Dünyanın hava meydanı yerleşkesindeki geçmiş lisesi öğrencilerini bekliyor

Dünyada hava meydanı yerleşkesi içine kurulmuş yegâne lise olma özelliğine eş İstanbul Havalimanı Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi, 2022-2023 eğitim tedris yılı öncesi öğrencilerini bekliyor.

Havalimanı yerleşkesi içine kurulmuş dünyadaki biricik lise olma özelliğine sahip İstanbul Havalimanı’ndaki Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi, geçtiğimiz sene geçmiş öğrencilerini akseptans etmişti. İlk yıl kabul edilen 30 öğrenci, tedbir sınıfını tamamlayarak birinci sınıfa geçe, bu yıl bile yeniden 30 mektepli okula yeni pusat yaptıracak. Tercihte yatmak talip öğrenciler, okulu müzakere ederek öğretmenlerden bilgi almaya başladı.

Havacılık sektöründe yetik işgücü

Öncelikle uçak bakım almak için eriştirme hizmetleri ile eşya ve meşrubat hizmetleri alanlarında eğitim verecek lisede, iki yabancı açkı alim, akıbet teknolojik donanıma topluluk, üretken, iş dünyasının gerekseme ve beklentilerine akıllıca aktiflik ve olgunluk esasına göre öğrenciler yetişecek. İstanbul İl Milli Yetişek Müdürlüğü, İstanbul Hava Meydanı işletmecisi İGA ve Talih Maharet Üniversitesi ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliğiyle desteklenen okulda bu sene kabul edecek 30 öğrencisiyle gelişigüzel benzer 60’a yükselecek ve gelişigüzel yıl öğrenci sayısı elan dahi artacak.

“Öğrenci ve veliler marifetiyle önceki yıla nazaran korkulu bir talebi var”

Yeni yetişek talim yılı öncesi konuya ilgilendiren değerlendirmede bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Mesleksel ve Teknik Terbiye Büro Müdürü Aykut Akca, “Okulun kendine özgü özelliği ve mesleksel eğitimle müteallik sektörle bağırsak içe, havacılık ekosistemiyle alay malay öğrencilere mesleksel eğitimin bitmeme ettiği ve İstanbul Havalimanı kabil dünyanın ayılı havalimanlarından birinin içerisinde bulunması kadar öne sâdır ayrımsız yapısı var. Bu açıdan dahi bakanlığımızın son dönemde hepimizin dahi izleme ettiği kadar mesleki eğitimdeki sunma mehabetli vizyoner açılımlarından biri adına sektörle yakın bağlanak halinde mesleksel eğitim bilimi süreçlerin yürütülmesinin müspet neticelerini gözlemliyoruz. İstanbul Havalimanı Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi bile bu anlamda havacılık sektörünün uçak ve uzay bilimlerinin bu anlamda geleceğe dair kariyer hedefi olan öğrencilerle ilgilendiren önemli tıpkısı tercih noktası. Elhak okulun ister mektepli ve veliler eliyle geçmiş yıla gereğince pahal bire bir talebi var. Bu irade doğrultusunda da çok mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

“Sunma mefret kurum projelerimizden ayrımsız tanesi”

İGA Kurumsal İlişkiler Direktörü Turgay Zeki ise, “Öncelikle hakeza aynı liseye ocak sahipliği yarmak acun havalimanları içerisinde bize çok korkulu tıpkı ayrıcalık katıyor. Çünkü tekiz bu bağlamda. Bu projeye tığ çok inandık. Milli Eğitim Bakanlığımızla gelişigüzel ve farklı paydaş kuruluşlarla beraber bu projeye çokça ciddi emekler verdik ve vermeye da bitmeme ediyoruz. Arz makro gurur projelerimizden aynı tanesi. Hepimizin bildiği için İstanbul Havalimanı 2021 yılını Avrupa’dahi birinci havalimanı olarak tamamladı. 2022 itibariyle dahi halen birinciliğimiz bitmeme ediyor. Umuyoruz kim uzun yıllar süresince Avrupa’üstelik birincilikler, dünyada dahi en üst basamaklarda vadi almaya bitmeme edecek. Biz lisemizi sektörler çöz içe ve havacılık sektörüne Türkiye’nin gençlerinin kazandırılacağı bir güzel tıpkı müstevi adına bakıyoruz. Dünyada şu anda özellikle Avrupa’bile ve dünyanın başka havalimanlarında istihdam problemiyle karşı karşıya kaldığımız gerçeği var. Bunu tığ aldığımız tedbirlerle kendi havalimanımızda ve Türkiye’nin başka havalimanlarında yaşamıyoruz. Ama alelhusus tığ İstanbul Havalimanı namına bu süreçleri öngörerek istihdam politikası uygulayarak Avrupa’da yaşanan bu krizin bizde yaşanmasının önüne esbak olduk” şeklinde konuştu.

“Buraya uçaklara merakım olduğu amacıyla geldim”

Ailesiyle alay malay okulu mülakat eden öğrencilerden Meryem Balkan ise, “Sınava 4,76’lık yüzdelik dilime girdim. Burada uçaklarla iç içe olduğumuz amacıyla bu liseye vürut gereği duydum. Uçaklara merakım olduğu amacıyla geldim. Gerçekte aklımda belirlediğim aynı patika bulunmayan ama uçaklara merakım var” dedi.

Kızıyla alay malay İstanbul Hava Meydanı Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi’ni müzakere eden Cevat Balkan birlikte, “Çocuklarımızın geleceği amacıyla faydasına inanıyoruz. Tabi tercih onların, onlar hangi derse o evet. Hayırlısı olsun” diye niteleyerek konuştu.

Share: