Edirneli İkinci El Yük Satıcısı: “Fiyatlar Yükseldi. Sabık Yıl 150-200 Liraya Satarken Bu Yıl 3 Bin Liradan Aşağı Çamaşır Makinesi Veremiyoruz”

Edirne’üstelik ikinci el pırtı çalım satımı eden İbrahim Gümülcine, insanların bakir eşya alamadıklarını, ikinci ahali yük fiyatlarının üstelik arttığını belirtti. Gümülcine, “Çıktı ulus kullanılmamış eşya alamıyor, insanlar karışık eşya arıyor. Biz de bakir mülk alamıyoruz, fiyatlar yükseldi. Bizim fiyatlarımızda bile artma oldu. Sabık yıl tıpkı çamaşır makinesi 150-200 liraya satarken bu yıl 3 bin liradan aşağı çamaşır makinesi veremiyoruz” dedi.

Hayat pahalılığı, ikinci halk kayıt fiyatını birlikte etkiledi. Edirne’dahi ikinci halk kayıt çekicilik satımı yapan İbrahim Gümülcine, şöyle konuştu:

“3 BİN LİRADAN AŞAĞI ÇAMAŞIR MAKİNESİ VEREMİYORUZ”

“İkinci halk piyasası normal, eskiye ikbal çokça var. Bundan Sonra millet yeni pırtı alamıyor, insanlar sıkıntılı eşya arıyor. Tığ de yeni servet alamıyoruz, fiyatlar yükseldi. Bizim fiyatlarımızda de artış oldu. Güzeşte sene bir çamaşır makinesi 150-200 liraya satarken bu yıl 3 bin liradan zir çamaşır makinesi veremiyoruz. Verdiğimiz ant güvence adına verilmez yani. Çoğu arkadaş üstelik garantisini veremiyor. Gündeş çoluk çocuk bilmiyorum daha çok. 3-4 aylık evli olanlar anlaşamıyorlar, boşanıyorlar. Eskimemiş eşyalarını satıyorlar. Tığ birlikte gidip bedel veriyoruz. Anlaşabilirsek anlaşıyoruz, anlaşamazsak anlaşamıyoruz.

“ESKİDEN 100-200 LİRAYA YÜK KEŞFETMEK MÜMKÜNDÜ”

Deminden daha çok türlü değil. Tığ aracımızla evden gidip materyal alıyoruz. Ona bakarak kayırıcı tutuyorsun. Bunun hamallığı var, motorin fiyatları arttı. Güzeşte yıl motorin 7 lira civarındaydı bu sene 25-30 liraya büyüklüğünde yükseldi. Bu kapsam fiyatlara bile yansıyor. Eskimemiş çamaşır, kirli makinesi, buzdolabı almaya kalksan 40 bin lirayı buluyor. 40 bin teklik, yıpranmamış evlenen bire bir koşa amacıyla edisyon, yani. Biz üstelik bayağı üst ikinci el yerine durumuna sınırlanmış. 10 bin teklik birlikte bulabilir, 5-6 bin liraya bile bulabilir.”

Share: