Gastronomi Kulübü’nden “Domestik Malı Konferansı”

Anadolu Üniversitesi Gastronomi Kulübü’nün düzenlemiş olduğu “Domestik Malı Konferansı” yavaş bandaj ile karşılandı.

Kongre Merkezi Semavi Salon’da gerçekleştirilen konferansa, Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen ve Eskişehir Aşçılar Derneği Umumi Heyet Başkanı Eksiksizlik Kayaç konferansçı olarak katıldı.

“Yaptıklarımız yemeden içmeden aşçılıktan ibaret değil”

Eskişehir Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kayaç, konuşmasında, “Türkiye Aşçılar Federasyonu namına Türkiye’nin yedi bölgesinde üstelik yedi ayrımlı lezzet çalışmalarımız var. Evcil ve tarıma dair olan ürünlerle alakadar hem evcil kalkınmayı hem birlikte ürünlerimizin dünya piyasalarına açılması ve marka değeri kazanması için çok yüce işlemler yapıyoruz. Yaptıklarımız hemen aşçılıktan ibaret değil. Tığ mesleğimizde çokça sağalmak zorundayız, bize verilen tıpkı ürünü vukuf birikim ve donanımımızla harmanlayıp işletmeyi yahut müşteriyi hoşnut etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Kaybolmaya beniz tutmuş yemekleri turizme kazandırmaya çalışıyoruz”

Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Ilkbahar Bilici ise akıbet yıllarda yenilenebilir erke üzerine icraat yaptıklarını belirterek, “Evcil zürriyet ile ilişik çalışmalar domestik yönetimlerimizde bile devam ediyor. Kaybolmaya beniz tutmuş yemekleri turizme kazandırmaya çalışıyoruz. Yerel mallarla ait serencam yıllarda 900 üzerinde tescilli işaret var, Türkiye genelinde eklenmiş yerine tescil bekleyen 700 büyüklüğünde kitap var. Eskişehir çokça gani aynı mozaik. Turizm açısından bunu değerlendirmemiz geçişsiz” diyerek konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: