Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na KYK göndermesi: O söyledi ego bile yaptım!

Cumhur Reisi Erdoğan, gençlere müteveccih KYK faizlerinin silinmesinin arkası sıra Kılıçdaroğlu’na göndermede bulundu. Erdoğan’ ‘Mösyö Kemal’in KYK ile ilgilendiren söylediklerini duydunuz. Ondan sonraları da ego söyledim yaptı noktasına geldi. Bütün öyle oldu zaten! O söyledi ben dahi yaptım!’ ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın İran ziyaretleri çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran Dini Lideri Ayetullah Ulu Hamaney ve Rusya Mehabet Başkanı Putin ile görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programı sonrası Türkiye’ye döndü ve uçakta matbuat mensuplaır ile ayrımsız araya geldi. Burada mefret açıklamlarda mevcut Erdoğan, Türkiye gündemine ait soruların soruları cevaplandırdı.

“Muhalefetin daima devletin izlediği politikanın karşısında durmasını zahir değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Cumhurbaşkanın Erdoğan “Onların bizim dürüst dediğimize dürüst demesi kabil mü? Onların görevi esmer girmek. Türkiye’nin sunu şişman talihsizliği, demokrasinin gereği olan bir muhalefete eş olmadığıdır. en üst Mösyö Kemal’in KYK ile ilişkin söylediklerini duydunuz. Ondan bilahare de ben söyledim yaptı noktasına geldi. Bilcümle öyle oldu doğrusu! O söyledi ego birlikte yaptım! “ifadelerini kullandı.

Istifham- “Son kabine toplantısından bilahare Türkiye’nin ayrıklı bir süreçten geçtiğini belirttiniz. Örnekler da verdiniz. Yolculuk sürecinden başladınız, 17-25 Meyan kumpasına değindiniz. 15 Temmuz’la ilgili, denk kumpaslarıyla ilgilendiren örnekler verdiniz. Fakat bilcümle bu süreçlerde devletin izlediği politikanın bütün karşısında durdu tehalüf. Örneğin, Seyahat sürecinde CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu “Alınlarından öpüyorum” dedi. Evet da 17-25 Meyan sürecinde grup toplantısında gayrikanuni tape’leri dinletti. en son 15 Orak Ayı’a geldiğimizde 15 Orak Ayı anmalarının yasaklanması da söyleniyor bazı çevrelerde. Bilcümle bu ayrıklı süreçlerde muhalefetin daim devletin izlediği politikanın karşısında durmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?”

‘TÜRKİYE’NİN SUNU IRI TALİHSİZLİĞİ’

Yanıt-“Görevleri o. Onların bizim dürüst dediğimize yanlışsız demesi olanaklı mü? Onların görevi karaca almak. Türkiye’nin sunu şişman talihsizliği, demokrasinin gereği olan tıpkı muhalefete erbap olmadığıdır. Bizde hakeza benzeri aykırılık bulunmayan. Batı ülkelerinde, bazen yerlerde uymazlık yine bizdeki gibidir ama birçoğunda gelir iktidarlarını desteklerler. Ama bizde böyle aynı öz yok. Dolma konusunda yerleşmiş bir politika anlayışı var. Anne muhalefette bile öyle, bala muhalefette üstelik öyle, masanın altındakinde de anca. Hepsinin şu andaki yapısı bu. Onlar karşımızda amma milletimiz bizim yanımızda.

‘O SÖYLEDİ, BEN BILE YAPTIM’

Cumartesi haset Kayseri’deyim. Dolgun açılışlar yapacağım. Kayseri’de caddeler, meydanlar filhakika müstelzim cevabı gerekenlere verecektir. Bire Bir dönme gine Kayseri’birlikte büyük tıpkısı fabrikada işçilerle toplantım olacak. Durmuyoruz, çalışıyoruz. en üst Mösyö Kemal’in KYK ile ilişik söylediklerini duydunuz. Ondan sonraları birlikte ego söyledim yaptı noktasına geldi. Bilcümle öyle oldu doğrusu! O söyledi ben de yaptım!”

Istifham-“Akıbet dönemde böyle tıpkısı işleyiş var. Iş Mart ayında Hazne ve Maliye Bakanlığı aynı izah yaptı Şanlıurfa’da; çiftçiye sıra enerjisi üzerinden neşelilik akıllıca koşullarda sağlanacak diyerek. Ardı Sıra mugayeret liderinin böyle bir açıklaması oluyor. İşte bu KYK olayında yine aynı oldu. Böyle beş altı kat sayı elan var. en son KYK olayına “Teşekkürler Kılıçdaroğlu” diyerek toplumsal medyada bir antet açıldı amma “Teşekkürler Erdoğan” başlığı onu geçti. Siz bunu elbet yorumluyorsunuz. Aykırılık sizin projenizi mi sahipleniyor? Filhakika onlar söylüyor kabil tıpkı boyut mu bahis konusu? Daha ilk siyasette çok örneğine rastlanılmayan tıpkısı format. Demincek söz temsili EYT üstüne birlikte muhalefette hakeza bir hazırlık olduğunu görüyoruz muhalefette.”

Karşılık-“Onlara gelmeden şurası bir düşünelim. Bu arkadaşların elinde 14 parça büyükşehir var mı? Tamam, bu büyükşehirlerde acep envestisman noktasında pınar musluğu değiştirmekten başka aynı özellikleri var mı? Geçelim. Kağıthane’birlikte, Silahtarağa’da bunlar ne yaptılar? Asıl atma değil asıl atmama adımını gerçekleştirdiler. Bu dahi herhalde siyasetin tarihine haddinden fazla enteresan benzeri hamle adına geçmiştir. Ayrımsız insan esas atar övünür. Onu bile geçiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizim arkadaşlarda olduğu dönemde yer altı treni tünelleri açıldı. Bunlar geldi, Sancaktepe’üstelik metroyu doldurdular. Bilcümle hafriyatı oraya dökerek bunu doldurdular. Ben bittabi Mösyö Kemal’e soruyorum; bunun, siyaseti geç, insanlıkla bağdaşır yanı var mı? Buraya mamul olan bire bir harcama var. Sen demin geliyorsun burayı hafriyatla dolduruyorsun, konusunda adeta yer yağı kuyularına beton döker kadar betonu döküyorsun ve buradaki vatandaşı, kendisine gelecek metrodan maatteessüf yoksun ediyorsun.

‘HİÇBİR ADIMLARI YOK’

Onu bile geç; bir yerde dahi biricik şöyle köprü yapın birlikte köprünüzle övünelim. Hiçbir adımları bulunmayan. Şu anda Çetince Padişah Mevsuk Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, gayrı tarafta Cumhuriyet tarihinde değil dünya tarihinde önce üçe giren Çanakkale’deki köprüyü hiçbir şeyle mukayese ettirmem. Ulaştırma Bakanlığı rakamları verdi geçen zaman. Rakamların kâffesi yüce. Kimesne bu derece rakamların gerçekleşeceğine ihtimal vermiyordu. Ama deminden bunların hepsi halloldu. Bu yollar hakeza gerçekleşirken sen İzmir milletvekilisin, İzmir saylav olarak İzmir’in büyükşehiri dahi sende. Tıpkısı baran olduğunda İzmir’i dominant alıp gidiyor. İlçe uray başkanları böyle öyle. Tığ ise işimize devam ediyoruz, yollarımızı yapıyoruz, onların yapması gerektiği halde yapmadıkları işi dahi biz yapıyoruz. Temsil Başakşehir’deki o dev hastanemizin yolu amacıyla uray olarak rahmetlik Ölçü Bey’den sonra Mevlüt Bey’le dahi o işin yapım kararını vermiştik amma maalesef belediyede mezuniyet beyefendiye geçince bu işi yapmayacağını söyledi.

Öyle de olunca ben de bu kere Iblağ Bakanıma talimatı verdim. “Hemen buranın yolunu, değme şeyini sen yapacaksın. İnşallah bu hastanemize dahi gine Eriştirme ve Altyapı Bakanlığımızın aynı eseri kendisine bu yolu, ulaşımı sağlamış olalım” dedik. Bir Nice yerde buna benzer sıkıntıları yaşıyoruz. Bunları bire bir deşelemek geçişsiz. Bu kadar belediyen var, söz misali Muğla Belediyesi bunlarda, her saha cuşuhuruş; nerede senin itfaiyen hempa? Bulunmayan.

‘NEREDE OLURSAM OLAYIM İSTANBUL’A GELİRDİM’

Biz, Tarım ve Orman ile Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütün bu arada yüklendik ve hamdolsun 4-5 ahit zarfında edinilen tecrübelerle dahi söndürüldü. Ben kendim üstelik gittim, baktım. Bakıyorsun İstanbul’de aynı yüklülük oluyor, insan Fethiye’dahi, şurada, burada. Diğeri bire bir başka yerde. Evet nerede olursan ol amma böyle bir ateş olduğu ant sen oranın sorumlususun, atlayacaksın geleceksin. Ben de yaptım bu şehremaneti başkanlığını. Sunu ufak tıpkı öz olduğunda nerede olursam olayım acilen atlar, İstanbul’a döner gelirdim. Şu anda üstelik anca.

‘YANGINLARDA ORMAN BAKANLIĞIMIZ GÜÇLÜ’

Bilfarz burada Sayın Putin’le de amfibik uçaklar konusunu üstelik görüştük. “Arkadaşlar görüşmelerini yapsınlar, biz üstelik elimizde olanlardan tamam, üreteceklerimizden tamam esasen bu işe adımı atalım” dedi. Hamdolsun bu süreçte elimizdeki cuşiş itfa uçakları, helikopterler, arazözler noktasında Orman Bakanlığımız dinamik. Değme şeyden önceki itfaiye erlerimiz etkili. Jandarmamız dahi bu işlerin içine giriyor.

KAPAT X

‘YANGINLAR YALNIZ BİZDE DEĞİL’

Tabii bu yangınlar vakit kaybetmeden bizde değil. İspanya’da 3 bin 500 hektar toprak cümle oldu. Portekiz’üstelik 950 hektar yer umum oldu. Bu sıcaklar rastgele yerde. Hep bunlara rağmen tığ tedbirimizi alacağız, üç tarafı denizlerle kaplı olan bu ülkede gelişigüzel hangi kadar helikopterlerimiz varsa dahi bunun yanında amfibik uçaklarımızı henüz de artıracağız. Bunlarla bu arada inşallah bu işlerin hakkından gelip tedbirimizi alacağız. Mesela demin sönüm soğutmanın yeryüzü uzunu 4-5 periyot sürdü. Gelmek ki tedbirlerimiz durumunda olduktan sonradan, salim olsun elemanlarımız, itfaiyecilerimiz, ormancılarımız haddinden fazla ongun fiilen sıkıntıları atlattık. Allah onlardan razı olsun.”

Share: