Gümüşhane’de buğulanmış koşa 37 yıldır birlikte pide salonu işletiyor

Gümüşhane’birlikte nemli çift 37 yıldır alay malay pide salonu işletiyor

Yaşlı çift sadece Çarşamba günleri hizmet veriyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine ilişkin Özkürtün beldesinde 66 yaşındaki Mehmet ve Hatice Yılmaz çifti 37 senedir alay malay pide salonu işletiyor. Yaşlandıkları için eskisi kabilinden çalışamayan koşa pide salonunu sadece çarşamba günleri açıyor.

Mehmet Yılmayan, 1985 yılında beldede kâin tıpkı pide salonunun işletmesini aldı. İlk esnaflık deneyiminde bir mahir yilbik pide salonunu işletmeyi hedefleyen Yılmaz, ustanın harıldamak istememesi dolayısıyla sıfırdan pide yapımını öğrenmeye başladı. İşe önceki başladığında pidenin tuzunu dökmeyi birlikte beceremediğini söyleyen Mehmet Yılmayan kısa sürede işinde ustalaşarak pidesine hoşlanma kattı. Eşinin ve çocuklarının birlikte kendisine arkalama etmesiyle alay malay pidesinin lezzeti duyulan pide salonuna yer illerden de temenni arttı. Bu müddet zarfında İstanbul ve Bursa özellikle görünmek amacıyla güçlü çokça şehre kargo ile pide yolladığını söyleyen Mehmet Yılmaz, artık yaşlandığını söyleyerek pide salonunu çabucak Çarşamba günleri açmaya başladı. Pidenin lezzetini düz müşteriler ise pide salonunun sonsuz kilitsiz küreksiz olmasını irade ederken, Mehmet Yılmaz ve eşi Hatice Yılmayan yaşlandıkları üzere sadece aynı çevrim açabildiklerini söyledi.

Kendi yaptığı pidenin Terme pidesinden elan üstün olduğunu tez eden usta Mehmet Yılmaz (66), “Ailemle ve çocuklarımla beraber 35 senedir bu işi yapıyorum. Benim müşterilerim İstanbul, Bursa, Trabzon, Şalpazarı, Görele’den gelir yerler. Benim pidemin özelliği sıkıntısız olması. İçerisinde kullandığım malzemelerden eti haşlarım sonradan kıyma yaparım ondan sonraları fırına veririm. Fırınım dışında ayrıksı üs işlerini özlük ellerimle yaparım. Dikme bölge içerisinde yaparım tadı ongun olsun diye niteleyerek. Pişirdiğim ocağın altında tuz bulunur bu üstelik rahat ve lezzetli olmasını sağlar” dedi.

“Alelumum İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz”

Pide salonunu devraldığında tıpkı kankızıl aldıklarını fakat çalışmayarak gittiğini anlatan Yılmaz, “Ben sodyum klorür atmasını birlikte bilmiyordum o bölüm. İlk hamurumu yaptığımda tıpkı emmi geldi baktı ve bu kabak dedi. Bozukluk diye sordum sen bunu sıcak suyla yapmışsın dedi. O zaman bana zahir yapacağını söyledi. O günden bugüne bu şekilde bitmeme ediyoruz. Kargolayıp gönderdiğimiz da oluyor. Genellikle İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz. Biz yemeden içmeden çarşamba günleri bakım veriyoruz kişi olmadığı amacıyla. Yaşlıyız, buraya gelip takılıyoruz, çalışmazsak ihtiyarlarız. Tığ eşimle evleneli 48 sene oldu o üstelik bana garsonluk yapıyor bu arada çalışıyoruz. Ara Sıra tuzun mayasını atmayı unutuyorum, olmuyor. Cumhurbaşkanıma da pide yırtılmak isterim ama yunak yemesini isterim, İnşallah kendisi dirimlik buraya. Benim pidem Terme pidesinden daha üstündür, iddialıyım” diye konuştu.

“Garsonluk yapıyorum, masaları temizliyorum, pideleri fırçalıyorum”

Eşinin yaptığı pideler için herhangi bir yerden müşterilerin geldiğini kaydeden Hatice Yılmayan ise “İş yapıyoruz, tarlada, taşta burada dahi garsonluk yapıp çalışıyoruz. Çarşamba günleri buraya geliyoruz, garsonluk yapıyorum, masaları temizliyorum, pideleri fırçalıyorum. Yıllardır bu mesleği yapıyoruz. Ayrıntılar varken onlar de sağlık yardımcı olurdu. Deminden yemeden içmeden biz geliyoruz. Çok gelip revan oluyor. Bizim pidemiz hamurundan, suyundan, mayasından ekolojik ortam iyicene. Ustası de sunturlu yapıyor. Gelişigüzel yerden geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Çocuğuyla alay malay yoldan geçerken pideciyi keşfettiğini ve aynı elan başka pideci aramadığını söyleyen Erdem Soylu de “Seçme Çarşamba haset ailemle alay malay Mehmet amcanın pidesini kaçırmıyoruz. Mehmet amcayı evvel yoldan geçerken keşfettim. Ötede tabelaları yoktu. Yanımda çocuğum vardı, bu arada girdik. İlk o zaman yedik akabinde ailemizle değme Çarşamba gelmeye başladık. Bu dükkanın sakat, tarihi tıpkısı kokusu var. Mehmet amcanın oflaz sohbeti var. Buraya hele mevrut bambaşka tıpkısı yerde pideci aramıyor” dedi.

Share: