Doğumla münasebetli izinler, sözleşmelinin 3+1 hizmet süresinde değerlendirilir mi?

Doğuma vabeste olarak geçer not izinler, Sözleşmeli personelin, 3+1 bakım süresinde kısmen değerlendirilmektedir.

SORU: Merhaba. 3+1’e bağımlı afiyet personeliyim. 21 karı 2019 birlikte göreve başladım erken mevlit cihetiyle doğum izni+tek hekim ve heyet raporu kullandım. 21 sülale 2020’bile senem doluyor gücük ay donemi es tayini kurasına başvuracağım. Fakat, doğum izni ve heyet raporlarının da fiili hizmetten sayılıp sayılmadığına dayalı yönetmelikte rastlamadım. Koruyucu olursanız çok sevinirim. Böyle tıpkı durumda senemden sayılıp tayinim onaylanır mi?

KARŞILIK:663 çevrilmiş Afiyet Alanında Ara Sıra Tensikat Üzerine Yasa Mesabesinde Kararnamenin “Kontratlı esenlik personeli istihdamı” başlıklı 45/A maddesinin 3. fıkrası aşağıdaki şekildedir.

“(3) Bu konu layıkıyla atanan sözleşmeli keyif personeli üç yıl süreyle başka tıpkısı yere atanamaz. Ocak birliği mazeretine sadık kayran değiştirmelerde bu konu layıkıyla istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Fakat sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde aynı sene fariza yapması ve vizeli konum bulunması durumunda; eşlerin gelişigüzel ikisinin üstelik Vekillik ve merbut kuruluşlarında kontratlı yahut eşlerden birinin kontratlı, diğerinin Bakanlık ve kapalı kuruluşla-rında veya gayrı benzeri kamu hava veya kuruluşunda amelî statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının henüz çok olduğu yere atamaları yapılabilir.”

663 dar Afiyet Bakanlığı ve Tutkun Kuruluşlarının Organizasyon ve Görevleri Için Yasa Mesabesinde Kararnameye yapışık (II) az cetvelde belirtilen pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personele ilişkin hizmet sözleşmesinin 17. maddesinde cevaz hakları düzenlenmiştir.

663 basit Yasa Mesabesinde Kararnamenin 45/A maddesine bağımlı sözleşmeli personelin hastalık ve mazeret izinlerinde geçen süresinin bakım süresinden sayılmayacağına yönelik aynı hâkimiyet bulunmadığından; veladet izni ve astronomi raporlarında sabık sürenizin da hizmet süresinden sayılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Gayrı taraftan maaşsız cevaz sürelerinin hizmetten sayılmasına yönelik hususi bire bir aranjman kayran almamaktadır. Bu nedenle, sözleşmenin askıda olduğu döneme ilgilendiren maaşsız izin süreleri, 3+1’bile değerledirilmeyecektir.

Share: