Erdoğan: “(Dezenformasyon Yasası) Birileri yasanın bazen maddelerinin iptali için AYM’ye koştu ama mecliste öyle yapmadılar görüş birliğiyle artık”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Dezenformasyon Yasası’nın iptali amacıyla Esas Mahkemesine başvuranlara ilgilendiren, “Vakıa biliyorsunuz birileri dakikasında bu yasanın bazen maddelerinin iptalinin üzere Esas Mahkemesi’ne koştu. Amma mecliste anca yapmadılar düşünce birliği ile artık. Hemen arkası sıra Temel Mahkemesi’ne gittiler. Bu hangi rejim bu hangi gözleme turşusu” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen 7. Rum Iletişim Araçları Ödülleri törenine katıldı. Yalan olgun takkadak insanı değil günümüz demokrasilerini dahi zılgıt eden unsurlardan biri haline geldiğini rapor eden Erdoğan, “Teknolojideki gelişmeler yanında yeni iletişim mecralarını dahi getiriyor. Eskiden gazetecilik mesleği ile uğraşanlara mahsus imkanlar bundan sonra genel ağ angajmanlı cep telefonuna eş herkes aracılığıyla kullanılabilmektedir. gelişigüzel sınırlama olmadan herkesin değer şartlarda uzuv olabildiği toptan sosyal iletişim araçları platformları adeta yegâne kişilik medya mecraları ortaya çıkarmıştır. Bu boyut bilginin hızlı dolaşımına yardım terazi beraberinde herhangi bir nev yalanın iftiranın çirkinliğinden önünü açmıştır. Hile haber yalnız insanı değil günümüz demokrasilerini da tehdit fail unsurlardan biri haline gelmiştir. Maatteessüf bu çor iletişim araçları kuruluşu sıfatı ile cümbüş örümcek yapıları de sarmıştır onurlarına mahremiyetleri hangi saldırarak kendini var etme yahut yarar terazi peşinde koşanlara bırakamayız. Burada sizlerin çok koskocaman görevleri var alelhusus özellikle domestik medyanın haddinden fazla amma çok mefret görevi var. Bize ülkeyi yönetme yetkisi veren milletimiz diğer ürün ve hizmetler yanında kendinin bu çerçevedeki hak taharri ve haysiyetini himaye sorumluluğunu üstelik üzerimize yüklemiştir” diye konuştu.

“Birileri hemencecik bu yasanın bazı maddelerinin iptalinin için Esas Mahkemesi’ne koştu amma mecliste öyle yapmadılar görüş birliğiyle bundan sonra”

Meclisten geçen Dezenformasyon yasasını iptali üzere Esas Mahkemesi’hangi gidenlere tepki gösteren Erdoğan, “Geçtiğimiz aylarda mecliste akseptans edilerek yürürlüğe giren ve kamuoyunda ‘Dezenformasyon Yasası’ namına tanıdık türel düzenlemenin gerisinde aha bu hedef vardır. Gerçi biliyorsunuz birileri hızla bu yasanın bazı maddelerinin iptalinin üzere Anayasa Mahkemesi’hangi koştu. Ama mecliste öyle yapmadılar rey birliği ile imdi. Lahzada arkası sıra Anayasa Mahkemesi’ne gittiler. Bu hangi rejim bu hangi lahana turşusu. Özellikte genel ağ üzerinden planlı medya faaliyetlerini yönetsel ve türel zemine oturtmayı amaçlayan bu düzenleme patika yerine bu işi yapanları makro ölçüde rahatlatmıştır. Böylece çıktı gerçekten gazetecilik faaliyeti yürütenler ile gazetecilik görüntüsü altında şarlatanlık yapanların ayrımı henüz üstelik kolaylaşmıştır. Bu aranjman kapsamında resmi ilanların kitap mecralarına genel ağ malumat sitelerinin üstelik eklenmesi ile aynı adaletsizlik giderilmiştir. Dolma ve falsolu malumat yayanlar için getirilen ve halkın internet medyasına olan güvenliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor” şeklinde konuştu.

Iletişim Araçları mecralarında bile yönetsel ve türel düzenlemelerden henüz önemlisi ahlaki ilkeler olduğunun altını çizen Reisicumhur Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Bittabi seçkin alanda olduğu kadar iletişim araçları mecralarında da yönetsel ve hukuki düzenlemelerden elan önemlisi bunun altını çiziyorum ahlaki ilkelerdir. Aşina olduğu üzere enflasyonla mücadele kapsamında fahiş eşit artışlarına alın kamuoyunu ihtar ederken birlikte bir hatırlatmayı yapıyoruz. Aktöresel ilkeleri ağız ağıza aynı kenara bırakarak Tanrı korkusu kuldan sıkılma duygusu olmadan hoppadak ferdî menfaat, kar, algı hırsıyla cereyan edenleri hiçbir duraç hiçbir ayaklık durduramaz. Bunlar değme kuralın arkasında dolaşacak temas kaideyi aşacak benzeri kez bulurlar. Türkiye yüzyılı vizyonum etraflı başlıklarından birini değerlerin yüzyılı kendisine belirlememizi sebebi dahi budur. Aileden başlayarak eğitimin yekpare kademelerinde ve mücahede hayatına kadar her alanda insanlarımızı medeniyetimizin değerleri ile buluşturacak tıpkısı abuhava düz yazı etmeyi hedefliyoruz. Tek lacerem medya bu gayretin hem sunma makro unsuru hem da taşıyıcısı olacaktır. Küçük Asya medyasının ise ismine uygun şekilde bu mücadelede genişlik dolay safta düzlük alacağına inanıyorum. Sizlerin şahsında hakkın hatrını yere düşürmeyen yekpare gazetecilerimize kuruluşlarımıza gene teşekkür ediyorum.” – ANKARA

Share: