Doğu Ekspresi 6 ayda 215 bin yolcuyu ağırladı

Türkiye Cumhuriyeti Fehamet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ’nin yeryüzü tafsilatlı rotalarından Ankara-Kars hattı Doğu Ekspresi ile bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık 215 bin kişi seyahat yaptı.

Yolcularını, eşsiz manzaralara erbap 25 saatlik güzergahında masalsı tıpkı yolculuğa çıkaran ve sosyal medyadan yapıulan paylaşımlarla ünü küsurat Doğu Ekspresi’ne olan bağ bu yılın geçmiş 6 ayında üstelik devam etti.

Ankara’dan akım edip Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahını izleyen tren, 1310 kilometre kat katettikten sonra akıbet durağı Kars’a ulaşıyor.

Rotası üzerindeki rengarenk ağaçlarla çiçeklerin yer aldığı arazilerin yanı sıra orman, öz, akarsu ve derin kanyonların eşsiz manzarasını yolcularına sunan Doğu Ekspresi ile seçme gün Kars, Ankara arasında karşılıklı kat yapılıyor.

Evcil ve yabancı turistler, biletleri günler öncesinden satışa çıkoku trende özellikle kış aylarında kayran bulmakta zorlanıyor. Uçyanlışsız ve otobüse göre henüz uygun maliyetle yolculuk yapma imkanı bulanlar, katar seferi sırasında eşsiz manzaralara üstelik şahitlik etmenin ayrıcalığını yaşıyor.

– “Gece ve gündüz manzaralarını görebilmek içmağara uyumuyorlar”

Gezi edenlerden bazılarının manzarayı kaçırmamak içmağara hiç uyumadan seyahat yaptığı Doğu Ekspresi’ni yılın önceki yarısında yaklaşık 215 bin kişi kullandı.

YANLIŞSIZ Tümen Kars Milletvekili Ahmet Aslan, AA muhabirine, Doğu Ekspresi’ne olan ilgini bitmeme ettiğkayınbirader söyledi.

Doğu Ekspresi’nin bölgeye önemli katkı sunduğunu anlatım fail Arslan, “Kars bildiğiniz gibi hem tarihi hem dahi doğasıyla tekmil ayrımsız şehir. Bizler bile bu güzellikleri ortaya çıkarmak içmağara seçkin gün az buçuk henüz fazla çalışter bölgeyi hava merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Kars temas geçyeryüzü gün seyyar sayısını arttırmaya devam ediyor, özellikle Doğu Ekspresiyle insanlar rotayı bu bölgeye çevirdi. Ä°nsanlarımızın demiryoluyla, trenle seyahat etmeyi yeniden tercih haysiyet ayla gelmesi ve demet göstermesi bizleri bahtiyar ediyor. Bizler üstelik vatandaşlarımıza konforlu yolculuk sağlamak adına tün gündüz çalışmaya bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

– “Doğu Ekspresi’ni içtimai medyada çok gördüm, alçalma ettim”

Yolculardan Erhan Tekin ise Afyonkarahisar’dan Kars’a geldiğkayınbirader anlattı.

Katar yolculuğunu ve yoldaki manzaraları çok beğendiğini belirten Uğurlu, “Doğu Ekspresi’ni toplumsal medyada çok gördüm, zaaf ettim ve bu atmosferi yaşamak içmağara hem birlikte Kars’ı, Erzurum’u, Erzincan’ı görmek içmağara buralara geldim. Gezi çok güzel geçti, manzaralar çok güzeldi ve keyifliydi. Tren çok bayındır, çok imkanı var. Bire Bir birlikte camdan sürekli manzarayı izliyoruz, o yüzden gezi akıcı geçti.” diye konuştu.

Yolculardan Ä°smail Ayaz üstelik hattın seçme zaman çok güzel manzaralar sunduğunu belirterek, “Bu trenle gezi benzeri tekmil, film izler kadar camdan dışarıdaki manzaraları izliyoruz, yolculuk nasıl bitiyor anlamıyoruz. Herkesin mutlaka gezi yapmasını tavsiye ederim.” dedi.

Share: