DOĞRU Parti’den çarkıt IVEĞEN Başkanı Mahruki’ye tazminat davası

DÜRÜST Parti’nin avukatları, “partinin şahsiyet ve saygınlığına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle sakat AKUT Başkanı Nasuh Mahruki için, 50 bin teklik tazminat davası davası açtı.

DOĞRU Parti’nin avukatları Yaşamış Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan’ın temel ahbaplık mahkemesine sunduğu ülkü dilekçesinde, YANLIŞSIZ Öğür’nin yasalara göre faaliyetlerini sürdüren siyasi ayrımsız teşekkül olduğu belirtildi.

Dilekçede, davalı Mahruki’nin içtimai paylaşım sitesi Twitter’dan, DOĞRU Parti karşı katlanılması kabil sıfır yanlışlık isnadı ve iftiraların düz aldığı izahat yaptığı aktarıldı.

Mahruki’nin, gerçek dışı iddialarla kamuoyunu manipülasyon ve sosyete nezdinde partinin itibarını zedeleme kastıyla paylaşımlar yaparak, partinin yabanlık haklarını açık ihlal ettiği bildirilen dilekçede, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Partinin bu kadar kötü ve mesnetsiz ithamlara maruz kalması, kurumsal kişiliğine engel vermektedir. Bu temelsiz isnatlarla müvekkil partinin adı, kişiliği, onur ve saygınlığı rencide edilmiş, itibarı zedelenmiş ve değerlerinin ihlali sonucunda manevi zararlar oluşmuştur. Paylaşımlar, bugün bakımından okunmaya halen bitmeme edilmektedir. Müvekkil öğür benzeri yandan hukuka ve mevzuata akıllıca benzeri şekilde politik faaliyetlerini, hedeflerini namına getirmeye bitmeme ederken, tıpkı yandan bu temelsiz iddialarla seyretmek zorunda bırakılmaktadır. Öğür aleyhinde paylaşımlar yapılarak eleştiri, düşünce özgürlüğü sınırları aşılmış, iddialar temelsiz yanlışlık isnadı boyutuna ulaşmıştır.”

Kanı ve tabir özgürlüğü ister ulusal gerekse arsıulusal hukukta güvence altına alındığı hatırlatılan dilekçede, sevgili konusu paylaşımların anlatım özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

AİHM ve Temel Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, “İfade özgürlüğü sınırsız olmayıp, esasen tıpkısı düzenlemelerle kişilerin haysiyet ve haysiyetleri esirgeme altına alınmıştır. Bu tensikat doğrultusunda de somut olayda mahkemeli yoluyla geçer not sözler tek şekilde ifade ve düşünce özgürlüğü, eleştiri sınırları içerisinde olmayıp örtüsüz nefis hakkına taarruz oluşturup manevi tazminat ödenmesini mukteza kılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Partinin siyasi pozisyonu ve toplumdaki konumu gereği manevi değerlerinin açıkça zarar gördüğü kaydedilen dilekçede, bu kapsamda partinin kişilik hakları ve saygınlığına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle davalı Mahruki’nin 50 bin teklik manevi tazminata mahkum edilmesi dilek edildi.

Share: