Emniyet personeline Arapça şalter eğitimi

Sazak’de inanma personellerine yönelik, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente mevrut Suriyelilerle daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri için Arapça vasıta eğitimi verildi.

Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim, Aplikasyon ve Araştırma Merkezi (MEÜSEM) ile Mersin Ağacı Ä°l Itimat Müdürlüğü işbirliğinde ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) desteğiyle yürütülen, ‘Arapça Vesile Eğitimi Projesi’ne katılarak eğitim alan emniyet personeline sertifikaları törenle verildi.

Prof. Dr. Uğbağa Ağızcıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşdakika Mersin Ağacı Vali Vekili Ömer Eru, mültecilere yardımcı olmanın önemine ve gerekliliğine dikkat çekerek, Mersin’in bu konuda diğer illere göre duyarlı olduğunu söyledi.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise ‘Arapça Komütatör Eğitimi Projesi’nin, öyaşlı ayrımsız sorunun çözülmesini sağlayan bire bir gereksinim olduğunu belirtti. Üniversite adına bu projede yer almanın gurur verici olduğunu söyleyen Çamsarı, ayrıca yakın antlaşma içinde üniversitede Zenci Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün eğitime başlayacağının müjdesini verdi.

Ä°l Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ’da, eğitimin hiç önemini kaybetmeyecek tıpkı umde olduğunun altını çizerek, özellikle açar eğitiminin gerekliliğine dikkat çyalaka. Baştuğ, alıserpmek bu açar eğitiminin, günlük hayatın sorunlarını çözmede de yararlı olacağını düşündüğünü anlatım etti.

Arapça Anahtar Eğitimi Projesi’nde düz almaktan bahtiyarlık duyduklarını anlatım fail MEÜSEMA Müdürü Prof. Dr. Büyük Havare, toplamda 24 inanma personeline bakım verdiklerini belirterek eğitim içeriği, eğitim ortamı ve eğitmen ile ait yapılan anket sonuçlarının kendileri içmağara kurum donör olduğunu söyledi.

Mezitli Ä°lçe Inanma Müdürü ve Proje Sorumlusu Kılıç Arslan, savaş nedeniyle Mersin Ağacı’e gelen Suriyeli mültecilerle iletişişaret kurmayı sağlayan proje sebebiyle yaşanan iletişim sorununun çözüldüğünü belirtti.

Konuşmaların ardından çeşitli şube müdürlüklerinden eğitime katılıp başarılı olanlara sertifikaları verildi.

Share: