Fenomenler mal basıyor

YouTube’de ayrımsız milyon abonesi kâin fenomenin aylık kazancı 40 bin liraya büyüklüğünde çıkıyor. Bu nicelik Instagram’da 30 bin lirayı bulurken TikTok’ta 100 bin takipçisi olan tıpkı görüngü ise 8 bin lira kazanıyor.

Atak cihazların yaygınlaşmasıyla alay malay toplumsal medya platformlarının kullanımı artarken, pazarlama stratejilerinde influencer marketing’in de payı artıyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 14 milyar dolar olan influencer marketing pazarının 2022’bile 16 bilyon doları aşması bekleniyor. Peki influencer’lar ne kadar kazanıyor? Yerel internet sitesi cemre.com fenomenlerin dirimsel karnesini açıkladı. Araştırmaya göre YouTube‘de bir milyon abonesi mevcut fenomenin aylık kazancı 40 bin liraya büyüklüğünde çıkıyor. TikTok‘ta 100 bin takipçisi olan ayrımsız olay 8 bin liralık kazanırken, Instagram’dahi benzeri paylaşımın averaj bedeli bin lira. Cemre.com Kurucusu Yaşar Can, ağırlıklı namına YouTube, Instagram ve TikTok kadar platformlarda düzenli içerik paylaşan fenomenlerin iki üç yıl içinde aylık 2030 bin TL arasında gelire ulaştığına özen çekiyor.

TÄ°KTOK’TA 100 BÄ°N TAKÄ°PÇİ Ä°LE 8 BÄ°N LÄ°RA

Yaşar Duygusal, sosyal iletişim araçları platformlarındaki fenomenlerin gelirlerine dair şu bilgileri paylaştı: TikTok dünyada sunma hızlı büyüyen içtimai medya platformlarının başında saha alıyor. Araştırmamızda görüyoruz ki, bu pratikte yaklaşık 100 bin takipçisi olan fenomenlerin canlı yayın ve sponsorlu gelirlerinin toplamı 8 bin TL ‘nin üzerine çıkıyor. TikTok, kullanıcılarına rastgele ücret ödemez ve reklam geliri paylaşma gibi benzeri programı sunmazken, YouTube platformunda ise genişlik farklı ayrımsız uzanım kazanıyor.

ARZ AŞKIN GELÄ°R YOUTUBE’DA

YouTube’birlikte sınır sahiplerinin reklamlar aracılığıyla dirimsel elde edebildiğini belirten Yaşar Birey, “YouTube fenomenlerinin reklam gelirlerinin yaklaşık yüzde 55’i kanal sahiplerine kalıyor ve bu platformda her bin izlenme başına 2 ile 25 TL arasında ömersiye gerçekleştiriliyor. Fenomenler bin takipçi ile 4 bin saat izlenmeye ulaştıkları takdirde dünyalık kazanmaya başlayabiliyor. Bittabi kazanç sağlamak bununla sınırlı kalmıyor. Çünkü biçim sahipleri video içinde düz verdikleri reklamlarla video başına 100 bin TL ‘ye vasıl dirimsel elde edebiliyorlar. Yaklaşık benzeri milyon abonesi mevcut kanallar ise aylık 15 ile 40 bin TL arasında kazanç elde ediyorlar” diye niteleyerek konuştu.

PAYLAŞIŞARET BAŞI BÄ°N TL

Instagram’birlikte fenomenlerinden istenen reklam sayısı artıkça, reklam bedelinin birlikte yükseldiğkayınbirader dile getiren Yaşar Can “Instagram fenomenlerinin gelir elde etme yolları adisyon sahiplerine göre farklılık gösterse dahi birçoğu başka sayfaların reklamlarını öz hesapları üzerinde gerçekleştirerek öz ürünlerini satışa sunarak evet de iş birliği yaparak mülk kazanıyor. Ortalama 100 bin takipçi ile 10 ila 30 bin izlenmeye ehil Instagram fenomenleri, paylaşımları karşılığında yaklaşık bin TL ücret alıyor. Bire Bir milyonun üzerinde takipçisi olanlar ise faturalı iş birliği yaptıkları içmağara bu cirim 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar değişiklik gösteriyor” ifadelerini kullandı.

OYNARKEN KAZANIYORLAR

Büyük bir canlı yayın ağı olan Twitch’te üstelik baziçe ağırlıklı eğlence videolarıyla kazanç elde edildiğkayınbirader aktaran Yaşar Duygusal “Twitch yayıncıları ödemelerini ancak 100 doları geçtikleri takdirde alabilirken, Twitch’in müşterek kanalları bile yayıncıların ekstra sağlık elde etmesine kapı aralıyor” dedi.

ÖMER TEMÜR

Share: