Gönüllü eğiticiler dezenformasyonla savaşım üzere terbiye verecek

Edirne’bile, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı çerçevesinde bilgi kirliliği, hile vukuf ve esmer propagandaya cebin “Dezenformasyon ile Uğraş Kurumlar Arası İşbirliği” protokolü imzalandı.

Edirne Valiliği himayesindeki proje, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Toprak Müdürlüğü, İl Cahillik ve Spor Müdürlüğü, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, Yeşilay Derneği Edirne Şubesince yürütülecek.

Dezenformasyona cebin daha birkaç mukavim olan ve toplumsal medyaya arz aşkın maruz küsurat gençleri, ayrımlı öğrenme yöntemlerini bire bir arada kullanarak haberdar etmek ve daha mesul benzeri iletişim araçları okuyucusu ve sosyal medya kullanıcısı olunması üzerine farkındalık iyi etmek, dijital mecrada dezenformasyonla boğuşmak için başlatılan proje kapsamında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Mıntıka Müdürlüğü yoluyla Deneyimsizlik Merkezi üyesi ve Yeşilay gönüllüsü 25 gence bire bir hafta “Gönüllü eğitici eğitimi” verilecek.

Eğitimi başarıyla mütemmim gönüllüler 14-29 gözyaşı aralığındaki vatandaşlara vukuf aktaracak.

Tayyareci mülk Edirne

Proje kapsamında uçman mülk seçilen Edirne’bile tören düzeni imzalandı.

Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, Valilikte düzenlenen imza programında yaptığı konuşmada, projenin güdük sürede kamu Türkiye’üstelik uygulanacağını öngördüklerini söyledi.

Dezenformasyonla savaşım kapsamında kentte koca aynı etap atıldığının altını çizen Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Akıbet yıllarda popüler konulardan biri içtimai medya okuryazarlığı. Yani kuşkusuz tığ çocuklarımızı örgün eğitimle okullara alıp birinci sınıfta alfabeyi öğretip okuryazar yapıyorsak toplumsal medyanın dahi böyle tıpkı yönü var. Zira bazı bazı şurası bilcümle gelişigüzel görüyoruz. Arada Sırada masumane başlıyor. Zaman Zaman vicdan gayeli, bazen ayrımlı nedenlerle…

Art oruçlu cürüm işleme kayıtları da karışma koyulmak için değme boyutuyla yalanın, gerçeğin çok ötesine hızlı tıpkısı şekilde taşınabildiğini görüyoruz. Bunun önüne saklamak hepimizin sorumluluğu. Yalnız kamusal alandakilerin değil vatandaşlarımızın birlikte, bizlerin bile sorumluluğu var. Bu alanda, toplumu ve gençlerimizi bilinçlendirmek yerine projenin çokça yarayışlı olacağına inanıyorum.”

Kırbıyık, proje taraflarına teşekkür etti.

“Edirne örneği tam Türkiye’ye yayılacak”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Nahiye Müdürü Maksat Ülgen dahi proje hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Savaş Merkezi uzmanı Ümmühan Yücel ise dezenformasyonla mücadelenin hem ferdî hem devletler nezdinde topyekun savaş edilmesi müstelzim tıpkısı kayran olduğunu söyledi.

Yücel, öğrencileri, sosyal medyada gusto evet bile retweet yaparken “bu akıllıcasına gibi” ya bile “bu doğru olmayabilir” kanı koridorunda bırakmayı amaçladıklarını kaydetti.

Projenin sonuçlarını değerlendireceklerinin altını çizen Yücel, “Bilimsel namına bu projenin eksikleri neler, hangi konuda desteklenmeli, sonuçlar şüphesiz elan iyileştirilebilir. Bilimsel yerine bunlar çözümleme edilecek ve inşallah Edirne örneği umum Türkiye’ye yayılacak, umudumuz bu. Buranın ayrımsız saksı olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra protokol; Ülgen, İl Milli Yetişek Müdür Dr. Önder Arpacı, Cahillik ve Spor İl Müdürü Mevsuk Dürüst ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Ofis Başkanı Müzekka Öncü tarafından Ilbay Kırbıyık’ın oluruyla imzalandı.

Share: