GAZİANTEP – “Türkiye Sohbetleri” toplantısı düzenlendi

Gaziantep’te, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında “Türkiye Sohbetleri ” toplantısı gerçekleştirildi.

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Sivil El Birliği Platformunca bire bir otelde düzenlenen programda konuşan Reisicumhur Başdanışmanı Mehmet Uçum, söz konusu toplantıları, Türkiye’nin ayrımlı illerinde gerçekleştirdiklerini tabir etti.

Türkiye amacıyla söylenen gelişigüzel sözün kendileri üzere bulunmaz olduğunu belirten Uçum, Türkiye Yüzyılı’nın emarelerini bütün birlikte yaşadıklarını dile getirdi.

Dünyada müphemiyet ve alışılmamış tıpkısı dönemin yaşandığından bahseden Uçum, Türkiye’nin bir nice alanda civar plana çıktığını anlattı.

Türkiye Yüzyılı vizyonunun, tıpkı tümen ve ittifakın vizyonu olmadığına dikkati calip Uçum, şunları kaydetti:

“Türkiye Yüzyılı, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına müteveccih bir vizyondur. Geleceğe uzanın akıbet mertebe şümullü tıpkısı bakış açısıdır. Bu çerçevede ortaya konulan Türkiye Yüzyılı vizyonuna baktığımız antlaşma 3 özelliğinin öne çıktığını görüyoruz. Birincisi, Türkiye Yüzyılı yaklaşımını, Sayın Cumhurbaşkanımız sunduğunda o toplantıda seçme öğür ve ittifak yoktu, çabucak Türk bayrağı ve Türkiye vardı. Türkiye Yüzyılı vizyonunun bir numara özelliği, bu yüzyılın programı, tıpkı fırka ve kesim programı değildir, bütün Türkiye’ye ilişik tıpkısı programdır. Türkiye’nin bütün barışma ve mecralarına ilgilendiren ayrımsız programdır. İkinci özelliği ise ortaya konan yaklaşım, sınırlanmış tıpkısı izlence değildir ve akıbet merhale dinamiktir. 17 başlık altında ortaya konmuş bu uyanıklık, Türkiye’nin bilcümle antant ve mecralarıyla geliştirilmesi müstelzim dinamik tıpkısı yaklaşımdır. Üçüncü özelliği ise Türkiye eş paydası üstüne oturmuş ayrımsız yaklaşımdır. Dolayısıyla Türkiye Yüzyılı vizyonunun, seçme sürecine giren partilerin demokratik yarışının evet dahi demokratik rekabetinin aynı unsuru olmasının ötesinde değerlendirilmesi müstelzim ayrımsız durumla alın karşıyayız.”

Açım konuşmalarının peşi sıra toplantı, Reisicumhur Başdanışmanı Ayşe Nurlu Bahçekapılı’nın moderatörlüğünde istifham yanıt şeklinde bitmeme etti.

Toplantıya, Cumhur Reisi Başdanışmanı Ahmet Haklı Köroğlu, Cumhur Reisi Danışmanı Ayhan Oğan, gazeteci yazar Mehmet Çek, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Latif Karadağ ve çokça sayıda sivil topluluk kuruluşu temsilcisi katıldı.

Share: