“Familya Okulu Projesi” ile 2 bin 630 veli okullu oldu

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Maltalık Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünce başlatılan “Ocak Okulu Projesi” ile Yalova’dahi 2 bin 630 veli, meslek sıralarında 8 ayrımlı konuda yetişek alıyor.

Yalova’üstelik projenin uygulandığı 105 noktada okullara revan veliler, içtimai ve fert beceri gelişimi, ocak içi iletişim becerileri, taydaş ilişkileri, şuurlu ve emniyetli teknoloji kullanımı, stres yönetimi, tabiiyet, aktöresel hareket, dimdik beslenme ve ilk yardım gibi konularda uzmanlardan eğitimler alıyor.

Projenin uygulandığı merkeze sınırlı Kadıköy beldesindeki Kadıköy İlkokulu’na gelen İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, velilerle arkadaşça yazar sunulan eğitimle ait düşünüm alış verişinde bulundu.

Projenin ailelerin eksikliklerini görebilmeleri üzere çokça mehabetli olduğunu belirten Akmeşe, AA muhabirine, çocukların terbiye kalitesini henüz aşkın arttırmak üzere ailelerin ve hele annelerin sürecin içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Akmeşe, “Meslek dediğimiz çatı karı ile gelişigüzel bütünleştiği, çocukların gelişimiyle birlikte izlem edildiği ant sonuca elan dimdik şekilde ilerleme imkanı bize sunuyor. arada sırada tamam aileler kişi çocuklarıyla ilişik mukannen süreçlerde tıkanmalar, mesail yaşayabilir. Bu de çokça normaldir. İşte bu süreçte bakanlığımızın projesi devreye girdi. İlimiz genelinde 8 konuda 8 modülden oluşan 44 saatlik terbiye velilerimize bildiriyor. 105 ayrı merkezde 105 farklı eğitmenimizle bu eğitimler en güzelce şekilde velilerimizin istifadesine sunuluyor.” diye konuştu.

Velilerin verilen eğitimden çevre memnuniyetini gördüklerini nâkil Akmeşe, 2 bin 630 velilinin aldığı terbiye sürecinin bitmeme ettiğini ve mecmu velilere ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

4. sınıfta terbiye gören çocuğu amacıyla eğitime katıldığına vurgu fail Mısır Yasemini Yeşiloğlu ise

aldıkları eğitimin toplumun kül kesimine uygulanması gerektiğini belirterek, “Yetişek gelişigüzel ant üzere ailede başlar. Önce ailenin eğitilmesi gerektiğini düşünen biriyim çünkü ana, cet olmadan evvel bire bir eğitim bilimi almıyoruz. Asıl, babalığın gerçekten eğitime tabi olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Kızı üzere eğitime katıldığını anlatan Melek Bala bile “Proje siktirici çokça hareketli benzeri proje. Çocuklarımıza, ailemize nerede zahir davranacağımıza, eksikliklerimizi tamamlamamıza faydası oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: