Hane satışları dünyada düşer Türkiye’de artıyor

MasterTürk araştırmasına göre yılın evvel yarısında ABD, Fransa, Ä°ngiltere ve Çmağara kabilinden ülkelerde konut satışları gerilerken, Türkiye’da yüzde 31 artış gösterdi

Bu yılın geçmiş yarısında dünyanın önde mevrut ülkelerinde konut satışları düşer Türkiye’birlikte yüzde 31 artış yaşandı.

Coldwell Banker açıklamasına göre, bünyesinde Coldwell Banker, Century 21, Era Türkiye, Muzayede.com ve Premier Yapı üzere markaları bulunduran MasterTürk’ün eskimemiş araştırması küresel konut satışlarındaki grafikleri ortaya koydu.

Araştırmaya göre, ESIR’birlikte yılın önce yarısında ikinci halk bölük satışları yüzde 7 düştasavvur 34,3 milyon adede geriledi. Kanada’dahi ise bu nicelik yüzde 19 azalışla 303 bin 6 skor adına gerçekleşti.

Ä°ngiltere’deki basamak satışlarına bakıldığında ise sülale-haziran döneminde düşüşün yüzde 23’e ulaştığı ve 630 bin 170 sayı hane satıldığı görüldü. Düşüş oranı Hollanda’üstelik yüzde 23,5’e ulaştı. Bu ülkede önce 6 ayda 91 bin 305 basamak satıldı.

– Çmağara ve Fransa’bile dahi satışlar düştü

Yılın ilk çeyreğinde konut satışları Fransa’de yüzde 9 düştü. Avrupa Ä°statistik Merkezi Eurostat Fransa’da yıl toplamında toplam konut satışında yüzde 5’mağara üzerinde düşüş bekliyor. Böylece 2021’birlikte 1 milyon 204 bin olan toplanmış hane satışının 1 milyon 140 bin seviyesine inmesi öngörülüyor.

Global emniyet derecelendirme kuruluşu S&P ise Çmağara için yaptığı analizde, yurt satışlarının bu yıl yüzde 28-33 aralığında düşmesini bekliyor.

– “Konut satışları Türkiye’dahi rekora gidiyor”

Açıklamada görüşlerine kayran verilen MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, Ä°spanya’bile yılın önceki 5 ayında 2021’mağara aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 221 bin 511 sayı ev satıldığını belirterek, Portekiz’üstelik ise artış oranının geçmiş çeyrekte yüzde 25,8 kendisine gerçekleştiğkayınbirader bildirdi.

Türkiye genelinde artışın bu oranların çok üzerinde olduğunu nâkil Taş, şu bilgileri verdi:

“Konut satışlarının rekora gittiğkayınbirader söyleyebilirim. Yılın önceki yarısında göz satışları yüzde 31 artarak 726 bin adede yükseldi. Fakat eğilime baktığımızda evvel 6 ayda bir numara el satılan bölük adedi 208 bin. Ä°kinci umum satış ise 517 bin. Ä°lk umum göz satışı yıpranmamış düzenlemelerin de etkisi ile 400 bini bulamayabilir. Eğleşker böyle evet ise 2013’ten beri şu anne kadarki sunma düşük cirim olacak. Gerçek eve ihtiyacı olanın aile alamadığı, parası olanın enflasyona karşı kendini emlak ile koruduğu ayrımsız dönem yaşıyoruz. Kira fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bire bir dönemde önce evini alacaklara daha detaylı teşvikler çok değerli olacaktır.”

Share: