Grup otosuyla kazaya sıkı cezası

Emniyet Umumi Müdürlüğü, Düzen Bağı Tüzüğü hükümlerine binaen, trafik kazasına karışan personeline düzen bağı cezası veriyor.

Trafik kazasına karışan polis memurlarının okkalı serzenişi bulunuyor.

memurlar.net forumunda kayran düz serzenişlerden bire bir kaçı şu şekilde:

– rüfeka kul grup otosuy ile menfi şeritten revan hırsızın peşine düştüm sağolsun vatandaşın biri geldi bana çarptı inatçı şeritten gittiğim üzere cürüm benim ama haydut kovalıyordum beni haber merkezi sevk etti olgun merkezinden ihbar tutanaklarınıda aldım arabayı yaptırdım cebimden kul bekliyorum elan ifadeye çağırmadılar bakalım nolcak

– 2012 familya ayında haddinden fazla karlı ve gözgözü görmeyen bir havada grup arabası ile ilçe yaptım özellik 6 evet bakarak iş yapıldı ve detone bulundum.ve aracımızın kaskosu olmadığı amacıyla özlük cebimden yaptırıp aracın orjinalligini aldım.soruşturmadada bunu bunu belirttim.Dün soruşturma belli olmuş ve mukuayyit ve komiseri ceza istememesine rağmen İL DİSİPLİN OTURMUŞ sicilim bozulmamış olduğunan zir ukubet olarak EMNİYET ÖRGÜTÜ DİSİPLİN TÜZÜĞÜNÜN özellik 4 ününün 1 .fıkrası gereği görev sırasında yahut dışında yasaklanan tututum ve davranışlara sokarak ast ukubet UYARI CEZASINI VERMİŞ…

– degerli meslektaslarim.köle kinama cezasi aldim.iki posta yönetim mah basvurdum ama bos ikiside kabul edilmedi cezayi keyifle yedik amma danistaya basvuracam.hirsizlik yapmadik yuz kizartici.. tıpkısı temadi yapmadik amma anonsa giderken yaptigim ilçe sonucu cezayi yedik.ego hakkimi helal etmiyorum. mudurler yesin biz ceza odeyelim adamlar oto onarım dukkani aciyor dolayli yoldan araclari zorunlu orda yaptirsinlar…. nasil yapildigi aşina onlari arastirmazlar bizlen ugrasirlar ben hakkimi helal etmiyorum cok moralim bozuldu anlatamam.

DEĞERLENDİRME

Güvenlik Örgütü Sıkı Tüzüğünün 6. maddesinin B/6 fıkrası şu şekildedir:

“Teslim aldığı temas zümre motorlu komütatör, makina, alet ve teçhizatta kusuru ile hasara sebep olmak.”

Tüzüğe, 1998 yılında eklenen “ek 5. yön” ise şu şekildedir:

“Celal malı araçla evet bile görevliyken gidiş geliş kazası sonucu kusuruyla yaralamaya sebebiyet veren memura aylıktan akçakesme cezasının kayırıcı sınırı, ölüme sebebiyet veren memura 10 ay kısa sürekli durdurma cezası verilir. Fakat, olayın şekline evet de kusurun derecesine bakarak; aylıktan akçakesme cezası mucip halde 4 ay güdük kesiksiz durdurma cezası, 10 kamer bodur sürekli durdurma cezası gerektiren halde ise 12 ay teferruatlı mütemadi tevkif cezası de verilebilir.”

Bu hükümlerde örtüsüz yerine “eksiklik” denilmiştir. Ancak bu kusurun “taksir” mi yoksa “murat” mı içermesi gerektiği yönünde tıpkısı tespit, 6-B/6 bendinde yer almamaktadır. İdare mahkemeleri genel kendisine, olayın bu detayına girerek karar verebilmektedir. Elimizde mevcut aynı dalavere mahkemesi kararında(1. sermaye, 2. laf), olayda erek olmadığı için verilen düzen bağı cezası tağyir edilmiştir. Ancak, bu kararın Danıştay’da onanıp onanmadığını bilmiyoruz.

Başka taraftan, edip otusuyla kazaya karışan polis güçleri memuruna, bazen sıkı cezasının birlikte araçta oluşan kazadan dolayı tamir masrafları dahi ödettirilmektedir. Memurlar.net forumunda saha kayran bilgilerde, 2013 yılında Emniyet Genel Müdürlüğünün taşraya gönderdiği benzeri genelgede, polis memuru detone değilse kaymakamlık masrafının memura ödettirilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Ancak bu genelgenin aslına ulaşamadık.

Özetle asli kusurlu namına kadro otosuyla gidiş geliş kazasına karışan tıpkı polis memuru yapılan idari disiplin soruşturmasında hem düzen bağı cezası alabilmekte hem de onarım masraflarını ödemekle yüz yüze gelebilmektedir.

İLGİLİ FORUM BAŞLIKLARI:

KAPAT X

2009- Gidiş Geliş kazasına sunulan düzen bağı cezasının iptali ile ilgilendiren dümen mahkemesi kararı olan varmı?

2013- Tek Taraflı trafik kazası , misal karar

2013- Grup otosuyla gidiş geliş kazası ve takbih cezası

2012- Takım arabası ile yaptığım kazadan ihtar cezası aldım

Share: