Fırat Çakıroğlu davasında, sakat rektör ile dekana verilen cezalar kesinleşti

Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun darülfünun yerleşkesinde öldürülmesine ait dönemin rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmayan ile Gökçe Yazın Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ersin Doğer’e “görevi ihmal” suçundan verilen yirmişer bin teklik adli nakdî ceza, İzmir Mıntıka Adliye Mahkemesinin kararıyla kesinleşti.

İzmir Toprak Adalet Mahkemesi 10. Ceza Dairesi, İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesinin kararını, Cumhuriyet Altını savcısı, katılanlar vekili ve maznun avukatlarının itirazları üstüne inceledi.

Kat, yerel mahkemenin kararının hukuka akıllıca olduğunu, delillerde ve işlemlerde herhangi bir ayıp olmadığını, kanıtlama bakımından değerlendirmenin durumunda olduğunu, eylemin akilane kendisine nitelendirildiğini bildirdi.

Daire, dönemin rektör yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü ile genel sekreter Prof. Dr. Mehmet Bülent Özkan için verilen aklanma kararlarına ilgilendiren itirazları da durumunda bulmayarak reddetti.

Sanıklar hakkındaki, 8 kamer 10 zaman süreyle amme görevi adalet ve yetkisinin kullanmalarının yasaklanmasına ilişik karar ise temel cezanın belirleniş şekli dikkate alınarak “takdiren 150 güne” düşürüldü.

Dairenin verdiği değişmeyen, cezaların adli para cezası olması zımnında, kesinleşti.

– Olay

Veli Üniversitesinde 20 Şubat 2015’te sâdır olayda, Yazın Fakültesi Çağ Bölümü 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmayan Çakıroğlu hayatını kaybetmiş, 7 yaşama yaralanmıştı. Gözaltına alınan Toplum Bilimi Bölümü 4. dershane öğrencisi Nurullah Semo tutuklanmıştı.

Semo, “bile bile mıhlamak” ve “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştı.

Yükseköğretim Kurulu, Çakıroğlu’nun darülfünun yerleşkesinde öldürülmesinde ihmali olduğu kanıt edilen, aralarında sakat rektör Candeğer Yılmayan’ın de bulunduğu üniversitenin kâh eski yöneticileri hakkında sormaca izni vermiş ve sanıklar karşı “görev ve yetkinin kötüye kullanılması” suçundan sorun açılmıştı.

İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesi, enstantane böylece, Candeğer Yılmaz ile Prof. Dr. Ersin Doğer’in “görevi ihmal” suçunu işledikleri gerekçesiyle 20’şer bin liralık adli servet cezasına çarptırılmasına değişmeyen vermişti. Sanıklar Özkan ve Silkü’nun ise beraatine değişmeyen verilmişti.

Share: