Drone ile ilaçlama çiftçiye kazandırdı: 10 dönümü 10 dakikada hallediyor

Firez zararlıları ile mücadelede geleneksel usuller adına dron ile ilaçlama, dönüm başına 250 lira avantajlı. Maraba Beytullah Akikol, “10 dönümlük bir alan 1 saatten elan teferruatlı sürelerde ilaçlanırken, dronla 10 dakikada ilaçlanabiliyor. Benden gören 15 yerey sahibi dahi benim ardımdan dron ile ilaçlama yaptırdı” dedi.

Hayatın bir nice alanında olduğu kabil tarlalarda dahi eskimemiş çocuk teknolojiler kullanılmaya başlandı. Bu gelişmelerden aynı tanesi olan drone sayesinde çiftçiler ekilen ürünün çeşidine göre dönüm başı ayrımlı karlar elde ediyor. Drone kullanımı ile tarımda sunu çokça fayda sağlanan alan ise ilaçlama.

TRAKTÖR EKİNE ENGEL VERİYOR

Ziraat Mühendisi Fethullah Elinç, geleneksel ilaçlama yöntemlerinin birkaç yıla büyüklüğünde unutulacağını söyledi. Elinç, “Önümüzdeki dönemlerde her dikici drone ya da açıktan kumandalı sistemler ile ilaçlama ve sulama yöntemlerine geçecek. Dönüm başında 4 cevelan atan traktörler ekinleri ezerek beis veriyor. Bildirme cılız örnekten yola çıkıldığında buğdayın bugünkü fiyatıyla, drone ile ilaçlama sebebiyle hoppadak lastik izinden kaçma ile dönüm başı 250 TL kar elde ediliyor” dedi. Tarlalardaki ekinleri drone ile ilaçlamanın anadan görme yöntemlere bakarak yüzde 63 oranında daha soylu erki olduğuna özen calip Elinç sözlerini şöyle sürdürdü:

ELAN HESAPLI YÖNTEM

“İlaçlama, dronelardaki damlama sistemleri ile ekinlerin arz diplerine kadar inebiliyor ve daha beş altı ilaç harcanıyor. Bu sayede ilaçlanan ekinlerin yeryüzü yüksek verime ulaşması sağlanıyor. Traktör ya bile diğer yöntemlere göre hem adam gücüne ihtiyaç azalıyor hem birlikte ilaçlama beğenmek dörtköşe tıpkısı hal alıyor. Ayrıca ürünlere uymazlik verilmeden tarlanın kapasitesini yüzde 100 kullanılabiliyor. İlaçlamaların zindelik enerjisi ile etkin dronelar ile yapılması traktörle yapılan ilaçlamalara göre çokça daha kazançlı oluyor ve ilaçlama esnasında motorin kullanımını sıfıra indiriyor.”

KAVURUCU SICAĞA KARŞI HAL

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık ile uğraşan Çiftçi Beytullah Akikol, bu sene çekicilik sıcaklığının seçme yıldan daha yunak olduğunu bu nedenle bile zaman zarfında peyda alanlarda mücahede koşullarının haddinden fazla daha zorlaştığına ilgi çekti. Akikol, “Anadan Görme ilaçlama yöntemleri ile 10 dönümlük mezru benzeri düzlük 1 saatten elan uzun sürelerde ilaçlanırken, drone yardımıyla 10 dakikada ilaçlanabiliyor. Bu sayede sıcakta geçirdiğimiz koridor birlikte bildirme örgen indirgenmiş oluyor. Çevremdeki 15 yer sahibi birlikte ego ilaçlama yaptırdıktan sonradan zat arazilerine drone ile ilaçladı.

Ali Kürşat Büyükada

Share: