Eskimemiş meslekler YKS yeğleme kılavuzunda

ÖSYM’nin 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda, Türkiye’bile ilk defa civar lisans düzeyinde öğrenci kabulü yapacak “engin tetkik teknolojileri”, “açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi”, “siber düzenlilik” ve “CNC programlama ve operatörlüğü” bölümleri bile düzlük aldı.

Ölçme, Latif ve Kol Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Türkiye’birlikte ilk defa civar lisans düzeyinde mektepli kabulü yapacak “açık deniz tetebbu teknolojileri”, “engin tabanı uygulamaları teknolojisi”, “siber düzenlilik” ve “CNC programlama ve operatörlüğü” bölümleri de düzlük aldı.

AA muhabirinin, YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan derlediği, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) yetkililerinden ve darülfünun rektörlüklerinden aldığı bilgiye göre, değişik üniversiteler vasıtasıyla açılacak kullanılmamış bölümlere mektepli akseptans edilecek.

Kılavuzda, bu sene ilk kez Türkiye’üstelik açılacak yıpranmamış darülfünun programları “açık deniz etüt teknolojileri”, “engin tabanı uygulamaları teknolojisi”, “siber asayiş” ve “CNC programlama ve operatörlüğü” şeklinde oldu. Bunun beraberinde Hacı Söz Iye Üniversitesi, “taşınmazlar ve taşınmazlar yönetimi” programı, bu yıl ilk kez 4 yıllık lisans programına mektepli algı.

– açık deniz servisleri ön lisans programları

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Çığır Yüksekokulu’nda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının tıpkı ast şirketi olan TP-OTC, YÖK teşrikimesai ile ilk defa 2022-2023 terbiye öğretim yılında açık deniz servisleri ön lisans programlarına TYT puanı ile öğrenci alınacak.

“engin araştırma teknolojileri” ve “engin tabanı uygulamaları teknolojisi” almak üzere 2 ayrımlı bölümde başlanacak eğitimlere, 30’ar öğrenci yerleştirilecek.

İngilizce hazırlığın zorunlu olacağı ön lisans programında, eğitim dili yüzde 30 İngilizce olacak ve hep eğitim bilimi süresi 3 yılda tamamlanacak.

Yetişek süresince TP-OTC ameliyat lokasyonlarında, uzun gün stajlarla desteklenecek programlarda teorinin pratiğe taşındığı durumunda öğrenme modeli uygulanacak.

“açık deniz istikşaf teknolojisi” programının öğüt içeriğini, kuyularda gerçekleşen operasyonlara yönelik araştırı akışkanları, kuyu başı sistemleri, taraflı taharri, kuyu servisleri, tahlisiye operasyonları kadar dersler oluştururken, “açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi” programı kapsamında ise akarsu altı araçları, bahir tabanı angajman sistemleri, haberleşme sistemleri üzere dersler verilecek.

– “Gelişigüzel sene için 12 ay süresince akıcı burs”

2022-2023 yılı eğitim bilimi tedrisat yılında bu iki programa taşıt yaptıran birlik öğrenciler amacıyla yetişek boyunca değme yıl üzere 12 kamer süresince selis burs verilecek. Burs tutarı, 2022-2023 eğitim bilimi öğretim yılı üzere maaş 3 bin liralık olarak belirlendi. Bursluluğun devamı ile ait şerait, www.tp-otc.com adresinden yayımlandı.

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı, 2020’birlikte Karadeniz’üstelik yaptığı arama faaliyetleri kapsamında Sakarya Gaz Sahasında 405 milyar metreküp mesabesinde gaz keşfi gerçekleştirdi. 2021’de Amasra-1 kuyusunda mevcut 135 bilyon metreküp değerindeki ilave keşif ile bölgenin toplam çekince büyüklüğü 540 bilyon metreküpe ulaştı. Keşfedilen gazın karaya getirilmesi amacıyla Sakarya Doğal Gaz Sahası Ihya Projesi başlatıldı. Sakarya Gaz Sahası kapsamında çıplak denizde hesaplı tetebbu operasyonları, muayene gemilerinin işletilmesi ve üretim tesislerinde görev takanak tekniker ihtiyacının açılan bu programlar vasıtasıyla karşılanması planlanıyor.

Programlardan çıkışlı olacak öğrencilerin arsıulusal arenada küçümseme sahibi benzeri mesleğe, teorik ve kılgı donanımla mezun olması hedefleniyor.

Öğrenciler, TP-OTC yönetimindeki araştırı platformlarında, ibik geri hizmet merkezlerinde, Sakarya Doğal Gaz Sahası Ihya Projesinde staj yapacak. Yöre lisans programını sükse ile bitiren öğrenciler, TP-OTC işe çalım koşullarını sağlaması halinde, işe alım süreçlerinde öncelikli değerlendirilecek.

KAPAT X

– Siber asayiş ön lisans programı

İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde da Türkiye’dahi ilk kez elan önceki faziletli lisans programlarında düzenlenen siber asayiş bölümü ilk kez yöre lisans düzeyinde TYT puanı ile mektepli takanak.

Siber güvenlik programı, öğrencilerine bilgisayar zıkkım teknolojileri ve bu teknolojilerin güvenlik altyapısının oluşturulması üzere 2 almanak teorik ve kullanışlı eğitimler vererek hikmet teknolojileri, hikmet güvenliği ve elektronik beyin programcılığı başta oluşmak için seçkin alanda dijital faaliyetleri olan çalım ve kuruluşların ihtiyaçlarına cevap verebilecek kuvvetli siber düzenlilik uzmanları yetiştirmeyi amaçlıyor.

Nazari ve kılgısal kendisine sunulacak eğitimlerin beraberinde üniversitenin anlaşmalı olduğu firmalarda alelhusus Teknopark İstanbul’bile staj ve hareket yeri eğitimi imkanı üstelik sağlanarak sektördeki makro tıpkısı ihtiyacın giderilmesi hedefleniyor. Siber asayiş programına bu sene 6’sı burslu, 34’ü yüzde 50 tenzilatlı oluşmak için 40 öğrenci alınacak.

– CNC operatörlüğü eğitimleri, tevhit endüstri bölgesinde verilecek

Necmettin Erbakan Üniversitesi OSB Teknik Bilimler Iz Yüksekokulu ise ilk defa TYT puanı ile CNC Programlama ve Operatörlüğü bölümü açarak bu yıl 20 mektepli akseptans edecek.

İmalat sanayisindeki yer koskocaman mızıka tezgahı grubu olan CNC topluluk tezgahları, özellikle ağdalı geometrili parçaların üretiminin birlikte paradigma üretimin da muhteşem olduğu imalat işlemlerinin olmazsa olmazı namına öne çıkıyor. Izlence ile sanayi 4.0 ile alay malay bilgisayar kontrollü bu tezgahları programlayacak ve opere edecek kusursuz operatörlerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Bölümde, elektronik beyin destekli dizayn ve üretim yazılımlarının beraberinde operatörlük eğitimi üstelik verilecek. Bu bölümü tercih eden öğrenciler teorik eğitimleri çığır yüksekokulu bünyesinde alarak uygulamalı eğitimlerini gün içre haftanın mahsus günlerinde direkt imalatın içinde, sanayide imalat eden firmalarda, organize sanayi bölgesinde alarak daha mezun olmadan tam deneme kazanacak.

Bölümü yeğleme fail ve mezun teknikerler, kombinasyon sanayi bölgelerinde CAD-IÇKI sorumlusu, proses planlama-CNC programlama sorumlusu ve CNC operatörü olarak açıklık eleman statüsünde ferah ferah aksiyon bulabilecek.

– Emlak yönetimi bölümü 4 almanak açılıyor

Mavera yandan, Hacı Saraka Veli Üniversitesi Tapu Kadastro Yüksekokulu’nda emlak ve taşınmazlar yönetimi bu yıldan itibaren ilk defa EA puanıyla 4 almanak lisans düzeyinde 40 öğrenci akseptans edecek.

Dünyada ve Türkiye’de hane, yapı, şehir, ahzüita merkezleri yatırımlarının finansmanında arsa-göz-ticaret ve hizmet binalarının çekicilik-satımına laf olan taşınmazlar sektörü pazarında aceleci gelişmeler yaşanıyor.

Bu gelişmeler zımnında yurt ve gayrimenkul yönetimi sektöründe gür eğitilmiş, pazarlama, idare, emlak valüasyon uzmanlarına gereksinim artıyor. Emlak ve gayrimenkul yönetimi bölümü, Avrupa Birliği neva sürecinin tıpkısı yansıması namına Türkiye’da doğan mesleksel uzluk belgesine cemaat olunması gereken hareket alanlarında çalışabilecek mezunların, nazari bilgilerinin beraberinde uygulama kabiliyetlerini geliştirerek yasal stajlarının aynı bölümünü talim süresinde sağlayarak öğretimleri sonrasında kolaylıkla iz hayatlarına başlayabilmeleri amaçlanıyor.

“Yurt Müşavirleri Yasası”nın çıkmasıyla ihtiyacı hissedilecek arsıulusal patika standartlarına topluluk, nitelikli yurt danışmanları yetiştirmenin amaçlandığı bölümde, antrparantez akıbet dönemde giderek ehemmiyet kazanan ve SPK eliyle lisanslaması yapılan “emlak değerleme uzmanlığı” amacıyla lüzumlu dersleri ve bilgileri aktararak uzmanlığa müteveccih öge yetiştirilmesi yapılacak.

Tapu Kadastro Yüksekokulu, “tapu kadastro” bölümünden sonra Türkiye’birlikte dört yıllık öğrenci düz evvel “yurt ve gayrimenkul yönetimi” olacak. Devir mezunları, Lisansüstü Terbiye Enstitüsü’nde bulunan “gayrimenkul geliştirme” anne fen dalında efdal lisans eğitimlerine devam edebilecek.

Share: