Erzurum’da Kur’an kursunda çocuklara hüküm iddiasıyla 2 sanığın yargılanması sürüyor

Erzurum’da leyli Kur’an kursunda 14 çocuğa yönelik momentum iddiasıyla ağırşak yöneticisi ve hizmetlinin “işkence” suçundan 96 yıldan 195 yıla büyüklüğünde mütebeddil sürelerde hapishane cezası istemiyle yargılanmasına bitmeme edildi.

Erzurum 1. Kırıcı Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, mevkuf sanıklar hoşgörülü N.K. ve hizmetli U.G. ile kıygın aileleri ve canip avukatları katıldı.

Birisi İstanbul’dan tevessül etmek için 5 mağdur çocuğun, Yavru Hak Merkezi’nde Adli Mülakat Odası’nda uzmanlar eşliğinde Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden ifadeleri alındı.

SEGBİS üzerinden duruşmaya katılan E.A, U.B, M.S, T.Ş. ifadelerinde sanıklardan şikayetçi olduklarını belirtirken, F.G, şikayetçi olmadığını söyledi.

Sanık U.G, savunmasında, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Tahliyemi temenni ediyorum.” dedi.

Sanık N.K. ise üzerine atılmış suçları kabul etmesinin mümkün olmadığını savunarak, tahliyesini istedi.

Mağdur avukatları, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini, sanık avukatları ise davaya ilgili ürün yasağı verilmesini ve müvekillerinin üstelik tahliyelerini arzu etti.

Sanık avukatlarının ürün yasağı talebini reddeden murafaa heyeti, N.K. ve U.G’nin mevkufiyet hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Erzurum Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar N.K. ve U.G’nin “Çocuğa, kendini savunamayacak kişiye eziyet düzenlemek” suçundan 96 yıldan 195 yıla büyüklüğünde mütebeddil sürelerde hapisle cezalandırılmaları murat ediliyor.

Bir önceki duruşmada 9 mağdur çocuktan 8’i, “sanıkların kendilerine momentum uygulamadıklarını” belirterek şikayetçi olmamıştı.

Share: