Hatay’da depremden 68 saat sonraları yabancı uyruklu aynı avrat enkazdan sağlıklı çıkarıldı

Hatay’bile depremden 68 saat bilahare 48 yaşındaki ecnebi uyruklu karı enkazdan iyi kurtarıldı.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin peşi sıra kentte bitmeme fail taharri kurtarma çalışmalarına il dışından gelen çok sayıda grup da katılıyor.

Balıkesir’den bölgeye gelen taharri istirdat ekipleri, Antakya ilçesi Hedef Mumcu Caddesi’ndeki bire bir binanın enkazından ses geldiğini belirledi. Ekiplerin saatler süren çalışmasının ardından depremden 68 saat sonra 48 yaşındaki ecnebi tabiiyetli kadın enkazdan sağ çıkarıldı.

Ekipler, kadını kurtardıktan bilahare mutluluklarını birbirine sarılarak paylaştı.

Yaralı kadın 112 Ivedili Keyif personeli vasıtasıyla hastaneye kaldırıldı.

“Uyumayı düşünmedik dahi”

Enkazdaki çalışmalara katılan Nem Tabii Afetler Arama Istirdat ve İlkyardım Derneği (GÖNDAK) Başkanı Değer Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarsıntı haberini almalarının bir anda peşi sıra bölgeye geldiklerini söyledi.

Şu esas kadar 21 kişiyi enkazdan sıhhatli çıkarmayı başardıklarını anlatan Akbulut, “Bölgeye 14 arkadaşımla beraber geldik. Sanıyorum bazılarımız tek uyumadı, bazılarımız de arabada koltukta, zehir başında birer saat dinlenerek kendine gelmeye çalıştı. Çünkü bu binada çokça patırtılı aldık, sesleri duydukça uyuma imkanımız yok. İçimizde coşku oldu. Çalıştıkça, hayatta olanlara ulaştık. Uyumayı düşünmedik üstelik.” diyerek konuştu.

Akbulut, kontrol istirdat çalışmalarını meydanlık vermeden bitmeme edeceklerini belirterek “Depremden 72-78 saat bilahare çok şişman umudumuz kalmıyor. Kaldı şurada 7-8 saatimiz, sonraki saatlerde yanında zelzele çantası veya suyu olan, kendini idame ettirebilen insanlar fakat hayatta kalmayı başarıyor. O dahi olağanüstü gerektiriyor. Kalan zamanda elimizden geleni yapmaya çalışacağız.” dedi.

Share: