Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçcıgil: “Bu Şekilde Devam Etmemiz Mümkün Değil, İthal Ürünlerde İlaç Bulmakta Zorlanıyoruz”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Sağlık Bakanlığı’nın çıkar yol fiyatı belirlemede verdiği euro kurunun çıktı gerçeklikten çok uzaklaşmaya başladığını belirterek, “Bizim bu şekilde devam etmemiz gibi değil ve üzülerek söylüyorum, bununla birlikte vatandaşlarımız haddinden fazla nazik afiyet sorunları yaşayacak. Zaman üzere tutarga, gerilim, şeker hastalığı ve amansız hastalık hastalarında haddinden fazla büyük mesail yaşıyoruz. İthal ürünlerde çıkar yol bulmakta az çok zorlanıyoruz. Bunların artık acul benzeri şekilde çözüme kavuşturulması geçişsiz” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, deva fiyatları ve derman bulmada yaşanan sıkıntılarla ait açıklama yaptı. Kılıçcıgil, şöyle konuştu:

“ÇOKÇA IRI SIKINTILAR YAŞANIYOR”

“Burada çokça büyük teessürat yaşanıyor. Zaman bildirme mahdut çocuk şurupları, öksürük şurupları, antibiyotikler maatteessüf bulunamıyor kim, saydığım bu kalemler bizlerin nöbetlerde sunma ağırbaşlı olarak verdiğimiz ilaçlardır. Bunlarla ilişkin yerine çok şişman baskı yaşıyoruz. Hal önerilerimizi yüz kere aktarmamıza rağmen bugün yetkililerden çözüm yönünde rastgele adım maalesef göremedik. İlaçlarda Keyif Bakanlığı eliyle aynı euro zayıf belirlenir ve reçete fiyatları bu belirlenen euro arık üzerinden hesaplanır. Bugün üzere Keyif Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu euro cılız 7 teklik 86 kuruş. Ayrımsız ilacın üretimdeki esas girdilerin çok balaban benzeri ekseriyeti ithal ürünlerden oluşuyor. Özelikle deva ham maddeleri ilacın yanında kullandığımız özge yardımcı maddeler üste ilacın ambalajlanmasında makbul seçme özdek ithal mahsulat evet üstelik dövize sınırlı ürünler olarak belirlenir. Bundan yağlık reçete fiyatı belirlenirken euro ark bizim amacıyla çokça çok önemlidir. Ancak bu belirlenen euro kuru çıktı gerçeklikten haddinden fazla çokça uzaklaşmaya başladı.

“BİZİM BU ŞEKİLDE DEVAM ETMEMİZ TÜR DEĞİL”

Arasında 19 lira 50 kuruş seviyelerinde olan euro cılız ile 7 lira 86 kuruş yerine belirlenen euro cılız arasında çok balaban benzeri çalınmış var. Bundan belde bile derman üreticileri iri ayrımsız baskı içindeler. Antalya’bile yaklaşık 1 ay geçmiş yapmış olduğumuz toplantıda, yerli bir çare üreticisiyle arkadaşça etme fırsatı bulduk. Yetiştirici, çıktı bunun sürdürülemez benzeri kapsam olduğunu, bu şekilde bitmeme ederse derman üretemeyeceğinden bahsetti. Keyif Bakanlığı yetkililerinin umar üreticileri hem bile çıkar yol ithalatçılarıyla benzeri dakika önce Türk Eczacılar Odaları Birliği yetkililerinin dahi bulunduğu tıpkısı masada buluşup, bir hal geliştirmesi gerekiyor. Zira küçük ay ortası kabil belirlenecek euro kuru, önümüzde henüz 2,5 kamer var demektir. Bizim bu şekilde bitmeme etmemiz cins değil ve üzülerek söylüyorum, amma velakin vatandaşlarımız haddinden fazla iri sağlık sorunları yaşayacak. Bugün üzere yilbik, tansiyon, diyabet ve kanser hastalarında çokça iri sorunlar yaşıyoruz. İthal ürünlerde merhem bulmakta oldukça zorlanıyoruz. Bunların artık hızlı bire bir şekilde çözüme kavuşturulması geçişsiz. İnanın vatandaşlarımız, hastalarımız, hastalanmış yakınlarımız eczane eczane başvurmak zorunda kalıyorlar. Bununla ilgilendiren çok şişman aynı külfet içindeyiz.”

Share: