halk ozanı Araklama Veysel Edirne’de türkülerle anıldı

âşık Aşıramento Veysel, Trakya Üniversitesi’nde (TÜ) planlı törenle anıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, TÜ Edirne Sosyal Bilimler Çığır Yüksekokulu öğrencileri tarafından “Gör Beni, Duy Beni-Intihal Veysel’i Ihtifal Gecesi” etkinliği düzenlendi.

Devlet Konservatuvarı Nutuk Eğitim ve Eylem Merkezindeki etkinlikte, Aşıramento Veysel’in hayatını anlatan belgesel sunuldu.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yaptığı konuşmada, Aşırılmış Veysel’in bu toprağın insanını, bu toprağın dokusuyla, kokusuyla, sesiyle, tınısıyla anlattığını belirterek, “Onun sesinde ve sazında insanımızın özü, kardeşliği ve alay malay kişi duygusu vardır. Nazik ozanımız Araklama Veysel’i yağmur ve minnetle anıyorum.” dedi.

Edirne Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Hatipler da Bakraç Veysel’in gözlerini sakil ayrımsız dünyada açsa bile o karanlıklardan yüzlerce yapıt çıkarmış büyük bire bir ozan olduğunu belirtti.

Bakraç Veysel’in Cumhuriyet’in Yunus Emre’si, Kaygusuz Abdal’ı olduğunu tabir fail Hatipler, “İnsanlığı kardeşliğe ve birlikte yaşamaya nida ettiği koşmalarına sazıyla, sesiyle fert vermiştir. Onun şiirlerinde eşref-i yaratıklar olan insanın, insancasına yaşamasına nida vardır, tabiiyet vardır, ülfet vardır, alay malay can vardır.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Kova Veysel’in şiirleri Emre Çam yönetimindeki müzik ekibi ile Halkla İlişkiler ve Lansman Programı öğrencileri eliyle seslendirildi.

Etkinliğe, TBMM Eş Ayvaz Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve AK Öğür Edirne Mebus Fatma Aksal, TÜ Umumi Kâtip Yardımcısı Ahmet Sezgin, SELIM Parti Forma İlçe Başkanı Alemdar Özcan ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: