Gümüşhane’de kuyruğu ve bacakları kesildiği argüman edilen kediler tepkiye hastalık oldu

Gümüşhane’dahi kuyruğu ve bacakları kesildiği iddia edilen kediler tepkiye neden oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’da kuyrukları ve ayakları kesildiği iddia edilen kediler vatandaşların tepkisine illet oldu. Elan ilk birlikte kente mecbur Kelkit ilçesinde kedilerin bacaklarının ve kuyruklarının büyü amacıyla kesildiği iddiası tepkilere neden olurken inkıta işleminin aynı gönül eliyle yapıldığını iddia eden vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

Kentte, Hasanbey mahallesi Cumhuriyet caddesi üzerinde sonuç 1 maaş dönemde kuyrukları ve bacakları maktu halde tanıdık kediler vatandaşların ve çevre esnafın tepkisine neden oluyor. Hele esnafın sokak hayvanlarını beslediği ve ilgilendiği bölgede sonuç dönemde ortaya çıkan görüntüler görenlerin içini acıtırken vatandaşlar bu vahşetin kayırıcı aracılığıyla yapıldığını argüman ediyor. Ana Yol üzerinde bakım veren veteriner kliniğinin yanık hayvanlara pansuman yaparak müzaheret ettiği öğrenilirken, vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

“Bunu birisi yapıyor ama araştırıp bulunması gerekiyor”

Mahallede mevcut pisik ve köpekleri beslediklerini söyleyen esnaf Tasavvur Dabağ, “Mahalleli adına genelde burada pisik köpek bakıyoruz, mamalarını ve sularını veriyoruz ama sonuç zamanlarda baya aynı ayağı ekşimik, kuyrukları kopartılmış kediler var. Bunun nedenini biz birlikte iptila ediyor ve öğrenmek istiyoruz. Bunu birisi yapıyor amma araştırıp bulunması gerekiyor” dedi.

Mahalle sakini Hasan Elmahti de, “Ego dahi bu kedileri kullanılmamış yeni görmeye başladım kiminin bacağı yok, kiminin kuyruğu yok. Ki kesti ne yaptılar bilmiyorum. Kuyruk neden kesilir bilmiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Kasti namına kesildiğini düşünüyorum”

Kedileri evvel gördüğünde apayrı hayvanların saldırısı sonucu bu kuzuluk geldiklerini ancak yaralanmalarına bakınca kayırıcı işi olduğunu düşündüğünü anlatan esnaf Alper Tunga Çakırdoğan, “Kestirmece 3 hafta öncesinde gördüm. Ilk bire bir beyaz kedinin kuyruğunun tamlık çökelek olduğunu gördüm sair hayvanlarla uğraş içerisinde olduğunu düşündük amma cemi anlamıyla kesilmiş. İkinci adına birlikte siyah tıpkı kedinin yeniden benzeri şekilde kuyruğunun kesildiğini gördüm. Dakikasında şipşak bir kesikler. Kasti adına kesildiğini ve elan sonrasında dahi ara sıra kedilerin da ayaklarının kesildiğini fark ettik. Hele burada dolaşıyorlar yada bambaşka bire bir yerden buraya getirip bırakıyorlar. Bir insan etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bir efsanevi saldırsa etkisini görürsünüz arz azından tıpkısı bulaşık kalır bacağında, boynunda, belinde ama sadece kuyrukta olması şaşırtıcı” ifadelerini kullandı.

“Kâh arkadaşlarımız satanist bire bir grubun olduğunu söylüyor”

8 lime kedinin kuyruğu ve ayağı kırık şekilde mahallede dolaştığını ifade eden Yunus Mustafa Demirhan, “Ortalama 1 aydan fazladır kuyruğu ve ayağı tortu kediler, çenesi münkesir hayvanlar görüyoruz. Hayvanlara zulmedildiğini düşünüyoruz. Bazen arkadaşlarımız satanist bir grubun de olduğunu ve hayvanları kestiğini söylüyor. Ne olduğu belirsiz hayvanlara, aheste anlamda gravite çekiyorlar. Bunlar bizi ve siktirici çocukları üstelik üzüyor. Banko bunlar kesilmiştir iri bir efsanevi zulmü var burada. Bunu yapanların belirleme edilmesi da gerekiyor. Ben bu şekilde 8 pare hayvan gördüm bu şekilde, çokça ateş bire bir kapsam” dedi.

Öte yandan ayağı fay vaziyette bölgeye bırakılan kedilerin yetkililer tarafından bacağının çağrıştırmak zorunda kaldığı ve ara sıra kedilerin bacağının bu nedenle olmadığı öğrenildi.

Share: