Erdoğan: Biden bize F-16 için Yunanistan şartı koymadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “(F-16) Biden bize Yunanistan şartı koymadı. NATO üyeleri olarak birbirimizin hukukunu korumalıyız dedik. Böyle bire bir koşul meselesi bizi bağlayıcı değdevlet.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğdakika, Ä°ran ziyareti dönüşünde gazetecilerin gündeme ilişamaç sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğdakika’ın, açıklamalarının satır başları şöyle;

Ä°ran Cumhurbaşkanı Sayın Reisi’nin davetine icabetle Tahran’a gerçekleştirdiğimiz resmi ziyareti hamdolsun başarıyla tamamladık. Ziyaretimin evvel bölümünde değerli kardeşürün Reisi’yle bol görüşmeler yaptık. Türkiye-Ä°ran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısına alay malay başkanlık ettik.

Ülkelerimiz arasında politik, askeri, soylu erki, ticari, kültürel konularda atacağımız adımları, bundan sonraki süreci nasıl geliştireceğimizi konuştuk. Aşina bizim hesaplı alanda Ahmedinejad döneminde 30 bilyon dolarlık tıpkısı hedefimiz vardı. Şu anda 7,5 bilyon dolarlık tıpkı noktadayız. Amma bundan ahir süreçte tırmanış devam edecek. Elbette ticaret, ulaştırma, gümrük, enerji, turizm, uran, gençlik ve spor kabilinden alanlarda iş birliğimizi geliştirmeye yönelik kuma iradeye erbap olduğumuzu benzeri kez henüz gördük.

Cumhurbaşkanı Erdoğzaman: Rusya’nın da Ä°ran’ın da yanımızda olmasını istiyoruz

Temaslarımızda ayrıca, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunduk. Heyetimde vadi düzlük bakanlarımız mevkidaşlarıyla çeşitli alanlarda iş birliği konularını ele aldılar. Ä°lişkilerimizin hukuki altyapısını henüz üstelik güçlendirecek hep 8 anlaşma imzaladık. Ayrıca terör örgütleriyle ortak mücadele ve sınır güvenliği kadar konuları ayrıntılı tıpkı şekilde ele aldık. Bu vesileyle bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk. Ayrıca Dini Şef Ayetullah Ulvi Hamaney’le bile tıpkı görüşme gerçekleştirdim. Bu görüşmede Sayın Cumhurbaşkanı birlikte beraberdi. Bizim arkadaşlarımızdan dahi bazıları vardı. Onlarla alay malay bu görüşmeyi yaptık.

Ziyaretimin ikinci bölümünde Sayın Reisi ve Sayın Putin’in katılımıyla Astana formatında Üçlü Zirvemizi gerçekleştirdik. Suriye’deki güncel gelişmelere ilişhedef fikir alışverişinde bulunduk. Astana garantörleri olarak, ihtilafın Birleşmiş Uluslar Güvenlik Konseyi’nin 2254 Sayılı Kararı temelinde çözüme kavuşturulmasına yönelik mutabakatımızı teyit ettik. Siyasal sürecin çalışkan bire bir şekilde sürdürülmesine dair beklentimizin altını ortaklarımızla birlikte baştan çizdik. Terörle mücadele, insancasına yardımların kıvrak tıpkısı şekilde sürdürülmesi ve Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü dümbelek dönüşleri konularındaki tutumumuzu esasen vurguladık. Bu konularda Astana ortaklarımızla iş birliği halinde çalışma üstüne anlayış birliğine vardık. Ayrıca, Rusya Federasyonu Çap Başkanı Sayın Putin’le kapsamlı ve eli nimetli bir ikili görüşme birlikte gerçekleştirdik.

Ä°ran’üstelik lüzumlu ikili düzeyde gerek Astana formatında yaptığımız görüşmelerin hayırlara açar olmasını diliyorum. Bu vesileyle, özden eş sahipliğinden dolayı Sayın Reisi’nin şahsında tüm Ä°ranlı kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

“Terörle mücadele konusunda bir defa benzeri birliktelik var”

Astana süreciyle alakalı adına Ä°ran ve Rusya ile başladığımız dideban hangi ise ben bugün bile Sayın Putin’i aynı noktada gördüm, aynı değerlendirmeleri yapıyor gördüm. Ä°ran tarafında bittabi elan önce Hasan Ruhani vardı, şdaha çok ise Ä°brahim Reisi var. Ä°ster istemez bazı değişiklikler oluyor desek bile Ä°ran gibi bir azamet, bu tür düşüncelerini öyle kısa vadede değiştirmez. Aynı şekilde Rusya’birlikte doğrusu Putin işmağara başındaydı, yine işmağara başında. Bizde de aynı şekilde, Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başındaydı, tekrar başında. Üçlü Zirve sonrası ortak basın toplantısında dahi görmüşsünüzdür, üçümüzün de düşünceleri herhalde aynı değildi. Farklı düşünceler ortaya koyduğumuz çok açık net ortadaydı. Bazı yerlerde farklılıklar olsa birlikte terörle mücadele konusunda bir defa aynı birliktelik var. Terörle ait konuda da PKK/PYD/YPG terör örgütlerine karşı ister istemez birleşiyoruz. Kaldı kim elhak bu rejime dahi yeryüzü çok zararı veren ülkü. Şu anda terör örgütü, Fırat’ın doğusunda özellikle petrol kuyularını emiyor, sömürüyor; ondan sonraları rejime de satıyor. Böyle tıpkısı buut var.

“Terör örgütlerini destekleyip NATO’dahi beraberiz diyorsunuz, nasıl beraberiz?”

Şdaha çok baktığımızda, Amerika önceki başkanlar dönemi bile dahil buradaki terör örgütlerine yavaş manada binlerce tır zırh, mühimmat, araç gereç taşıdı. Bu hala bitmeme ediyor. Üste koalisyon hükûmeti güçleri birlikte yine aynı şekilde bu desteklerini sürdürüyorlar. Yaptığımız görüşmelerde Sayın Biden’a dahi söyledik. Dedik kim “Bakın, çok tırları buraya siz gönderiyorsunuz. Buradaki bütün terör örgütlerine bu destekleri siz veriyorsunuz. Ondan sonraları üstelik terörle mücadelede beraberiz, NATO’dahi beraberiz diyorsunuz.” Nasıl beraberiz? Bunları sürekli işlemek durumundayız.

Bakir bire bir harekat konusu milli güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek. Diğer taraftan bakıyorsunuz Amerika’nın oradaki elemanları terör örgütü mensuplarına eğitim yaptırıyor. Bu eğitim esnasında rejimin bayrağını da orada bunlar dalgalandırıyorlar. Niçin? Güya aldatacak ya. Aldatabilirse. Yaptıkları iş, orada Türk askerine karşı tıpkı terörist eyleme gidermek. Burada dahi kalkıp rejimin bayrağını orada dalgalandırmakla acep Türk ordusunu aldatır mıyız diyerek düşünüyorlar. Bunu yemezler. Şu anda tabii lüzum Fırat’ın doğusu icap Ä°dlib lüzumlu Afrin, bütün buralardaki gelişmelerde biz hassasiyetimizi sürdürüyoruz.

“Sınırdan 30 kilometre güneye büyüklüğünde Rusya’nın üstelik Ä°ran’ın bile bizim yanımızda olmasını istiyoruz”

Başından itibaren bile konuştuğumuz şlan şu; sınırdan 30 kilometre güneye büyüklüğünde, buralardaki terör örgütleriyle mücadelemizde Rusya’nın üstelik Ä°ran’ın dahi bizim yanımızda olmasını istiyoruz. Burada bize lüzumlu desteği vermelidirler. Bunu burada ister Sayın Putin’e ister Sayın Reisi’ye dahi tekrar ifade ettik. Herhangi Bir ikisi dahi elhak yaptıkları açıklamalarda bu konulara aksan yaptılar. Öyle zannediyorum ki PKK/YPG/PYD konularında ayrı düşünmüyoruz. Ama bundan sonra de gine bunu işlemeye devam etmemiz lazım.

KAPAT X

“Amerika şu anda bir defa Fırat’ın doğusunu ayrılmak yerinde”

Suriye’nin yer bütünlüğü noktasında Türkiye’nin seçme derdi bulunmayan. Biz böyle aynı tasarrufun içerisinde değiliz. Ama bizim burada sınırdan 30 kilometre düz için belirttiğimiz ayrımsız husus var. Çünkü buralardan bizim sınırlarımıza sürekli taarruzlar oluyor. Bizim burada askerlerimiz şehit oldu, insanlarımız öldürüldü. Hemen Türk vatandaşı kendisine değdiyar, Ä°dlib’üstelik ve diğleşker bölgelerde sivil insanlar öldürüldü. Bütün bunları bizim dünyayla paylaşmamız, bunları anlatmamız lazım. Amerika şu anda hele Fırat’ın doğusunu ayrılmak yerinde. Astana sürecinden çıçağ tayin bu. Diyorlar kim, Fırat’ın doğusundan Amerika askerini çanyon. Şimdi buradan çıkacak tıpkısı netice Türkiye’nin birlikte beklentisidir. Çünkü oradaki terör örgütlerini besleyici Amerika. Amerika terör örgütlerini beslediğine göre, biz dahi bu terör örgütleriyle mücadele ettiğimize göre, oradan çekildiği anda yahut bu terör örgütlerini beslemediği takdirde bizim işimiz kolaylaşacaktır.

“Briket evlerle hedefimiz sunu az 1 milyon Suriyeli mülteciyi gine zat topraklarına izansız döndürmek”

Afganistan’dan mevrut mülteciler hususunda Ä°ran’ın dokunaklı sıkıntısı var. Sayın Reisi bunları açık kemiksiz anlattı. Tabiatıyla kıytırık değyer. Kamp noktasında hazırlıkları var mı yok mu diye niteleyerek baktığımızda yok. Yani biz şu anda söz temsili Suriye’nin kuzeyinde briket evler yapıyoruz. Bizim bu yaptığımız briket evlerle de hedefimiz yeryüzü beş altı 1 milyon Suriyeli mülteciyi tekrar kendi topraklarına kafasız döndürmek. Şu dakika itibarıyla da ev sayıları temas geçsunu gün artıyor ve bunu STK’larla hep alay malay yapıyoruz. Amma bunu özellikle söylüyorum; hangi Avrupa Birliğinden ne şuradan hangi buradan arz ufak aynı bindi alarak değdevlet, bizim zat sivil sosyete kuruluşlarımızla alay malay yapıyoruz. AFAD’ın koordinesinde bunu sürdürüyoruz. Hedefimiz dahi inşcenabıhak burada 250 bin basamak yaparsak, biz cebren değiklim, gönüllü namına anlayışsız dönüşü inşallah 1 milyonun üzerine çıkarırız. Ve o ucube çadırlar içerisinde yağmurda, çamurda esas babaları, çoluk çocukları inştanrı kötü şartlarda görmeyiz.

“Biden elinden mevrut gayreti göstereceğkayınbirader söyledi”

(ABD’nin F16 satışında Yunanistan şartı) Biz tabi Sayın Biden ile bu konuları görüştüğümüzde Biden, bize böyle benzeri Yunanistan şartı filan koymadı. Eksiksiz aksine, uzunca yaptığımız görüşmede NATO üyesi ülkeler namına herhalde birbirimizin hukukunu korumalıyız diye konuştuk. Kendisi üstelik F16’lar konusunda “Ben elimden mevrut bütün gayreti göstereceğiz” dedi. Maatteessüf şu anda Temsilciler Meclisinde az bile olsa bu işe uymazlık edenler var. Bulunan gelişmelere baktığımızda aslında böyle tıpkı koşul meselesi bana göre bizi bağlayıcı tıpkı koşul değmülk. Yeter ki onlar F16’larla ait bizim teklifimize peki desinler, bize sıfır F16’ları versinler. Zaten elimizdekilerin bakım onarımını tığ şu anda yapabilecek güçteyiz. O konuda herhangi bir sıkıntımız namevcut. Ama elbette kim rezerv parça noktasında bazı taleplerimiz var. Bunları üstelik adına getirmeye değişmeyen verdiler. Bire Bir üstelik Amerika’birlikte Kasım ayında ara seçimler var. Onlar üstelik öyaşlı. Kasım mesafe seçimleri hangi getirir ne götürür bunları da göreceğkarışık. Orada cumhuriyetçilerin senatoda daha ağır basacağı, Temsilciler Meclisinde dahi gene ağırlığı ele geçireceği istikametinde bilgiler geliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı

Şu dakika itibarıyla Sayın Putin’in bizim gayretlerimiz noktasındaki bakışı olumlu. Bundan dolayı üste şükranlarını bildiriyor. Bize çok çok farklı bazı teklifleri oldu. Biz inşallah burada doğdesise doğal gaz üzerine, Akkuyu meselesinde ve diğer konularda şu anda dayanışmamızı aynıyla sürdürüyoruz, sürdüreceğkarışık.

Sayın Putin’in anlaşılan önceki gün Sayın Ä°lham Aliyev’le görüşmesi oldu. Antrparantez bana “Size Ä°lham Aliyev’mağara bile selamını getiriyorum” dedi. Aliyev’le görüşmesinde “Erdoğdakika’la da görüşeceğyayın” deyince Aliyev’mağara “benim de selamlarımı iletin” dediğini aktardı. Oradaki gelişmelerle ilişkin ben Ä°lham Komutan’le üstelik elan yeni görüştüm. Yaptığımız görüşmede birlikte Ä°lham Eş “müspet istikamette yürüyor” dedi. Biliyorsunuz Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel ve Paşinyan’la beraber üçlü bire bir araya geldiler. O görüşme bile gene Ä°lham Komutan’in ifadesiyle olumlu geçti. O görüşmeden sonradan biz Ä°lham Komutan’le ayrıca benzeri elan görüşmüştük. Aldığım bilgilere göre yön üzere gidiliyor ve yakında de inştanrı o bölgeyi kapsayacak havalimanın dahi açılışı yapılacak.

Ä°sveç ve Finlandiya’nın NATO’de şartlı onaylama

Tığ Finlandiya’ya üstelik Ä°sveç’e birlikte NATO Umumi Sekreteri’nin dahi vadi aldığı masada şartlarımızı çok açık açık söyledik. Gizli, saklı seçme şülen namevcut. Şartımız bu ülkelerin terör örgütlerinin hareketlilik ve gösterilerini sonlandırması, ellerindeki teröristleri reddetme etmesi. Biliyorsunuz PKK/PYD/YPG ve FETÖ’yü terör örgütü adına burada kayıtlara girdik. Bunları vereceksiniz dedik. Parlamentolarına varıncaya büyüklüğünde bu terör örgütünü bunlar besliyorlar. Adeta kuluçka yuvası kadar. Böyle tıpkısı durum var. Şçıktı bunlar bize verdikleri sözü hesabına getirmedikleri takdirde bizim birlikte bu işe müspet bakmamız mümkün değiklim.

Diğleşker taraftan sağ olsun bizim aykırılık doğrusu elimizden bütün malzemeleri hızlı hızlı kapıveriyor! Onlar dediler ki doğrusu biz bu işe fırsat vermeyiz. bir defa Yunanistan’ın yeniden NATO’ya girmesinin önünü siz açtınız. Adamlar çıkmıştı, siz yeniden soktunuz içeri. Bunları halkımıza, alelhusus gele gençlerimize anlatmamız lazım.

Şu anda maatteessüf terör noktasında çabucacık acilen Ä°skandinav ülkelerinin tamamı bu işmağara kuluçkası. Norveç de böyle. Temas ne büyüklüğünde şu anda Sayın Genel Yazman oralı olsa da ama maatteessüf onlar da öyle. Arz ilerisi Almanya, orada de öyle. Fransa, Hollanda, Ä°skandinav ülkeleri, Ä°ngiltere, Ä°talya öyle. Hepsinde kapsam bu. Batı’nın şu anda bu konuda konuşacak aslında ne mecali ne hakkı var.

Türkiye’nin arabulucu rolü

Şu anda bizim rolümüz, familya sahibiyiz. Eş sahibi sıfatıyla bire bir arabuluculuğumuz var. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı konusunda ayrıntılı süredir yoğun çalışma içerisindeyiz. Bu konuyu Sayın Putin ve Sayın Zelenskiy’le müteaddit kereler görüştüm. Dışişleri ve Milli Defans Bakanlıklarımız bile öz muhatapları nezdinde görüşmeler yürüttü. Neticede geçsunu hafta Ä°stanbul’bile yapıulan maharet toplantıde BM planı çerçevesinde sürecin asıl hatları üzerinde tıpkı anlaşma oluştuh. Artık bu hafta bu mutabakatı yazılı tıpkı metne bağlamak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde da planın uygulamaya başlamasını talep ediyoruz. Süreç Ä°stanbul’da kurulacak benzeri koordinasyon merkezinden yürütülecek. Burada ülkemizin yanı sıra, Rusya, Ukrayna ve BM’den yetkililer bulunacak. Ä°lgili tüm tarafların güvenini taşıyan olan ülkemiz, kurumlararası benzeri yaklaşımla sürecin sağlıklı şekilde yürütülmesi içmağara muktezi eşgüdümü yapacak. Küresel gıbile güvenliği bakımından eleştiri ögönen arz fail bu kırılan süreci nihayete erdirmek içmağara yoğun gayretlerimiz bitmeme ediyor.

“Onlar karşımızda amma milletimiz bizim yanımızda”

CEVAP: Görevleri o. Onların bizim dürüst dediğimize ak demesi mümkün mü? Onların görevi karaca buyurmak. Türkiye’nin en büyük talihsizliği, demokrasinin gereği olan benzeri muhalefete sahip olmadığıdır. Bizde böyle ayrımsız mugayeret namevcut. Batı ülkelerinde, bazı yerlerde ihtilaf gine bizdeki gibidir amma birçoğunda varidat iktidarlarını desteklerler. Ama bizde böyle ayrımsız şülen bulunmayan. Dolma üzerine yerleşmiş bir siyasa anlayışı var. Anne muhalefette birlikte öyle, bala muhalefette de öyle, masanın altındakinde üstelik öyle. Hepsinin şu andaki yapısı bu. Onlar karşımızda amma milletimiz bizim yanımızda. Cumartesi günü Kayseri’deyim. Şişko açılışlar yapacağım. Kayseri’de caddeler, meydanlar zaten müstelzim cevabı gerekenlere verecektir. Aynı gün tekrar Kayseri’de büyük tıpkısı fabrikada işçilerle toplantım olacak. Durmuyoruz, çalışıyoruz. En Üst Erkek Kemal’mağara KYK ile ilgili söylediklerini duydunuz. Ondan bilahare birlikte ben söyledim yaptı noktasına geldi.

Onlara gelmeden şunu tıpkı düşünelim. Bu arkadaşların elinde 14 parça büyükşehir var mı? Peki, bu büyükşehirlerde acaba yatırım noktasında çeşme musluğu değiştirmekten başka bire bir özellikleri var mı? Geçfeci. Kağıthane’da, Silahtarağa’bile bunlar ne yaptılar? Esas atma değil ana atmama adımını gerçekleştirdiler. Bu üstelik herhalde siyasetin tarihine çok ilginç tıpkısı adım yerine geçmiştir.

Benzeri koca anne atar övünür. Onu de geçiyorum. Ä°stanbul Büyükşehir Belediyesi bizim arkadaşlarda olduğu dönemde metro tünelleri açıldı. Bunlar geldi, Sancaktepe’da metroyu doldurdular. Bütün hafriyatı oraya dökerek bunu doldurdular. Ego tabii Bay Kemal’e soruyorum; bunun, siyaseti geç, insanlıkla bağdaşır yanı var mı? Buraya yapılmış olan bire bir harcama var. Sen şçıktı geliyorsun burayı hafriyatla dolduruyorsun, üzerine adeta petrol kuyularına beton dökudret kabil betonu döküyorsun ve buradaki vatandaşı, kendisine gelecek metrodan maalesef yoksun ediyorsun.

Onu birlikte geç; tıpkısı yerde dahi yegâne şöyle köprü yapın de köprünüzle övünelim. Hiçtıpkısı adımları bulunmayan. Şu anda Güç Melik Sadık Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, öbür tarafta Cumhuriyet tarihinde değil dünya tarihinde önce üçe giren Çanakkale’deki köprüyü hiçtıpkı şeyle mukayese ettirmem. Ulaştırma Bakanlığı rakamları verdi geçarz gün. Rakamların kâffesi muhteşem. Kimesne bu kadar rakamların gerçekleşeceğine ihtimal vermiyordu. Ama şbundan sonra bunların hepsi halloldu. Bu yollar böyle gerçekleşirken sen Ä°zmir milletvekilisin, Ä°zmir milletvekili namına Ä°zmir’mağara büyükşehiri birlikte sende. Aynı yağmur olduğunda Ä°zmir’i sel alıp gidiyor. Ä°lçe şehremaneti başkanları böyle öyle. Tığ ise işimize bitmeme ediyoruz, yollarımızı yapıyoruz, onların yapması gerektiği halde yapmadıkları işi bile biz yapıyoruz.

Söz Misali Başakşehir’deki o dev hastanemizin yolu içmağara uray olarak merhum Fehamet Eş’den sonra Mevlüt Eş’le da o işin yapım kararını vermiştik amma maalesef belediyede yetki beyefendiye geçetraflı bu işi yapmayacağını söyledi. Öyle bile olunca ego üstelik bu el Ulaştırma Bakanıma talimatı verdim. “Bir Lahzada buranın yolunu, değme şeyini sen yapacaksın. Ä°nşallah bu hastanemize dahi gene Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın benzeri eseri adına bu yolu, ulaşımı sağlamış olalım” dedik. Birçok yerde buna benzer sıkıntıları yaşıyoruz. Bunları tıpkı kritik etmek lazım. Bu kadar belediyen var, mesela Muğla Belediyesi bunlarda, herhangi bir düz yangın; nerede senin itfaiyen arkadaş? Namevcut. Biz, Tarım ve Orman ile Çpaye, Şehircilik ve Ä°klim Değişikliği Bakanlığı bütün beraber yüklendik ve hamdolsun 4-5 gün içinde edinilen tecrübelerle de söndürüldü. Ego kendim üstelik gittim, baktım.

Bakıyorsun Ä°stanbul’dahi tıpkı sıkıntı oluyor, insan Fethiye’üstelik, şurada, burada. Öbürü bire bir başka yerde. Evet nerede olursan ol ama böyle aynı od olduğu ahit sen oranın sorumlususun, atlayacaksın geleceksin. Ben dahi yaptım bu şehremaneti başkanlığını. Sunma ufak tıpkı şulan olduğunda nerede olursam olayım çabukça atlar, Ä°stanbul’a döner gelirdim. Şu anda dahi öyle.

“Yangın söndürme uçakları, helikopterler, arazözler noktasında Orman Bakanlığımız güçlü”

Söz Misali burada Sayın Putin’le üstelik amfibik uçaklar konusunu da görüştük. “Arkadaşlar görüşmelerini yapsınlar, biz da elimizde olanlardan peki, üreteceklerimizden olur gene bu işe adımı atalım” dedi. Hamdolsun bu süreçte elimizdeki yangın söndürme uçakları, helikopterler, arazözler noktasında Orman Bakanlığımız güçlü. Herhangi Bir şeyden önce itfaiye erlerimiz güçlü. Jandarmamız dahi bu işlerin içine giriyor.

Elbette bu yangınlar sadece bizde değel. Ä°spanya’üstelik 3 bin 500 hektar yerey kül oldu. Portekiz’dahi 950 hektar toprak kül oldu. Bu sıcaklar temas yerde. Bütün bunlara rağmen biz tedbirimizi alacağız, üç tarafı denizlerle kaplı olan bu ülkede herhangi bir ne büyüklüğünde helikopterlerimiz varsa bile bunun yanında amfibik uçaklarımızı henüz de artıracağız. Bunlarla beraber inşcenabıhak bu işlerin hakkından gelip tedbirimizi alacağız. Mesela şartık söndürme soğutmanın yer uzunu 4-5 gün sürdü. Girmek ki tedbirlerimiz yerinde olduktan sonradan, sağ olsun elemanlarımız, itfaiyecilerimiz, ormancılarımız çok bol çalışçalma sıkıntıları atlattık. Allah onlardan razı olsun.

Share: