Görevden alınan ‘Paralelciler’ ve destekçilerine 10 maddelik kılgı bilgiler

17 Açıklık darbe girişiminden sonraları sayın Başvekil’ın görevi tasarruf etmek zorunda kalacağına hakkalyakin inananların hevesleri 30 Mart seçimleriyle gelişigüzel kursaklarında kaldı. Bu süreçte beş altı istisna dışında Başvekil’ın yalnız kaldığını bilmeyen olmadığı kabilinden sayın Gökçek kadar yaptığını içtenlikle tevbe istiğfarla itiraf fail dahi şu ana kadar çıkmadı.

Ancak, kimin hangi yaptığı ve ne yapmaya çalışmadığı aktarılma üzere aşikar olmuştur. 30 Mart seçimlerinden sonradan gâh bakanlıklarda anlamsız bile olsa görevden almalar hızlandırılmak zorunda kalınmıştır. Bu yazımızda anlamsız görevden almaları başlatanlara hayır olacağını düşündüğümüz ara sıra ameliye bilgiler vereceğiz.

1- Görevden alacağınız bürokratların ellerinizde istifa dilekçeleri olsa de bunları sakın el işi koymayın. İşleme koyarsanız yıllarca kardeşane çalıştığınız ve bir nice sırrınıza dünyalık olan kişiler mağdur olabilirler. Malum, göreve nasıp yapılırken arka düzey bürokratlardan alelumum peşin istifa dilekçesi alınır.

2- Görevden almalarda mutlak bu kişilerle gitmek istediğinizi amma talimatın Başbakandan geldiği için yapacağınız bire bir özdek olmadığını söyleyin. Yani dağ adam adına katiyetle Başbakanı gösterin. Hangi diyerek siz zehir âdem olasınız. Elhak, koşut yapının hedefinde vakit kaybetmeden Başbakan var. Ne diye niteleyerek aynı de siz keskin koca olasınız.

3- Görevden aldığınız kişiler sizin için elzem nitelikteyse mutlaka ülkü açtırın. Tek çekinmesinler. Ha beraber görevden aldığınız kişilerin kadrolarını boş bulundurun. Niçin boş tuttuğunuz sorulacak olursa nitelikli öge bulamadığınızı söylersiniz.

4- Davayı kazanınca da yersiz tuttuğunuz yerlere gine atarsınız ve hız kararı bahanesine sığınırsınız. Böylece, 2577 dar Kanunun 28 inci maddesinde yapılan uymazlık sizin imdadınıza yetişir. Ola ki eklemek zorunda olursanız ilgilileri uygun tıpkı kadroya atar ve etkili olarak çalıştırırsınız. Zinhar ola ki onları küstürecek işlemler yapmayın.

5- Görevden aldığınız ve görevden alındığı üzere sorun açanlar üzerine kusurları olsa birlikte zinhar ola ki anket açtırmayın. Alimallah bilahare bütün sırlarınızı yayma ederler.

6- Elan ilk görevden alınan milli düşünüm kökenliler karşı yapıldığı kabilinden bunlar için de sormaca çevirici ve sıkıntıya sokarsanız, onlar dahi sizi yıpratırlar. Hangi lazım var, durduk yerde sıkıntıya düşmeye. Davayı kazanırlarsa kazansınlar, filhakika davaları takip edecek abileri olduğu için güdük sürede birlikte yürütmeyi tevkif kararı alırlar, siz bile şiddet layıkıyla göreve başlatırsınız. Elhak gönüllü yerine onları görevden almadığınız amacıyla suçu Başbakanın konusunda atarsınız evet biter.

7- Görevden aldıklarınızdan faziletli ilişik göstergeden faydalanmasına haddinden fazla birkaç bir süre kalanlar üzere müsaade ve anlatım kullandırarak altı aylık süreyi tamamlattırabilirsiniz. Bayağı İnsanlık bunu gerektirir. Epey müddet dokunaklı ve tatlı birçok anınız geçmiştir. Bilindik katma göstergeden müstefit olmak üzere yer birkaç altı ay emek zorunluluğu, sükûnet tazminatından faydalanmak için da 2 yıl iş zorunluluğu bulunmaktadır.

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamını okumak için tıklayınız.

Share: