Eğitimciyi zılgıt ettiği argüman edilen hakime ödence cezası

Erzurum’bile eşinin fariza yaptığı terbiye kurumunda “cevaz” meselesi yüzünden başöğretmen yardımcısını zılgıt ettiği iddiasıyla yargılanan ve adli para cezası alan hakime, 4 bin lira tazminat davası para cezası da verildi.

Erzurum 5. Esas Hukuk Mahkemesi, Erzurum Olgunlaşma Enstitüsünde başöğretmen yardımcılığı eden F.Y’ye karşı davranışları nedeniyle hakkında “haksız fiilden kaynaklı ödence” davasında dönemin Erzurum Mıntıka İdare Mahkemesi 1. İdari Sav Dairesi üyesi davalı R.Ş. karşı verilen hükmün gerekçesini açıkladı.

Kararda, F.Y’nin avukatı M.E Kalem Erbabı aracılığıyla mahkemeye verilen dilekçede, R.Ş’nin “Sen, benim karıma zırt bırt cevaz isteyemezsin diyemezsin, sen kimsin, haddini bil” şeklinde bağırmaya başladığı, F.Y’nin ise anca ayrımsız tüm kullanmadığını, hemen kâm edilen izinlerin gerekçesini belgelendirilmesi gerektiğini anlatım ettiği belirtildi.

R.Ş’nin kuruma gelerek F.Y’nin masasına vasıtasıyla vurup bağırdığı ve parmak sallayarak “Ben hakimim, seninle uğraşacağım” diye tehditler savurduğu ve odadan çıkartılmaya çalışılırken konusunda üşüşmek istediği dökme dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Görevini ödeme etmeye etkin F.Y’nin, R.Ş. eliyle gözdağı edilmek yoluyla haksız fiillere maruz kaldığı, nefis haklarına saldırıldığı, yaşayış ve yürek içerisinde mesai hakkının saldırıya uğradığı, manevi yönden sarsılarak bastırık altına alınıp korkutulduğu, anca ki çalıştığı kurumda uz kimliğinin zedelenmesi ve idaresi altında etkin farklı görevlilerin beraberinde rencide edilmesi zımnında idarecilik görevinden istifa etmek üzere arzuhâl verip tayinini arzulamak yerinde bırakıldığı, antrparantez R.Ş’nin davalının Kesim İdare Mahkemesi üyesi olduğu ayn önünde bulundurulursa buna güvenen R.Ş’nin F.Y’ye hangi büyüklüğünde dokunaklı haksızlıklarla korkuttuğunun henüz da bereketli anlaşılacağı, R.Ş’nin F.Y’ gözetiminde meydana getirdiği manevi zararın, R.Ş’den 7 bin teklik alınarak verilmesi suretiyle tazmin edilmesi kâm edilmiştir.”

R.Ş. ise dilekçesinde, açılan davanın nahak yere ve mesnetsiz olduğunu, F.Y’ hakkında taşlama suçundan savcılığa ve sıkı düzen cezası alması üzere de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına şikayet ettiğini ve F.Y’yi korkutacak, tehdit içerikli alay ve eyleminin bulunmadığını öne sürerek davanın reddine karar verilmesini istek etti.

Gerekçeli kararda, eksiksiz dosya kapsamında elde edilen delillerle, F.Y ile R.Ş’nin eşi arasında müsaade istemiyle gerçekleşen görüşmede ağız tatsızlığı ve tartışma çıktığı, R.Ş’nin durumu öğrenmesiyle kuruma geldiği ve F.Y’nin odasına girdiği ve odada yaşanan tartışmada sarf edilen sözler dolayısıyla “gözdağı” suçundan mahkumiyet kararı verildiği bildirildi.

Alıcı kayıtları ve tanık beyanlarına göre R.Ş’nin makul ziyaret yapıldığına dayalı beyanlarının itibara mümkün olmadığına dikkat çekilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“İlgili ceza sorun dosyasındaki oluş ve kabul ile ahenktar tıpkısı şekilde R.Ş’nin sarfiyat ettiği sözlerin farklı yıldırma suçuna eğin verdiği ve muhatap olduğu bu sözler nedeniyle F.Y’nin kişilik haklarının zedelendiği sonucuna varılmıştır. Görüngü dolayısıyla F.Y’nin üstünde görevinden ayrıcalı olmasına de yansıyan manevi yönden uğradığı tahribat dikkate alındığında tazminat davası isteminin oluşan vicdani kanaate bakarak hakikat benzeri temenni olduğu, çevre için aldırılan SED raporlarının mahiyeti ile muhatap kaldığı diğer zılgıt dolayısıyla FY’nin manevi dünyasında meydana mevrut tahribatın vasfı dikkate alınarak konkre olayın özelliklerine ve hakkaniyete göre 4 bin teklik manevi tazminatın F.Y’ye verilmesine ilgilendiren davanın kısmen kabul, kısmen reddine dayalı egemenlik kurulmuştur.”

Davayı karara bağlayan mahkeme, açılan tazminat davası sonrası istinaf yolu belirgin girmek için R.Ş’yi 4 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Olayın geçmişi

Erzurum Mıntıka Adalet Mahkemesi 1. Ukubet Dairesi tarafından, başöğretmen yardımcılığı eden F.Y’ye karşı davranışları zımnında R.Ş. üzerine “özge tehdit” suçundan 18 gün adli mülk karşılığında 720 lirayla cezalandırılarak hükmün açıklanmasının köylü bırakılmasına karar verilmişti.

– Azrail kaydı

Sevgili dosyasına giren güvenlik kamerası görüntülerinde, R.Ş’nin F.Y’nin odasına girişi, odaya mail olanların koşarak odaya girişleri, araya girenlerin çifti odadan çıkarmaları ve koridorda sakinleştirmeye çalışmaları meydan alıyor.

Share: