Encümen, FETÖ’cü yaverlerin iade başvurularını karara bağladı

15 Orak Ayı darbe teşebbüsünden sonra FETÖ üyesi tevessül etmek suçlamasıyla tutuklanan Cumhurbaşkanlığı yaverlerinin göreve iadesiyle ilişkin nihai kararlar belli oldu. Olağanüstü Nakız Komisyonu, çarpış gecesi Cumhurbaşkanı’nın yerini belirleme etmeye çalışan başyaver Şanlı Yazıcı karışma 4 ismin başvurusunu reddetti.

15 Temmuz basık çarpış teşebbüsü gecesi birtakım Cumhurbaşkanı’na suikast timine bilgelik sızdırdı, bazen Başbakan’ın yerini tespit etmeye çalıştı, kimi bile o gece sıkıyönetim komutanı namına atandı. Kâffesi de yıllarca devletin arz üst kademesinin yakınına sinsice yerleştirildi…

15 Orak Ayı darbe teşebbüsünün ardından kamudan ihraç edilen Cumhurbaşkanlığı çarkıt başyaverleri, göreve iadeli isteğiyle OHAL komisyonuna başvurdu. Alt Kurul yaptığı tetkik ve değerlendirme neticesinde çarkıt askerlerin FETÖ ile irtibatını ve darbe girişimindeki eylemlerini tespit ederek başvurularını reddetti.

Darbe teşebbüsü gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman’ın yerini suikast timine söyleyen eski Kurmay Albay Başemir subayı Büyük Yazıcı dahi komisyona başvuranlardan. Encümen, Yazıcı hakkında ret kararı verdi.

Erdoğdakika’a suikast planladı

Karara göre Yazıcı, 15 Temmuz öncesi darbeye iştirak eden askerler ile toplantılar düzenledi. Namına bağlı askerleri darbeci askerlerin emrine verdiğkayınbirader belirtti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın yerinin tespiti içmağara yaverlere buyruk verdi. Suikast timini yönlendirerek suikast suçunun planlama ve organizasyonunda saha aldığı tabir edildi.

Komite kararında Yazıcı’nın Yurtta Sulh Konseyi içinde kayran aldığı ve darbeye teşebbüs eylemlerine fiilen iştirak ettiği vurgulandı. Sakat başyaver Yazıcı, yargılandığı darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezasına çarptırılmıştı.

Darbe bildirisi hazırladı

Sakat Ilçebay Mete Semercioğlu, 15 Orak Ayı’da Esmer Emir Subayı adına görev yapıyordu. FETÖ karışma hiçayrımsız terör örgütüyle irtibatı olmadığını öne sürerek amme görevine iadesini kâm etti.

15 Orak Ayı’dahi Semercioğlu’nun Yüce Yazıcı tarafından Ankara’daki işleri izleme etmesi için görevlendirildiği öğrenildi. Semercioğlu’nun Cumhurbaşkanı ve o dörutubet Başicra vekili olan Binali Yıldırım’a suikast içmağara görüşmeler yaparak yerlerini öğrenmeye çalıştığı belirtildi.

Komisyon ayrıca, çarpış teşebbüsü gecesi Başyaverlik Binası’na gelip kapıların açılması emrini veren sakat yaverin, darbeciler ile birlikte akıntı ettiğini belirleme etti.

Semercioğlu’nun aynı zamanda TRT ‘dahi okutulan çarpış bildirisini hazırlayan ekipte olduğu da sav ediliyordu.

FETÖ’cü yaver Furkan Özdaban

OHAL Komisyonundan ret kararı alanlar arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün serencam, Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’ın evvel başyaveri olan sakat Kurmay Miralay Bekir Furkan Özdaban da yer aldı.

KAPAT X

Ret kararında Özdaban’ın Cumhurbaşkanlığı Başyaverliğine seçilmesinde örgüt elebaşının etkin gösteriş oynadığına dayalı tanık beyanına düzlük verildi. Sakat başyaverin örgütün askeri mestur hizmetler sınıfı içerisinde görev aldığı da vurgulandı.

Furkan Özdaban’ın Cumhurbaşkanı Başyaveri olduğu tarihten 10 gün sonraları FETÖ mensupları tarafından sunulan operasyonel GSM hattı kullanmaya başladığı belirtildi. Ve bu biçim üzerinden örgütün sözde yöneticileriyle iletişime geçtiği belirtildi.

FETÖ’cü yaver Güneşçeri

Özdaban silahlı terör örgütü üyeliğinden cezaevi cezasına çarptırılmıştı. Ve sonuç olarak Abdullah Gül’ün sakat başyaveri Ä°smail Güneşer…

Güneşer 2008-2012 yılları arasında Gül’ün başyaverliğkayınbirader yaptı. 15 Orak Ayı çarpış teşebbüsü gecesi darbecilerin hazırladığı sözde nasıp listesinde Düzce-Bolu Sıkıyönetim Komutanı sıfatıyla kayran alıyordu.

Ä°smail Güneşleşker hakkında sunulan ret kararında, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ika suçundan dam cezası ile cezalandırıldığı hatırlatıldı.

Güneşçeri darbe teşebbüsü gecesi Hakkari Şemdinli’bile mevcut sakat Bolu 2. Komando Tugay Komutanı olarak görev yapıyordu. Bolu’daki komutanları arayarak, sıkıyönetim direktifine uyulmasını ve vali ve belediye başkanlarının görevden alınması talimatını vermişti.

Güneşleşker’in Şemdinli’den Van’a oradan birlikte Bolu’ya ulaşgevher çalıştığı fakat yapıulan nehiy neticesinde görev hesabına geri döndüğü anlaşılmıştı.

Komisyon 125 binden aşkın başvuruyu inceledi

Tüm başvurucular hakkında gerekçeli değişmeyen veren OHAL Komisyonu verdiği ret kararlarında bozuk askerlerin FETÖ/PDY terör örgütüyle olan bağını detaylı olarak ortaya koydu.

2017 yılında çıkarılan KHK kapsamında çalışcevher başlayan OHAL Komisyonu’nda 70’i bilgili, savcı ve müfettiş sıfatıyla raportör görünmek üzere 220 personel görev alıyor.

Komisyona şimdiye kadar yapıulan başvuruş sayısı 127 bini geçti. Başvuruların yüzde 98’inin incelemesi tamamlandı.

Komisyonda alınanıaziz kararlar neticesinde başvuruş eden yaklaşık 17 binden fazla kişinin göreve iadesi akseptans edilirken, yaklaşık 108 bin başvuru reddedildi. Ayrıca vakıf, öğrenci yurdu, göstergeç kanalı üzere 63 kuruluşun baştan açılmasına değişmeyen verildi.

Share: