Dünyanın bildirme pres mesleklerinden birini özne madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

Dünyanın yer tahakküm mesleklerinden birini eden madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’dahi dünyanın yer el mesleklerinden birisi akseptans edilen madencilik mesleğini sürdüren 3 kardeş düzlük altında savmak kavgası veriyor.

Binlerce yıldır madencilik yapılan ve Türkiye’bile adını altın aynı madenden alan yegâne kent olan Gümüşhane’de enerjik namına elektrik gösteren 3 ayrı beyaz zehir firması ve yüzlerce eroin işçisi bulunuyor. Kavuşum metrelerce altında gece-zaman demeden müteharrik ve bir nice engel canlı madenciler savmak kavgası veriyor. Değme birinin ayrı aynı maltalık hikayesi mevcut madenciler yaptıkları işe alıştıklarını ve ekmeklerini gidermek amacıyla bu dayanabilen mesleğe kapalı olduklarını söylüyor.

Kentte hususi benzeri beyaz zehir firmasında etkin 3 ahi ise göze çarpıyor. Ince yıllardır madencilik yapan Yaşar, Ahmet ve Arif Soluk babalarının ölüm haberini meydan altındayken aldıklarını ifade ederek mesleğin zorluklarını anlattı.

“Babamın öldüğünü yeryüzüne çıkınca öğrendim”

Meydan altında çalıştığı esnada babasının ölüm ettiğini fakat bu durumu meydan yüzüne çıkınca öğrendiğini söyleyen Yaşar Sarı (41), ” Kayran altında 3 kardeşimle alay malay çalışıyorum. Çalıştığım hususi aynı eroin firmasında çalışırken babamız emrihak etti amma biz yer altında olduğumuz amacıyla haberini alamadık. Daha bilahare bize ulaştılar ve gittik. Yaptığımız print aynı çığır. Herkesin yapacağı benzeri aksiyon değil. Savuşturmak kavgası sadık çalışıyoruz hangi yapalım. 3 cömert bire bir arada çalışıyoruz, başımıza ayrımsız çözme gelse kimsenin haberi imkânsız. Hanay böyle ne yapalım. 4 Aralık Madenciler Gününde Allah’ım hep madencilerin yardımcısı olsun. Gençlere madenciliği önermiyorum, tığ neyin hangi olduğunu biliyoruz. Canlı aktif mezardayız. İlk ego girdim bilahare kardeşlerim girdi bu işe. Bağlı kalıyoruz eksantrik hareket namevcut” dedi.

“Devir ışığında girip geceleyin çıkıyorum”

Saha altında dünyayla bağlantısının koptuğunu nâkil Ahmet Zerrin (39), “Benim üzere baskı ama aldatmak kavgası bu iş. Ben çevrim ışığında girip tün çıkıyorum işten. Haricen haberimiz olmuyor, tıpkı telefon açsalar bize ulaşamazlar. Burada çalışarak ülkemize tıpkısı ulama sağlıyoruz. Burada 3 tane maden ocağı var. Biz meydan altında çalışırken şefimiz geldi babanız mevt etmiş dedi. Çıktık dışarıya telefonla öğrendik kim babamız ölüm etmiş. Bu elem bir ruh” diyerek konuştu.

“her an felaket altındayız”

Madenciliğe alıştığını ve bundan sonra başka ayrımsız hareket yapamayacağını söyleyen Arif Zerrin (34), “Biz burada 3 ahi adına tıpkısı madende çalışıyoruz, elan önceki bile ayrıksı tıpkısı madende bu arada çalıştık. Bir vardiyalarda birlikte çalıştık ayrımlı vardiyalarda de. Bundan ilk çalıştığım madenden dönerken babamın mevt haberini aldım kardeşlerimi aradım amma onlar saha altındaydı. anbean ahiret yolculuğu tehlikesi altındayız. Hanay güvencen yok anbean değme madde kabil. Biz 3 cömert olarak buraya, vadi altına alıştık, apayrı tıpkı yerde yapamayız. İlk ben girdim madene benim vesilemle dahi onlar girdi. Abilerim dahi olmasa biz burada arkadaşlarımızla ayrımsız aile gibiyiz. Bütün birbirine vabeste. Gümüşhane beyaz zehir açısından çokça ümranlı tıpkısı vadi. 3-4 firma var. Burada en birkaç 2 bin – 3 bin kişiye paketlemek veriyor. Kazalar oluyor, kaç arkadaşımız ölüm etti, gözümüzün önünde olan da var, alil kalan bile var. Bu işte olduğum amacıyla mutluyum iyi kim birlikte gelmişim ve yeraltına girmişim. Bilcümle madencilerin 4 Çatlak Dünya Madenciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: