Gümüşhane’de Kadına Yönelik Şiddete Cebin Arsıulusal Savaşım Haset yürüyüşü

Gümüşhane’de 25 Kasıma Kadına Müteveccih Şiddete Alın Uluslararası Mücadele Gününde “Kadına El Kalkamaz” sloganıyla üslup düzenlendi.

Ilbay Kamuran Taşbilek, eşi Sibel Taşbilek, Belediye Reisi Ercan Çimen, tören düzeni üyeleri, siyasal partilerin ve STK’ların temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen tutum Valilik önünden başlayıp Fatih Parkında tamamlandı.

Hafif yağmur yağışı altında gerçekleşen reviş süresince ellerinde döviz taşıyan katılımcılar daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü ve Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü aracılığıyla Fatih Parkında oluşturulan stantlarda incelemelerde bulundu, katılımcılara karanfil dağıtıldı.

İçişleri Bakanlığı aracılığıyla hazırlanan Eş Destek Uygulaması (KADES) tanıtımının birlikte yapıldığı programda kadına müteveccih fıldır mücadele gününde Gümüşhane’dahi farkındalık ihdas etmek istediklerini belirten Vali Taşbilek, “Gümüşhanemizden kadının bizim sosyete yapımız için, ülkemiz amacıyla, medeniyetimiz için, âdemiyet için ne büyüklüğünde eşsiz olduğunu tabir edebilmek için “Kadına ahali kalkamaz” sloganı çerçevesinde, kadına yönelik seçkin çeşit şiddetin akseptans edilemeyeceğini, akseptans edilmemesi gerektiğini göstermek için tıpkısı araya geldik” dedi.

Türk kültür ve medeniyetinde kadınları herhangi bir antlaşma mir tacı yapan lüzum oran yönetiminde ister içtimai hayatta kadını rastgele şeyin odağı, yuvanın sahibi fail aynı anlayışın bilge olduğunu ifade fail Vali Taşbilek, “Cennetin annelerin ayağının altında olduğunu tabir fail, müjdeleyen benzeri zihin. Bu düstur içerisinde sunturlu Gümüşhanemizden diyoruz kim kadına asla el kalkamaz. Kadınlar bizim en nadir, genişlik vakur, sunu benbenci varlıklarımızdır. Kadınlar bizim annelerimiz, kız kardeşlerimizdir, eşlerimiz. Onların toplum içerisinde en üst düzeyde genişlik dolgunca konumda konumlanması bizim kerem geleneğimizdir” diye niteleyerek konuştu.

Devlet yetkililerinin birlikte üstelik bildirme iri hedefinin toplumda kadına alın başarısız tolerans, şiddete cebin akim toleransın uygulandığını dile getiren Vali Taşbilek, “Gümüşhane’den kadınlarımıza, annelerimize, eşlerimize, kızlarımıza, çocuklarımıza öf üstelik demediğimiz, demeyeceğimiz tıpkısı toplumsal beyin bizim için haddinden fazla bulunmaz. Fena Hâlde Gümüşhane’nin zer insanları birlikte elhak kavrama medeniyeti vukuf kültürü içerisinde kadınlarına sürekli sevgiyi, saygıyı, muhabbeti arz önde gösteren şehirlerden birisi. Muvaffakiyetsiz toleransla kadınlarımızın, kızlarımızın incinmediği tıpkı Gümüşhane’da, Türkiye’da, dünyada aylamak dileğini buradan beyan etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Share: