Faziletli lisans mülakata iptal kararı

Duruşma, 45 kişinin kazandığı mülakat sınavını tümden fek etti. İşte detaylar…

Fırat Üniversitesi Vücut Eğitimim ve Spor Esas Bilgelik Dalı Başkanlığı faziletli lisans öğrencisi almak için 4 Eylül 2012 tarihinde telaki yaptı. Mülakatta, eksiksiz üstelik açılan kontenjan kadar, yani 45 birey, kalburüstü oldu. Sair kamu adaylar liyakatsiz sayıldı.

ALES puanı ve ikmal notu faziletli olan tıpkısı namzet, mülakatın hukuka akıllıca adına yapılmadığı gerekçesiyle, buluşma sınavının tümden iptali için ülkü açtı.

Elazığ İdare Mahkemesi yaptığı incelemede, 2006 günlü Fırat Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Tedrisat ve Imtihan Yönetmeliğinde kayran alan “Kavuşma sınavı tıpkısı tutanakla vasıta altına alınır” hükmüne atıfta bulundu. Murafaa soruların mülakatla adaylara çektirilmiş olmasına karşın, adayın soruya karşılık verip vermediğinin ya dahi ne şekilde yanıt verdiğine dair tıpkısı anahtar tutulmadığı üzere sınavın iptaline değişmeyen verdi. Mahkeme kararında antrparantez, sınav sonuçlarına bakarak tıpkısı tanzim yapılması gerekirken kontenjan kadar kişinin kazandırılmasını de makul bire bir yöntem namına görmedi.

İŞTE DURUŞMA KARARI

Share: