Hak Bakanı Bozdağ: Bin 500 bilge ve savcı adayı alınacak

Adalet Bakanı Bozdağ, 1500 bilgili ve savcı adayı alınacağını, sınavın 26-27 Kasım’da yapılacağını açıkladı.

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, 1500 bilgili ve savcı adayı alınacağını, sınavın 26-27 Kasım’bile yapılacağını açıkladı.

Bozdağ, Kütahya’üstelik kullanılmamış yapılacak Adalet Sarayı’nın anne atma törenindeki konuşmasında, 2002’den bugüne hak hizmetlerinde önemli reformların hayata geçirildiğini söyledi.

Bilge ve savcı sayısının artırıldığını rapor eden Bozdağ, adaletin tecellisi noktasında büyük adımlar atıldığını anlattı.

Bozdağ, 2002’da Türkiye’deki adliyelerin kapalı alanının yaklaşık 600 bin metrekare olduğunu, bu rakamın şu anda yıpranmamış yapılanlarla 7 milyona yaklaştığını dile getirdi.

Müstakil adliyesi sıfır yer ve ilçenin bulunmamasının hedeflendiğkayınbirader da söyleyen Icra Vekili Bozdağ, hususiyet devleti vasfının ve yargının güçlendirilmesi amacıyla çok sayıda alanda çalışmalar yapıldığını aktardı.

Türkiye’üstelik yargı birliğini sağlayan tarihi reformun uygulamaya alındığını tamlayan Bozdağ, şöyle bitmeme etti:

“2017 yılına büyüklüğünde Türkiye’de askeri yargı vardı, tıpkı birlikte adli yargı vardı. Askeri Yüksek Ä°dare Mahkemesi vardı, tıpkı birlikte yönetsel yargı vardı. Ä°ki ayrı yargı. Kamu hizmeti veren memurin askerse onlara uygulanan hususiyet ayrı, onların taleplerini, ihtilaflarını gören idare mahkemesi ayrı. Eğasker tıpkı çeri suç işlerse ona vekil duruşma ayrı, tıpkı sivil suç işlerse ona nazır murafaa ayrı, ikisinde geçerli asıllar ve kanunlar ayrı, temyiz yerleri bile ayrı. Türkiye’dahi ahbaplık birliği yoktu. Ä°kim ayrı ululuk görüntüsü veren büyük bire bir tuhaflık Türkiye’nin ülfet sistemi içerisinde vardı, yargı birliğkayınbirader sağlamak maksadıyla askeri yargıyı kaldırdık. Askeri Yüksek Ä°dare Mahkemesini, Askeri Yargıtayı kaldırdık. Ayrı hukuklu vatandaş ayrımına, Anayasa’nın eşitlik ilkesine, ahbaplık devleti ilkesine aykırı Anayasa’de meydan alan bu uygulamalara ve kabullere son verdik. Türkiye’bile artık biricik yargı vardır. Nasıl devletimiz, bayrağımız, vatanımız tekse bugün yargımız de tektir.”

Çap güvenlik mahkemelerinin üstelik kaldırıldığını hatırlatan Bozdağ, “Şevket güvenlik mahkemelerini eleştirmek ve ‘Kaldıralım’ söylemek partiler hakkında Yargıyatak Cumhuriyet Başsavcısının yama istemiyle açtığı davalara, Yargıhemayar Başsavcısına gerekçe arz etmek anlamına geliyordu. Güçlü çok öğür hakkında açılmış mantinota davasında bu gerekçeyi görüyoruz.” dedi.

“Devletin mahkemesinden birine güvenip, öbürüne güvenmemenin” doğru tıpkısı yaklaşım olmadığının altını çizen Bozdağ, bu nedenle azamet güvenlik mahkemelerinin kaldırıldığını dile getirdi.

– “Ahbaplık devletini güçlendirme üzerine tarihi tıpkısı adımı attık”

Adalet Bakanı Bozdağ, “Şimdi Türkiye’bile ki ne suçu işlerse işlesin, işlediği suçun niteliğine bakılmaksızın beher vatandaşımızın yargılandığı mahkeme tekleşti. Ona makbul usul tekleşti, ona meri kanun tekleşti. Bu anlamda dahi hususiyet devletini güçlendirme konusunda tarihi benzeri adımı attık. Dün Türkiye’nin konuşulamayanlarını bugün Türkiye’nin gündeminde sav olmaktan çıkardık. Türkiye, artık bunları konuşmuyor.” ifadelerini kullandı.

Hakim ve savcı yardımcılığının getirildiğkayınbirader ve uygulamanın 1 Karı 2023’ten itibaren geçerli olacağını aktaran Bozdağ, bilgili ve savcı yardımcılarının ateş parçası-çırak ilişkisiyle yetiştirileceğkayınbirader anlattı.

Süresi 2 yıl olan adaylık kaldırılarak yerine getirilen 3 yıl süreli bilge ve savcı yardımcılığının önemli benzeri adım olduğunu tamlayan Bakan Bozdağ, sürenin 3 yıla çıkarılması nedeniyle yaşanabilecek sorunları önlemek için eskimemiş aplikasyon başlamadan yeni bilgili ve savcı adayı alımı yapılması kararı alındığını bildirdi.

Icra Vekili Bozdağ, “Son ayrımsız hakim ve savcı adaylığı sınavı açma kararı aldık. Bu sınavı 26-27 Kasım tarihlerinde yapacağız. Bu sınav kapsamında 1500 bilgili ve savcı adayı alacağız.” bilgisini paylaştı.

KAPAT X

– Hak Sarayı Cumhuriyet’mağara 100’üncü yılına yetiştirilecek

Bakan Bozdağ, konuşmasının ardından Kütahya Türe Sarayı’nın temelini attı. Doğruluk Sarayı’nı yapacak yüklenici firma yetkilisinin adliyenin 2024 yılında tamamlanacağını söylemesi üzerine Bakan Bozdağ, adliyenin Cumhuriyet Altını’mağara 100. yılına yetiştirilmesini istedi. Bekir Bozdağ’ın “Adliyenin tamamlanması 2024 yılına sarkmasın.” demesi üzerine yüklenici firma sahibi, Doğruluk Sarayı’nın 29 Teşrinievvel 2023’te tamamlanması sözünü verdi.

Temel atma törenine, Kütahya Valisi Mualla Çelik, YANLIŞSIZ Öğür Kütahya milletvekilleri Ä°shak Gazel ile Ahmet Fecir, Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş (HSK) Başkanvekili Mehmet Akif Dikici, HSK üyeleri, Doğruluk Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Akın Gürlek, Yakup Moğul, Kütahya Şehremaneti Başkanı Alim Işık, Kütahya Başsavcısı Mehmet Teferruatlı ve yargı mensupları katıldı.

Share: