Dünya’nın yer sakat hastanelerinden biri, 8 asırdır ayakta

Dünya’nın bildirme bozuk hastanelerinden biri, 8 asırdır ayakta

Sivas’ta Dünya’nın arz çarkıt hastanelerinden biri olan Şifaiye Medresesi 806 yıldır tam heybetiyle ayakta duruyor

SİVAS – Sivas’ta Dünya’nın sunu çarkıt hastanelerinden biri olan Şifaiye Medresesi 806 yıldır tamam heybetiyle ayakta duruyor.

Sivas’ta tarihi kent meydanında mevcut Şifaiye Medresesi kül güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. 1217 yılında Küçük Asya Selçuki Devleti Sultanı I. İzzeddin Keykavus eliyle darüşşifa olarak yaptırılan, Osmanlı devrinde ise fakülte yerine kullanılan bu tarihi yapı dünyanın günümüze büyüklüğünde gelebilen sunu eski şifahane yapılarından biri adına biliniyor. Hastaların tedavi edildiği ve benzeri zamanda tababet tahsilinin üstelik yapıldığı arz şanlı medreselerden biri olan Şifaiye Medresesi 806 yıldır ayakta kalmayı başardı. Bir Zaman onma arayanların merkezi olan bu çatı günümüzde ise ruz severlerin uğrak mekanları arasından vadi alıyor. Taç kapısında mevcut süslemeleri ve rölyef figürleri ile ziyaretçilerini büyüleyen 8 yüzyıllık yapının içerisinde, medreseyi yaptıran Selçuki sultanı İzzeddin Keykavus’un türbesi bulunuyor.

“Günümüze gelen şifahanelerden yer büyüğüdür”

I.İzzeddin Keykavus’un ölümünün 803’üncü yıl dönümü anma programında mütekellim Ziyabey Yemeni Eserler Kütüphanesi Müdür Vekili Dahiye Karagülle, Şifaiye Medresesinin günümüze mevrut şifahanelerden bildirme büyüğü olduğunu söyleyerek, “I. İzzeddin Keykavus Kıbrıs’ta Kıbrıs Krallığıyla ticari bir inikat yapar. Haddinden Fazla değil hükümdarlığı geldiği 3-4 yıl içerisinde aşağı Küçük Asya’yu uluslararası ayrımsız ticaret merkezi haline getirir. Bu büyüklüğünde zenginliğin aynı bedeli olmalı tıpkı dönütü olmalı aha gördüğünüz bu koca binaları bunun haricinde camiler, medreseler. Köprüler, hanlar ve hamamlar yaptırır. İzzeddin Keykavus esasta Türkiye Selçuklu Devletinin başkenti Konya’dır. İzzeddin Keykavus Sivas’ı neden bu kadar önemsedi? Çünkü Sivas stratejik olarak yetişkin tıpkı yerdi ve ince süre burada kaldı. Çünkü Tokat’ı hakimiyet altında tutmak Malatya’daki mahkum olan kardeşinin de kontrolünü sağlama amacıyla Sivas’ta ince müddet kaldı. Teferruatlı müddet kaldığı müddetçe da Sivas’a tıpkısı vefa kendisine 1217’birlikte ölmeden 3 yıl evvel bu gördüğünüz kocaman Darü’s-sıhha yani Darüşşifaiye hastanesini yaptırdı. Günümüze mevrut şifahanelerden yer büyüğüdür, Şifaiye medresesi. Daha bilahare kendisi Arda seferinde gider ve orada Halef seferinde akim tamam ve orada yaşadığı üzgün benzeri görüngü onun ince ağrı hastalığın yakalanmasına hastalık peki. Malatya Viranşehir da irtihal boy bos. Vasiyetname, konusunda buraya hanımı Selçuk Hatun ve öz sülale efradıyla birlikte Şifaiye medresesi içerisine defnedilir” dedi.

Share: