Fed’in faiz kararı sonrası dolar ve euroda sonuç format

Fed’in siyasa faizi amacıyla 75 temel benek artırıma gitmesinin ardından dolar/TL paritesi 17,90 civarında seyrediyor. Euro ise 18,16 liralık seviyesinde seyrine devam ediyor.

Tutum piyasalarında gözlerin çevrildiği Fed, nema kararını açıkladı. Buna bakarak; Fed siyaset faizi üzere 75 temel puan artırıma gitti. Bu gelişmelerin peşi sıra dolar ve euronun tepkisi iptila ediliyor. İşte Fed’in ürem kararının arkası sıra piyasalarda serencam kapsam…

PİYASALARDA SONUÇ GENIŞLIK

FED’in faiz artımı kararının peşi sıra dolar/TL paritesi 17,90 civarında seyrediyor. Euro 18,16 adına piyasada fiyatlanırken altının gram fiyatı ise 991 liradan satılıyor. Bitcoin ise 22 bin doların üzerinde seyrediyor.

DOLAR ENDEKSİ ZİRVEYE OYNUYOR

Fed’in faiz artışları dolayısıyla dolar uluslararası piyasada güçlenmeye bitmeme ediyor. Temmuz ayının ortasında 109,2 ile serencam 20 yılın zirvesini gören Dolar endeksi 107 ile tıpkısı defa henüz zirveye oynuyor.

Dolardaki yükselişi global ekonominin yavaşlayacağı endişesi ve ESIR’de muhtemel faiz artırımları destekliyor.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI

KÖLE Format Bankası (Fed) Temmuz toplantısında beklendiği kabil 75 temel puanlık faiz artışına gitti. Bu karar sonrasında Fed, yöntem faizi oranını yüzde %2.25-2,50’ye yükseltti. Fed’den yapılan bağlanmış açıklamada, FOMC’un şişkinlik tehditleri konusunda çokça endişeli olduğu belirtilirken, yüzde 2 şişkinlik hedefine dönülmesine canlı şekilde bağlı kalındığı hatırlatıldı. Bilanço daraltmanın Eylül ayında de planlandığı kabil hızlandırılacağı aktarıldı.

Share: