Şiddetin sunma çok yaşandığı acil servislerdeki yoğunluğun azaltılması amacıyla da bu birimlerde ilave tedbirler alınmalıdır.” ifadesi kullanıldı.

Şiddet olaylarının failleri umumi itibarıyla sayrı ve sökel yakınları

Sağlık merkezlerinde güvenlik tedbirlerinin bildirme üst seviyeye çıkarılması gerektiğine işaret edilen raporda, şu bilgiler paylaşıldı:

“Haziran ayı boyunca 32 şiddet vakası yaşandı. 47 saldırgan tarafından gerçekleştirilen bu olaylarda 42 sağlık çalışanı mağdur oldu. Henüz önceki aylarda olduğu kabil şiddet olaylarının failleri genel itibarıyla tekrar aynı kimseler. Ay içerisinde yaşanan 32 şiddet olayının 26’sına tutkun ve sökel yakınları bozukluk oldu. Diğleşker 6 şiddet olayının 5’ine kendini bilmez kişiler sebebiyet verirken, birine dahi tıpkı yöneticinin neden olduğu tayin edildi. Kamer boyunca yaşanan 32 vakanın 28’i hem sözlü hem fiili, 4’ü ise sözlü yerine oluş buldu. 32 şiddet olayının 29’u hastanelerde, biri ev sağlığı merkezinde, biri eczanede, biri ise sahada yaşandı. Haziran ayında 22 hekim, 10 hemşire, 3 güvenlik görevlisi, 2 eczacı, 5 diğer sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı.”

Raporda, şiddet vakalarına defa açdakika 47 saldırgandan 14’ü hakkında seçme işlem yapılmadığı, gözaltına alıatlatmak 10 saldırganın erkin bırakıldığı, 11 saldırgan hakkında soruşturma başlatıldığı, 12 saldırganın bile tutuklandığı bildirildi.

‘Sorunun kökten çözümünün yegane yolu, toplumsal duyarlılığı artırmaktır2

Sağlık-Sen Umumi Başkanı Ahi Durmuş, sağlık çalışanlarını kasıt alan şiddetin seçme geçarz gün derinleşyeryüzü tıpkısı sav olarak sağlık sistemini zılgıt ettiğkayınbirader belirtti.

Doktor Ekrem Karakaya’nın katledilmesinin durumun hangi derece yavaş olduğunu gözler önüne serdiğkayınbirader ifade eden Durmuş, “Bu ve analog olaylar zımnında, sağlık çalışanları işlerine korkarak harcama oldular. Meselenin bu noktaya gelmesinde, suçlu aramayı benzeri tarafa bırakıp, sorunun kökten çözümü içmağara herkesin seferber olması lazım. Bunun için öncelikli görev Sağlık Bakanlığına düşmektedir. Cezalar ne kadar artırılırsa arttırılsın, maalesef caydırıcı olmuyor. Sorunun kökten çözümünün yegane yolu, toplumsal duyarlılığı artırmaktır. Bunun yanında, sağlık merkezlerinde güvenlik tedbirlerini artırmak gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

Share: