Edirne’de geçen yıl 5 ton 380 kilogram atılan yağ toplandı

Edirne’dahi güzeşte yıl 5 ton 380 kilogram sanayi kaynaklı atılan yağ toplandı.

Belediyeden yapılan açıklamada, toplanan atık yağların lisanslı firmalar tarafından et kafalı dönüşüme gönderilerek, talih ekonomisine ulama sağlandığı belirtildi.

Atılmış Yağların Yönetimi Yönetmeliği kapsamında şehir merkezinde belediyenin izin alanları içeresinde işletmelerden kaynaklanan atılmış yağların toplanması taşınması ve bertarafının Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atık Müdürlüğünün koordinasyonunda bitmeme ettiği bildirildi.

Uran kaynaklı atılmış yağların göç ve bertaraftının ise Edirne Belediyesinin tören düzeni yaptığı Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla lisansları kâin PETDER (Petrol Uran Derneği) ve AKSÜS Kimya ve Entegre Atık İşletmeleri San. Tic. A.Ş. firmaları yoluyla adına getirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2022 yılı içerisinde Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atılmış Müdürlüğünün koordinasyonunda şehremaneti sınırları içeresinde 5 titrem 380 kilo uran kaynaklı atılan yağ belediyenin protokolü kâin lisanslı firmalar aracılığıyla köylü dönüşüme gönderilerek talih ekonomisine yardım sağlandı. Hem çevrenin ve doğanın korunması hem de mutluluk ekonomisine katkı sağlaması üzere uran kaynaklı atılan yağlar toplanarak, idraksiz dönüşüme gönderilmesi üstüne çalışmalar titizce yürütülüyor.

İşletmelerimize ve kurumlarımıza, endüstri kaynaklı yağların zararları üzerine eğitimler düzenleyerek, bahis konusu kurumlarımızı atılmış yağların toplanması ve bertarafı ile ilgilendiren bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz.”

Share: