Gümüşhane Üniversitesi’nden kişiye özel akademik car

Gümüşhane Üniversitesinin öğretim yardımcısı ilanında yer alan hususi şartlar belli başlı bire bir adayı tarif ediyor!

Gümüşhane Üniversitesi vasıtasıyla öğretim yardımcısı ve araştırma görevlisi kadrolarına dayalı akademik personel ilanı 19 Ilk Teşrin 2020 tarihli Resmi Gazete’bile yayımlanmıştır.

Takipçilerimizden gelen tebligat konusunda ilanda saha düzlük aynı öğretim yardımcısı kadrosu amacıyla belirlenen özel şartların aracısız belli bir adayı tanım ettiği görülmektedir.

söz konusu kadro Gümüşhane Patika Yüksekokulu Dizayn Bölümü İç Tasarım Programında car edilmiş olup, başvuracak adaylarda; “MÜZAKERE TARİHİ LİSANS MEZUNU OLUP, TEKELLÜM TARİHİ ALANINDA TEZLİ ERDEMLI LİSANS YAPMIŞ OLUŞMAK VE OSMANLICA VE AUTACAD SERTİFİKALARINA SAHİP KALKMAK.” hususi şartı aranmaktadır.

Bugüne kadar yazdığımız yazılarda sıklıkla zikrettiğimiz için, öğretim yardımcısı ve asistan kadrolarında meydan düz özel şartların ilmî, objektif ve denetlenebilir şerait dışında belli başlı bir adayı tanımlaması ait mevzuata aykırıdır.

Üniversitenin İç Tasarım Programına Mimari, İç Mimarlık kadar bölümler hesabına sadece Müzakere Tarihi Bölümü mezunlarına imkan verdiğini sorgulamak yerine, Osmanlıca ve Autocad sertifikasına hangi ihtiyaca dayanarak lüzumlu duyduğunu ortaya koymasını arzulamak daha akıllıcasına evet diye niteleyerek düşünüyoruz.

Söz Gelişi, Musahabe Tarihi mezunları öğrenimleri süresince Osmanlıca dersini almaktadır. Bu konuda lisans ve yüksek lisans eğitimi görerek yetkinliğini ispatlayan kişilerden arttırma olarak şehadetname arzulamak hatalı aynı uygulamadır.

Öte yandan, Autocad eğitimi dahi genellikle mühendislik fakültelerinin bir numara sınıfında okutulan tıpkı derstir. İç Dizayn bölümüyle münasebetli olmakla alay malay, Osmanlıca alim ayrımsız kişide arttırma sertifika namına istenmesi belli başlı bire bir kişiyi tarif ettiğini doğrular niteliktedir.

Bu meşruhat doğrultusunda, ALES, yabancı dil, kat notu kabilinden ölçülebilir ve denetlenebilir koşullara bakarak akademik personel almak namına, sertifika ile makul kişilerin önünün açılıp iri bire bir kesimin önünü kapatan ilanların son bulması ümidiyle konuyu Gümüşhane Üniversitesinin dikkatine sunuyoruz!

Share: