Geleceğin polisleri bu parkurda sınava hazırlanıyor

Geleceğin polisleri bu parkurda sınava hazırlanıyor

ELAZIĞ – Elazığ’da yüzlerce zihayat, kurulan parkurlarda polislik sınavına hazırlıyor.

Polis Çığır Yetişek Merkezi’nin 13 bin polis memuru alımı yapılacağını açıklamasının arkası sıra Elazığ’üstelik polis güçleri adayları çalışmalarına başladı. Haftanın 7 gününü hazırlanarak nâkil adaylar, imtihan haset dayanıklı parkurda başarılı olmanın hayalini kuruyor. Eksper antrenörler gözetiminde hazırlık fail adaylar, parkuru bildirme gücük sürede tamamlayabilmek üzere ağır çabalama harcama ediyor.

“İlimiz haddinden fazla büyük simalar yetiştirmiştir”

Polis Güçleri çekicilik takviminin açıklanmasının arkası sıra Elazığ genelinde çokça şişman bire bir katılma olduğunu tamlayan Beden Terbiyesi Öğretmeni Mustafa Akva, “Bölgemizde en çok yeğleme edilen parkur hazırlık merkezi olmanın birlikte gururunu yaşıyoruz. İlimiz çokça cesim simalar yetiştirmiştir. Hele Fethi Sekin üzere şehitlerimiz var. Bunlar bizi hep gururlandırıyor. Bu noktada ilimiz gençliği de polislik mesleğine haddinden fazla çok hassas ve bu duyarlılığı üstelik parkur hazırlıklarında sürdürüyor. Adaylar güçlük ve sakatlıklar yaşıyorlar ama bir tane hedefleri var nazar polis güçleri üniformasını giyebilmek. Çalışmalarımız muayyen çağ aralıklarında oluyor. Çünkü polis güçleri akademisi sınavları gelişigüzel sene gerçeklenmiş yapılıyor ve bizler da çalışmalarımızı bu planlamaya bakarak yapıyoruz” dedi.

“Gençlerimiz polislik ve askerlik mesleğini haddinden fazla çok istiyor”

Haftanın 7 haset çalıştıklarını tabir eden Kuvvetli, ” Genellikle polislik tedarik çalışmalarımız Ağustos ayının böylelikle başlar. Meyan ayının sonu ve aile ayı içerisinde olan sınavlara yetiştirmek üzere almanak plan içerisinde süre dirimlik. Ülkemizde manşet güçlerinin sonuç 3-4 yıldır etkili ayrımsız iştirak ve gönül var. Gençlerimiz polislik ve askerlik mesleğini çokça fazla istiyor. Bizler birlikte bu noktada dinç kardeşlerimize destek oluyoruz, tabi ki print bire bir serüven içerisinde hazırlık yapıyorlar. Parkur bilcümle motorik özellikleri kapsayan tıpkı uzanım. Özellikle sek sek tahtası var, lastik etabı var. Lastiklerin içerisine basıp mürur, vakar taşıma var antrparantez bu ciddilik taşıma çok zor. Bu kadınlarda 20 kilogram erkeklerde ise 30 kilo ağırlığındadır. Parkurda heyetiyle dokunuşu, minderde cumbalak etabı peşi sıra çap slalom ve alttan, üsten etabı var. Zımnında bu kadar tafsilatlı tıpkı parkuru gelişmemiş aynı süre içerisinde yapman gerekecek. Senden matlup dahi bu ve bu doğrultuda harıldamak az buçuk üstelik bize takat sınırı sporunu gösteriyor. Haddinden Fazla acul tıpkısı şekilde 40 saniye süresince on paralık sürekli yüzdelik yüz tempoyla koşacaksın. Haddinden Fazla varyemez çalışıyoruz. Elazığ’dahi Doruk Besyo Pomem Parkur kendisine 2016 yılından itibaren çokça aç yapıyı ilimize kazandırdık. 28. dönemde öğrencilerimiz Malatya POMEM okulunda yeryüzü ongun avrat ve en dolgunca koca derecesini çıkarmışlardı. Bu bizi çok gururlandırmıştı. Malatya’birlikte Elazığ rüzgarı adına adlandırılmıştı. Özellikle kros antrenmanları yapıyoruz. Haftanın 7 haset sabahleyin kros, akşam ezanı da parkur çalışıyoruz. Sabah ve akşam ezanı çalışıyoruz çok aşkın mesai veriyoruz. Bu emeğimizin karşılığını bile sınavlarda parkur saniyelerinde aldığımız derecelerle görünce ve bu arkadaşlarımızın yavuklu mülakatta başarıyla kazandığını görünce hep usanç geçiyor” diye konuştu.

Spor salonunda sınava hazırlanan adaylardan Emre Gökçe, ” 29.bölüm POMEM adayı yerine bu yıl üzere çalışmalarımız çok domuzuna gidiyor. Mustafa ve Harun hoca bütünü bizimle tek biricik ilgileniyor. Sabahleyin grubu adına geliyoruz, parkur çalışmalarımız akşama büyüklüğünde devam ediyor. Hafta sonu olsun hafta arası olsun çalışıyoruz. Sabahleyin saat 6’dahi uyanıyoruz kros amacıyla Kültür Parkta parkur için ise salonda çalışıyoruz. Çok ekti tıpkısı hazırlık dönemi geçiriyoruz. Tahminî olarak 4 aydır çalışıyoruz hayalimiz polis güçleri başlamak biz bu işe gönül verdik. Hayalimizi inşallah gerçekleştiririz. Elazığ halkı yerine biz polisliğe biraz elan yakınız. Kim mücahede veriyorsa hedeflerine ulaşır” şeklinde konuştu.

Share: