FED baştan repo artırdı

KÖLE Eşkal Bankası (Fed), yöntem faizini 75 baz fakül artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

KUL Merkez Bankası (Fed), siyasa faizini 75 temel nokta artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

Fed’den yapılan açıklamada, getiri oranının artırılması kararının rey birliğiyle alındığı aktarıldı.

Akıbet masraf ve üretim göstergelerinin yumuşadığı tamlanan açıklamada, bununla birlikte serencam aylarda istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı aktarıldı.

Açıklamada, “Para Şişkinliği, salgınla ilişik bildirme ve irade dengesizliklerini, faziletkâr azık ve enerji fiyatlarını ve daha serbest bedel baskılarını yansıtarak efdal kalmaya bitmeme ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın insani ve ekonomik zorluklara illet olduğu yinelenen açıklamada, cenk ve ilişik gelişmelerin para şişkinliği üzerinde melfuf yukarı yönlü gravite yarattığı ve global ekonomik canlılık üstünde ağırlık oluşturduğu kaydedildi.

– Dengelem planlandığı kabilinden daraltılmaya devam edecek

Açıklamada, Federal Celi Etraf Komitesi’nin (FOMC) pahalılık risklerine alın son mertebe titiz olduğu vurgulanarak, azami istihdam ve detaylı vadede yüzdelik 2 oranında enflasyonun hedeflendiği bildirildi.

Fed’in açıklamasında, bahis konusu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal kaynak oranının yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltilmesine değişmeyen verildiği ve devam eden artışların makul olacağının anlayış edildiği belirtildi.

Bankanın bilançosunu planlandığı kadar küçültmeye devam edeceğine dahi değinilen açıklamada, enflasyonun yüzdelik 2 hedefine çekilmesinde kararlı olduğu aktarıldı.

Açıklamada, dünyalık politikasının akla yatkın duruşu değerlendirilirken konuşu görünüme müteveccih bilgilerin etkilerinin izlenmeye bitmeme edileceği, hedeflere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde mal politikası duruşunun makul şekilde ayarlanmaya hazır olunacağı kaydedildi.

– KÖLE’de enflasyon haziranda yüzde 9’u aşarak 41 yılın zirvesine çıkmıştı

Fed, Kovid-19 salgınının peşi sıra çabuk soylu erki toparlanmayla mevrut yüksek enflasyon baskısıyla 2021’in sonuç çeyreğinde para politikası tonunu değiştirmeye başlamıştı.

Vezneci, mart ayında geçim gurur operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı.

Fed, mart ayı toplantısında 25 baz fakül artışla 2018’den bu yana ilk defa nema artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 temel benek ile 2000 yılından bu yana bildirme çabuk nema artışını gerçekleştirmişti.

KAPAT X

Banka haziran toplantısında ise 75 baz puanla 1994’ten bu yana bildirme zinde ürem artırımına gitmişti.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin’da Kovid-19 salgınına karşı alınan karantina önlemlerinin tedarik zincirindeki sıkıntıları artırmasıyla yükseliş eğilimini sürdüren pahalılık, Fed’in üzerindeki baskıyı daha dahi artırmıştı.

KÖLE’bile şişkinlik haziranda almanak yüzde 9,1 ile Son Teşrin 1981’den bu yana bildirme yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Share: