‘Eyyam-ı bahur’ sıcağı geliyor

Türkiye’dahi yarından itibaren yılın bildirme sıcak günleri adına tanıdık “günler-ı bahur”un etkisine girilecek

Yaz mevsiminin yer sıcak ve boğucu günlerini hikâyelemek içmağara kullanılan eyyam-ı bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına rastlıyor.

Yerini “çöl sıcakları”, “tamu sıcakları” ve “Afrika sıcakları” kadar terimlere birlikte bırakan günler-ı bahurun, özellikle yurdun güney kesimlerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Ä°stanbul Beceri Üniversitesi (Ä°TÜ) Uçdürüst ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Bilgisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Türkiye’nin bulunduğu pozisyon dolayısıyla temmuzun sonu ile ağustosun evvel günlerinde yılın genişlik sıcak günlerini yaşadığını söyledi.

Güneyde çekicilik sıcaklıkları vadi düzlük 40 derecenin üzerinde olacak

Yılın sunu sıcak günlerine halkın “eyyam-ı bahur” adını verdiğini belirten Toros, “Eyyam-ı bahur, bildirme sıcak günler anlamına gelmektedir. Bu dönemlerde Kuzey Afrika ve Gündüz Feneri Yarımadası’ndaki çöl bölgeleri aşırı ısınıyor. Oralardaki sıcak çekicilik yıldız bölgelere kadar taşınarak ülkemizi de etkiliyor” dedi.

Prof. Dr. Toros, günler-ı bahur sıcaklıklarının Türkiye genelinde canlı olacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Sıcaklıklar önümüzdeki benzeri hafta boyunca Türkiye genelinde etkisini gösterecek. Sıcak günler bölgeden bölgeye değişiyor. Ülkemizin güney kesimleri günler-bahur sıcaklıklarını yoğun şekilde hissedecek. Güneyde gelgel sıcaklıkları kayran yer 40 derecenin üzerinde olacak. Ä°stanbul’da sıcaklıkların sayı farkı 32 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Geceleri ise Ä°stanbul’da sunu düşük sıcaklığın 20 derecenin üzerinde olması tutum ediliyor. Ankara ve Ä°zmir’dahi sıcaklıkların 34 derecenin üzerinde olması bekleniyor.”

“Güneş altındaki sıkıcı faaliyetleri ertelemeliyiz”

Vatandaşların sıcak günlerde Meteoroloji Umumi Müdürlüğünün uyarılarına özen etmesi gerektiğkayınbirader vurgulayan Toros, özellikle güneş ışınlarının bildirme yalçın geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalınmamasını tavsiye etti.

Prof. Dr. Hüseyin Toros, sıcak günlerde açık mülevven ve bol üst baş giyilerek vücudun güneş ışınlarından korunabileceğkayınbirader dile getirerek, “Ayrıca verimli su içmeli mümkünse güneş altındaki öldürücü faaliyetleri ertelemeliyiz. Mümkün paye bayıltıcı işleri günün daha serin saatlerinde yapmalı, çalışmak zorunda isek elan sık mola vermeliyiz. Sıcak çarpması belirtilerinden birisi görülürse çabukça sağlık kuruluşuna başvurmalıyız” diye konuştuh.

Nemin azalmasının orman yangınlarını arttırabildiğini aktaran Toros, özellikle bugünlerde ormanlık alanlarda elan tetik olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

hava durumu- Haritalı

Share: