Ehlihibre isimlerden hayati ihtar: Bu hafta kavrulacağız

Türkiye sıcak gelgel dalgasının etkisine giriyor. Önümüzdeki hafta ülke genelinde sıcaklıklar 5-6 kademe daha yüksek seyredecek. Uzmanlar hamam çarpmasına ve orman yangınlarına cebin uyardı.

Türkiye sıcak gelgel dalgasının etkisine giriyor. Yurdun garp kesimlerinde hızını kesen rüzgarla alay malay sıcaklıklar artıyor. Önümüzdeki hafta sıcaklıklar 5-6 paye henüz faziletli seyredecek.

Sıcaklığın 32-33 basamak olduğu İstanbul’birlikte rüzgar cılız esiyor. İstanbul’dahi yarın ise rutubet seviyesi erdemli seyredecek. Bursa’üstelik de alev 34 adım olarak ölçülüyor.

Marmara Bölgesi’nde hızını kesen rüzgar sıcak esiyor. Bölgedeki sıcaklığın sağlığı zıt etkileyebileceğinden ‘güneşe çıkılmamalı’ uyarısı yapılıyor. İzmir’birlikte rüzgar faal oluyor, sıcaklık 37 etap seyrediyor.

ORMAN YANGINI TEHLİKESİ

Ankara’üstelik çekicilik çıplak ve 29 mertebe iken, İç Anadolu’birlikte Sivas, Kayseri, Aksaray boyunca rüzgar sert esiyor. Bölgede 30 derece olan sıcaklıklar, ati hafta ortası 35’leri geçecek.

Akdeniz’da rüzgarlar cılız esmeye başladı. Şule ise 40 dereceyi geçebilir. Bölgede orman yangını tehlikesi bulunuyor. Adana 37, Kahramanmaraş 39, Sazak 34 merhale. Antalya’üstelik gönen düşüyor, alev 40 derece olacak. Edirne 38, Balıkesir 34, Sakarya 32 evre.

Güneydoğu’de de rüzgarlar kuvvetlenirken Diyarbakır 38, Gaziantep 36 paye ölçüldü. Karadeniz’in doğusu hafta sonu üstelik bulutlanmış olacak. Yerel yağışlar bekleniyor. Trabzon 25 derece. Batı Karadeniz’de gelgel açık. Zonguldak 28, Bolu 26 rütbe.

Şark Anadolu’birlikte rüzgarlar haddinden fazla sert esiyor. Van’birlikte bodur müddet yağmur mümkün. Erzurum 26, Malatya 23 kademe.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü haftalık yorum raporunda gelgel sıcaklıklarının Marmara Bölgesi, Kenar Iye ve Akdeniz’bile sezon nomalleri üzerinde olacağını açıkladı.

KALBE VE SIVI KAYBINA DIKKAT

Avrupa’yı kasıp kavuran sıcaklar Türkiye’birlikte dahi etkisini göstermeye başladı. Uzmanlar sıcaklara alın uyardı:

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Köksal: His kapak hastalarının ağır ezgi kullandığı ilaçların hacet söktürücü ve potansiyel farkı düşürücü etkileri var.

Edebiyat ilaçlar doktorların önerdiği şekilde kullanılmalı. Günde yer beş altı 1.5-2 litre su tüketilmeli. Akdeniz mutfağına akla yatkın beslenilmeli, güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, çıkılırsa de efordan ırak durulup şapka ve gündüz gözlüğü kullanılmalı.

Memorial Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Idareci. Dr. Ayça Ilgım Çakırdoğan: Ihtisas, diyabet, voltaj kabil vakayiname hastalığı olanlar nakit kaybına özen etmeli. Kaybedilen mineraller üzere katık ve maden suyu içilmeli.

Güneşin tepede olduğu saatlerde D vitamini alımı artar. Sunma fazla 10-15 zaman gün altında kalınmalı. Urba ve nevresimde pamuklu kumaş yeğleme edilmeli.

ALÜMİNYUM FOLYO SICAKLARDAN KORUR

Vantilatörler ve soğutma cihazları serinlemede cesim tıpkı nümayiş oynarken, ana tıpkısı mutfak eşyası biraz soluklanmaya yardım edebilir.

Aracısız sıra ışığı düz rastgele pencereyi alüminyum folyoyla başlamak, güneşi ve ısıyı evinizden uzağa yönlendirebilir.

KAPAT X

Başa ve omuzlara yaş, itici silgi konması, ayakların itici bir ten suya sokulması, gerelti ve jaluzilerin sınırlı tutulması, kafein ve alkolden kaçınılması farklı çözümler.

GÜL KİREKLO

Share: