Hak Bakanı Gül: 1000 bilgili müddeiumumi alımı yapacağız

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ‘Sene sonuna kadar bin bilgili ve müddeiumumi alacağız’ açıklamasında bulundu.

Türe Bakanı Abdulhamit Gül, “Yıl böylelikle 1000 birey hukuk fakültesi mezunlarından, gine avukatlıktan, yönetsel hâkimiyet ve adli etki için bilgili savcı alımı inşallah gerçekleşmiş olacak.” dedi.

Icra Vekili Gül, Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Hususiyet Fakültesi’nin 2020-2021 Akademik Yılı mezuniyet törenine katıldı.

Mezun olan öğrencilere, hakim savcı alımı yapılacağı müjdesini veren Gül, “Sene sonunda 1000 yaşama hukuk fakültesi mezunlarından, gene avukatlıktan, yönetsel hüküm ve adli geçerlilik üzere bilgili müddeiumumi alımı inşallah gerçekleşmiş olacak.” açıklamasında bulundu.

Gül, hukukçuluğun yazılmış kanunların ezberlenmesi olmadığını, bire bir metodolojiye ve muhakemeye ehil olma yeteneği olduğunu söyledi.

– “Yargıyı, yargıya bırakalım”

Öğrencilere, mesleğe başladıklarında içtimai hassasiyetin efdal olduğu ara sıra olaylarda, dosyadan danişment olmayanların yürüttüğü kampanyalarla muhatap olabileceklerini tamlayan Gül, şöyle bitmeme etti:

“Görüyoruz ki Türkiye’üstelik, hukuk fakültesi mezunu olmadan, hakim sınavı kazanmadan, hakimlik adaylığı stajını yapmadan, gine sınavı kazanmadan binlerce bilge var. Klavye karşısına geçip entelekt yapıyor, infaz yapıyor, duruşma üzere değişmeyen veriyor. Altın ihvan, yargıyı yargıya bırakalım, yargısız uygulama yapmayalım. Delile göre bilgili karar verir. Hakimlerin hesabına geçip karar ita, yargıya yeryüzü şişman hükümsüzlük peki, ülkemize genişlik şişman geçersizlik evet. Yargıyı, yargıya bırakalım, etki kişi kararını adil tıpkısı şekilde verecektir.”

Bilgili ve savcıların dosya hakkında bilgiye ve Türkiye’deki hassasiyetlere bile ehil olduğuna işaret eden Gül, “Giden aynı sorun üzerine müzakere yetkisini temel kimseye vermemiştir, anayasanın vermediği yetkiyi kimsenin kullanmaya hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Abdulhamit Gül, hakimin falsolu karar vermesi halinde da itiraz hakkının bulunduğunu vurguladı.

– “Anayasanın ve hukukun uğrunda eğilin”

Konuşmasında Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün 15 Orak Ayı darbe girişimine birlikte değinen Gül, öğrencilere us, usa vurma ve vicdanlarını kimseye kiraya vermemeleri tavsiyesinde bulundu.

Nazır Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz’da bu hainler, bu zalimler, anayasayı, kanunları değil, abilerini, ablalarını sanki dinleyenlerin hukuka ve bu ülkeye neler yaptığını ve neler geldiğini başlarına kül Türkiye ve tekmil dünya gördü. Aklı, vicdanı, muhakemeyi değersizleştirip ideolojisine kurban edenler, bu ülkeye arz büyük ihaneti yapmışlardır. O yüzden canan çoluk çocuk, değerli arkadaşlarım, doğruluk mekanizmasını araçsallaştırmaya katiyen izin vermeden aklınızı, vicdanınızı, muhakemenizi kimseye kiraya vermeden iz hayatınız süresince esas ve hukuktan şaşmayacaksınız. Buna sonuna kadar inanıyorum.”

Mezun olan öğrencilere çığır hayatlarında başarılar dileyen Gül, “Bir mazlumun elini tutun, bire bir mağdurun gözyaşını silin, hakkı tutup kaldırın, kimsenin önünde eğilmeyin, anayasanın ve hukukun önünde eğilin, yolunuz boş olsun.” diye konuştu.

KAPAT X

Türe Bakanı Gül’ün konuşmasının arkası sıra şehadetname ve kep atma töreni gerçekleştirildi.

Törene, Danıştay Başkanı Zeki Alp, Sayıştay Başkanı Metanetli Yener, üniversite rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, ara sıra faziletli şiddet mensupları ve öğrencilerle aileleri katıldı.

Share: