Hars Bakanı Ersoy, 2021’de alınacak personel sayısını açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “125 kazı alanının dahi programa karışma edilmesiyle arttırma 350 eksper personeli de karışma ettiğimizde toplam 700 kazı bilimci, danışma tarihçisi ve restoratör 2021 sonu bakımından istihdam edilmiş olacak”

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “125 kazı alanının de programa karışma edilmesiyle ilave 350 uzman personeli birlikte karışma ettiğimizde hep 700 arkeolog, nutuk tarihçisi ve restoratör 2021 sonu itibarıyla istihdam edilmiş olacak.” dedi.

Hars ve Turizm Bakanlığı ile mecbur kuruluşlarının 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda lokma eden Ersoy, sözlerine, İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Firez ve tekellüm alanında olduğu gibi turizmde bile başarılı 2 yıl yaşandığını anlatım eden Ersoy, 2018’birlikte 46 milyon, 2019’birlikte 52 milyon ziyaretçinin Türkiye’bile ağırlandığını söyledi.

Ersoy, 2020’da ise hep 58 milyon misafir ağırlanmasının ve 40 bilyon doların üzerinde turizm geliri elde edilmesinin hedeflendiğini, ancak Kovid-19 salgını nedeniyle bilcümle dünyada olduğu üzere Türkiye’de dahi turizm hareketlerinde ağırbaşlı benzeri daralma yaşandığını kaydetti.

Kovid-19 salgınının çağ üzerindeki damarlı etkilerini sunma örgen dökmek ve aşamalı bile olsa başlayan turizm hareketlerinin Türkiye’ye yönelmesini çıkarmak için Emniyetli Turizm Kabul Programı’nın başlatıldığını aktaran Ersoy, programın, arsıulusal bilinirliği olan denklik kuruluşları ve sektörün önde gelen paydaşlarıyla hazırlandığını belirtti.

Denetleme firmalarının seçiminde birlikte genişlik beş altı 5 ülkede hayatiyet göstermesi şartı arandığını anlatan Ersoy, Türkiye’dahi uluslarası denetleme firmaları eliyle denetlenen ve sertifika almaya hak kazanan 5 binden çok tesisin bulunduğunu söyledi.

Şehadetname programının, 15 Temmuz 2020 itibarıyla 50 dide ve beden konaklama tesisleri amacıyla mecburi ayla getirildiğini hatırlatan Ersoy, Bakanlığın teftiş elemanları ve muamma alıcı denetimleri ile beraber, tesislerin ayda 3-4 kat denetlendiğini rapor etti. Ersoy, 50 görüş ve cisim olma şartının yıl başından itibaren 30 odaya çekildiğini dile getirdi.

Ukrayna, Rusya ve Bir Kraliyet kabilinden Türkiye’ye sonsuz ziyaretçi gönderen ana pazarlardaki matbuat organlarında yer alacak yayınlar amacıyla izaz faaliyetleri yürüttüklerini tamlayan Ersoy, “Bu kapsamda 2020 yılı sonuna kadar bin 225 kişiyi, 2021 yılında birlikte 3 bin 200 kişiyi ağırlamayı planlamaktayız.” dedi.

Ersoy, titizlikle ve hevesli tıpkısı şekilde hesaplı bu izlence sayesinde Türkiye’nin rakibi olan özge ülkelerin önüne geçildiğini vurguladı.

Hava trafiğinin açılmasıyla asıl pazarlarda monitör ve sayısal reklamlarla yavaş iletişim çalışmaları yapıldığını anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Bu yaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna pazarlarının yolculuk için en haddinden fazla yeğleme ettiği ülkelerden biri olduk. 2020 yılında 14 ülkede, Müttehit Krallık, Almanya, Ukrayna, Rusya, Sırbistan, Avusturya, Belçika, Japonya, Polonya, Çekya, Fransa, İsrail, Kazakistan, Hollanda’bile TV reklamlarımız yayınlandı. Yazılı matbuat reklamlarına baktığımızda ise ülkemizin tanıtımını dünyanın arz prestijli ve en çokça okunan dergilerinde gerçekleştirmeyi 2020 yılında da sürdürdük. Bu kapsamda yıl süresince toplanmış 8 ülkede 57 dergide reklam çalışmaları gerçekleştirdik. 2020 tanıtımı için etkin adına kullandığımız mecralardan biri dahi dijital platformlar olmuştur. 57 ülkede 54 film ile bitmeme etmiş olan dijital reklamlarımız ile toplamda 5,5 bilyon seans, 1 bilyon izlenme alınmıştır.”

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin ensesi kalın im ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin mütebeddil trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, ekin rotaları, akide turizmi, gastronomi, alışveriş kabilinden 50’yi fazla başlığın “GoTurkey” deneyimler çalışması üzerinden yayına başladığını dile getirerek, bunun birlikte bölgelerin ve illerin arsıulusal alanda imdi tanıtılabilmesi amacıyla tıpkı yapılanma kurulduğunu söyledi.

– “Gökçe Bayraklı Deniz Hamamı sayımızı derakap artırarak acun birinciliğini hedeflemekteyiz”

Türkiye’nin uluslararası Mavi Simge Programı çerçevesinde 2020’de 486 kumsal ile dünya sıralamasında 3’üncü olduğuna dikkati çekici Ersoy, “2023 yılına büyüklüğünde Semavi Bayraklı Deniz Hamamı sayımızı çabucacık artırarak acun birinciliğini hedeflemekteyiz.” dedi.

KAPAT X

Turizmin ciddi olduğu bölgelerde yerli halkın birlikte taleplerini dikkate alarak Çeşme, Bodrum, Kadriye, Belek ve Serik’te 5 kader standardında toplanmış 4 ücretsiz halk plajının vatandaşların hizmetine sunulduğunu aktaran Ersoy, 2021’de Manavgat, Kemer ile İçmeler görünmek için 3 ücretsiz ahali plajını daha hizmete açacaklarını bildirdi.

Yıpranmamış turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi çalışmalarına devam edildiğini tamlayan Ersoy, bu projelerden yeryüzü önemlisinin Iye Turizm Merkezi’nin geçmiş etabı olan Çeşme Projesi olduğunu söyledi. Ersoy, bu kapsamda Çeşme Firez ve Turizm Esirgeme ve Hareket Bölgesi’nin 13 Ilkgüz 2019’birlikte ilan edildiğini hatırlatarak, bahis konusu bölgede projelendirme ve planlama çalışmalarının 2021 böylecene tamamlanacağını, 2023’te bölgenin turizme kazandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Nezaret yerine altyapı yatırımlarına bile destek vermeye devam edildiğini rapor fail Ersoy, Antalya ve Bodrum’bile bu alanda planlı enfrastrüktür çalışmaları karşı vukuf verdi.

Salgından yağlık turizm sektörünün içinde bulunduğu olumsuzlukların azaltılması ve eskimemiş alışılagelen düzende faaliyetlerini yürütebilmesi için birçok bindi paketinin hayata geçirildiğini ifade eden Ersoy, Divan gündeminde olan kanun teklifiyle turizm sektörünü doğrudan etkileyen Konaklama Vergisi uygulamasının 1 Karı 2022 tarihine ertelenmesi, ilave istihdam kapsamında 2020 sonuna kadar etkin olmak amacıyla uygulanmaya konulan sigorta prim desteği ve stopaj indirimi ile bodur himmet ödeneği uygulamasının süresinin uzatılması üstüne Cumhurbaşkanlığına mezuniyet verilmesinin öngörüldüğünü dile getirdi.

Ersoy, Vekâlet eliyle amme bankası ile sağlanan anlaşma çerçevesinde kredi bindi paketleri hazırlanarak sektörün kullanımına sunulduğunu anlatım etti.

– “Atatürk Kültür Sarayı uluslararası yapımlara de kapılarını anahtar”

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın uluslararası alanda arz varlıklı repertuarı sunmak üzere yola çıktığını kaydeden Ersoy, kadrosu 30 dinç kullanılmamış sanatçı ile güçlenen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın bundan sonra acun liginde olduğunu vurguladı.

Ersoy, Bakir Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası’nın 2023 dayak kapasiteli Büyük Salon ve 500 hamil kapasiteli Gökçe Salon ile hizmet vereceğini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 60 yıldır kullandığı 600 yabanlık Tarihi CSO Salonu’nun ise oluşturulacak musahabe adası zarfında faaliyetine bitmeme edeceğini söyleyen Ersoy, “Yenisi açılır açılmaz ona yenileme çalışması yapıp yeniden konserler için kullanmaya bitmeme edeceğiz. Sergi mekanı ve belirtik albeni alanlarından oluşan müzik kampüsü, 3 Antrakt 2020 tarihinde, ülkemizin ve dünyanın ünlü müzisyenlerinin katılımıyla hizmete açılıyor.” şeklinde konuştu.

Kâin hars merkezlerine mülhak kendisine 2020’birlikte Erciş Kültür Merkezi’nin tamamlandığını, Burdur Kültür Sarayı inşaatının bile yıl sonuna kadar tamamlanacağını anlatan Ersoy, hizmete açılması hedeflenen 4 skor yıpranmamış ekin merkezinin projelendirme ve yapımına ilgilendiren çalışmalara bitmeme edildiğini belirtti.

Ersoy, İstanbul Atatürk Kültür Sarayı’nin, genişlik ve nicelik itibarıyla çağın gereksinimlerine makul yerine yeniden inşa edileceğini, 95 bin 600 metrekare sadık alanda eskimemiş yapısıyla İstanbullular ile buluşacağını bildirdi.

Atatürk Kültür Merkezi bünyesinde 2 bin 38 kişilik opera salonu, 805 yabanlık oyun salonu, görüşme ve enstrüman kütüphanesi, bala nutuk merkezi, konuşma galerisi, çok amaçlı mağaza, dizayn dükkanı, park yeri ve beyaz perde bulunduğunu rapor fail Ersoy, “Tayf sistemleri en son uygulayım bilimi ile tasarlanan Atatürk Kültür Sarayı, Bakanlığımız danışma kurumlarının beraberinde hususi sanat ansambl ve kurumlarının dahi mekan ihtiyacına karşılık verecek, uluslararası yapımlara bile kapılarını açacaktır.” dedi.

– “2020 yılında 248 ilave personel istihdam edilecektir”

Kültürel varlıkları ahit yüzüne çıkaracak 157 hafriyat çalışmasının ülkenin türlü yerlerinde bitmeme ettiğini belirten Ersoy, 157 kazı bilimsel hafriyat çalışmasının 125’inin Türk kazı başkanlıklarınca, 32’sinin yabancı hafriyat başkanlıklarınca sürdürüldüğünü kaydetti.

Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2020’üstelik Kovid-19 salgınına yönelik tedbirlere rağmen arkeolojik kazı ve satıh araştırması sayısı 500’ü aşmıştır. Bakanlığımız ve sınırlanmış kurumlarımızın destekleri ile 2019 yılında başlatılan 12 maaş hafriyat programına karışma olan hafriyat başkanlığı sayısı bu yıl 3 tekmil artırılarak 20’den 62’ye çıkarılmıştır. 2021 yılında kalanları dahil ederek bu sayıyı 125’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yıl boyu süren kazılar kapsamında 2019’da ilave 100 kazı bilimci, laf tarihçi ve restoratör istihdam edilmiş olup 2020 yılında da arkeolog, musahabe müverrih ve restoratör unvanlarında 248 ilave personel istihdam edilecektir. Bunlarla ilişik vacip başvurular sitelerimizde açıklandı. Beklenti vardı, arkeologlarımız hele, başvurularını hızlı şekilde yapabilirler. 2021 yılı böylelikle 125 kazı alanının de bu programa karışma edilmesiyle ilave 350 ehlihibre personeli üstelik karışma ettiğimizde mecmu 700 kazı bilimci, konferans tarihçisi ve restoratör 2021 sonu itibarıyla istihdam edilmiş olacak.”

Icra Vekili Ersoy, 2004-2020 yıllarında toplanmış 4 bin 440 nüsha hars varlığının Türkiye’ye iadesinin sağlandığını söyledi.

Türkiye asıllı eserlerin iadesine yönelik hukuki ve diplomatik çalışmaları sürdürülen 65 dosyanın bulunduğunu vurgulayan Ersoy, kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadele alanındaki etkinliğin artırılması için bölüm müdürlüğü düzeyinde hizmet veren birimin ofis başkanlığı düzeyine yükseltildiğini, Mart 2020’da Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanlığı kurulduğunu ve bu alanda çalışan bilirkişi sayısının 3 hatim artırıldığını söyledi.

Ersoy, 2020 yılı bakımından Bakanlık bünyesindeki 199 müze, 142 aranje harabelik yeri ve Nezaret denetimindeki 287 özel müzenin faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, Türkiye’dahi bire bir geçmiş durumundaki dünyanın sunma balaban havaalanı müzesi olan bin metrekarelik İstanbul Havalimanı Müzesi’nin 17 Temmuz 2020’dahi ziyarete açıldığını hatırlattı.

– “11 milyonun üzerinde Müzekart kullanıcısı ile buluşulmuştur”

Ankara Kılık ve Yontu Müzesi’nin restorasyon ve teşhir-tertip çalışmalarında, Edirne Hıdırlık Tabyası’nda Balkan Savaşları Müzesi, Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi, Mersin Ağacı Tarsus Müzesi, Kilis Müzesi, Kahramanmaraş Elbistan Müzesi, Manisa Müzesi, Tunceli Müzesi ve İstanbul Saten Sinema Müzesi’nin ziyarete teferrüç çalışmalarında sona gelindiğini belirten Ersoy, bu yıl böylecene müzelerin açılışının gerçekleştirileceğini rapor etti. Ersoy, İstanbul Atlas Sinema Müzesi’nin bile son teşrin sonuna büyüklüğünde açılacağını bildirdi.

Ersoy, “Müze ve ören yerlerinde farkındalık kamu üzere başlatılan Müzekart uygulamasıyla; bugüne kadar 11 milyonun üstünde Müzekart kullanıcısı ile buluşulmuştur. Ayrıca Bakanlığımız Çanakkale Kayran Başkanlığı’na sınırlı müzeler ile Milli Saraylara sınırlanmış Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları, kasırlar ve yenilenen Galata Kulesi bile Müzekart ile ülfet edilebilme imkanına kavuşmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

Beyoğlu Kültür Yolu Projesinin, GalataPort’tan başlayıp Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Garibaldi Sahnesi, Darı Apartmanı Mehmet Akif Evi, Saten Beyaz Perde Müzesi, Taksim Tayf, Taksim Camii İslam Eserleri Kültür Sarayı’nin peşi sıra Atatürk Kültür Merkezi’nde sona erecek bire bir seyahat güzergahı projesi olduğu bilgisini veren Ersoy, hars yolu süresince temsil, güzel sanatlar, opera, bale, işporta, sinema, kısa film, pusula ve anadan görme sanatların sergilendiği kavi haddinden fazla tekellüm etkinliğinin bir araya getirileceğini rapor etti.

Vekil Ersoy, restorasyonu tamamlanan ve bire bir hava merkezi namına ziyarete baştan açılan Galata Kulesi’nin, 6 Ilk Teşrin küşat tarihinden bugüne büyüklüğünde okkalı deste gördüğünü ve 60 binden fazla dirilik eliyle müzakere edildiğini bildirdi.

UNESCO Dünya Firez Mirası Geçici Listesi’ne 2000’bile alınan Sümela Manastırı’nın henüz önce tek ziyarete açılmamış olan bölümlerinin bile üçüncü adım olarak planlandığını, 2021’de tamamlanacağını dile getiren Ersoy, UNESCO Acun Miras Listesi’ndeki geçim sayısının 2020 yılı bakımından 83’e ulaştığını belirtti.

Share: