GÜMÜŞHANE – Nesli tükenme tehlikesinde olan vaşak mobilya mağazasına girdi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan vaşak, beslenmek üzere Gümüşhane’nin Kelkit kaza merkezine indi.

Yiyecek yoklamak için ilçeye mevrut vaşak, Ahmet Katigin’e ait tavukları yedi. Durumu fark fail Katigin’in reaksiyon vermesi üstüne kaçan vaşak, aynı mobilya mağazasına girdi.

İhbar konusunda mağazaya giden Kelkit Belediyesi ekipleri, baytar nezdinde eroin iğneyle uyuttukları vaşağı alarak Tabiat Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Müdürlüğü ekiplerine teyit etti.

Vaşak, yapılacak afiyet kontrolünün peşi sıra doğaya salınacak.

İlçe sakinlerinden Veysel Bahtiyar, gazetecilere, vaşağın mobilya dükkanına girdiğini görünce ekiplere vukuf verdiğini söyledi.

İlçe merkezinde vaşak gördüğü için çokça şaşırdığını dile getiren Bahtiyar, “Mağazanın uğrunda dikiliyordum. O sırada vaşağın koşarak mobilya mağazasına girdiğini gördüm. Serian mağaza sahipleri ile Kelkit Belediyesi ekiplerine vukuf verdim.” dedi.

Bahtiyar, ekiplerin vaşağı nakıs saatlik çalışmanın peşi sıra yakaladığını belirterek, “İtfaiye ekipleri veteriner nezdinde mızrap iğneyle uyuttukları vaşağı yakalayıp DKMP ekiplerine teyit etti. Sürekli belgesellerde gördüğüm vaşağı ilk defa enerjik gördüm. İlçemizde hakeza bire bir olaya şahit olduğum için çokça şaşırdım.” diyerek konuştu.

Share: