Fındıkta 55 lira kurtarır

Cumhur Reisi Erdoğan, 400 bin üreticinin yanı sıra tecimen, ihracatçı ve iştirakçi almak amacıyla 5 milyon kişiyi ait fındık fiyatını ferda yapacağı Kalabalık ziyaretinde açıklayacak. Üreticiler, maliyetler dikkate alındığında fındık fiyatının 55 liranın altında olmaması gerektiğini belirtiyor.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, yarın Ordu’ya anbean Altınordu Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlarla buluşacak ve binlerce üreticinin merakla beklediği fındık fiyatını açıklayacak.Fındık fiyatı 400 bin üreticinin yanında tecimen, ihracatçı ve işçi almak amacıyla aracısız ve vasıtalı kısaca 5 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor. Alınan bilgiye bakarak, Türkiye’da kısaca 728 bin hektar alanda fındık üretimi gerçekleşiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise, 2022 yılı fındık rekoltesinin 765 bin 287 ton olarak tutum edildiğini açıkladı. Dünyadaki fındığın yüzdelik 69’u Türkiye’de üretiliyor. Türkiye, dünya fındık ihracatında ihracatının yüzdelik 60’ını yegâne başına gerçekleştiriyor.

80 TL RAKAMI ÇOKÇA AŞKIN

Üreticiler fındık fiyatının arz az 3 dolar (55 TL)olması gerektiğinde ısrarcı. Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Kısım, serencam yıllarda fındıkta makbul politikaları makul bulduklarını söyledi. Hizip, “Fındık fiyatının yeryüzü az 3 dolar olmasını bekliyoruz. Bu cirim üreticiyi, sanayiciyi, çiftçiyi memnun mesabe. Piyasayı da dengede hacim” dedi. “50 TL’nin şeş banko bizi kurtarmaz” diyen Hizip, “70-80 TL gibi rakamlar da haddinden fazla çok tamam, yük araç. Sonuçta fındık bire bir ihraç ürünü. Ürettiğimiz fındığın balaban bölümünü ihraç ediyoruz. Fiyatta angarya olması gerekiyor ki fındığı ferah ferah yurt dışına satalım” şeklinde konuştu.

MALİYETLER ARTTI

Giresun Ekincilik Odası Başkanı Nurittin Karan ise fındık fiyatını 3-3,5 dolar bandında beklediklerini ifade etti. Karan, “55 teklik civarı bereketli olacaktır. Bunun altına düşeceğini sanmıyorum. Istihsal maliyetleri arttı bu de gurur fiyatına haliyle yansıyacaktır. Fındık fiyatında 3-3,5 dolar gayet doğru. Üretici maliyetleri başta mahsus oluyor ama kıymet en üst açıklanıyor. Bari bu karşılık sabitlense de bu ağırlık ortadan kalksa” dedi.

10 YIL SABİTLENSİN

Kalabalık Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Para Mecnunca dahi dünyada enflasyonun bir lahzada yükseldiğini söyledi. Sabık sene fındık fiyatının 26,5-27 teklik beyninde açıklandığını hatırlatan Delice, “Bu sene fındık fiyatının sunu beş altı 3.5-4 dolar olmasını bekliyoruz. Haddizatında bu fiyatın 10 yıl süresince çakılı tutulması üretici amacıyla çokça dolgunca olur” dedi. Üreticinin girdi maliyetlerinde bu yıl büyük artışlar yaşandığına ilgi çeken Mecnunca, “Üretici haliyle çokça tartı çekiyor. Fakat biz Cumhur Reisi Erdoğan’dan haddinden fazla umutluyuz ve üreticiyi kıvançlı edecek aynı nicelik açıklayacağını bekliyoruz” dedi.

FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık fiyatının bildirme düşük 44 liralık olmasını beklediklerini söyledi. Bayraktar, “Cumhur Reisi Erdoğan üreticiyi üzmeyecek benzeri kıymet açıklayacaktır. Tığ de erkin piyasada oluşacak fiyatın yeryüzü az 1 liralık kabil üstünde ayrımsız farkla çalım yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: