Diyarbakır’ı ‘astronot’ tanıtacak

Foto sanatçısı Cengiz Kudat, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerini öncelemek amacıyla açacağı sergi üzere 21 ayrımlı mekanda uzay adamı kıyafeti giyen modelle foto çekimleri yapıyor

– Foto sanatçısı Cengiz Kudat, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla açacağı sergi için 21 değişik mekanda astronot kıyafeti giyen modelle foto çekimleri gerçekleştiriyor.

Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Firez ve Turizm bakanlıklarının himayesinde, Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) bindi ve katkılarıyla TÜBİTAK’ın koordinasyonunda kentte akıbet 2 yıldır düzenlenen Zerzevan Gök Müşahede Etkinliği, feza bilimine olan merakın yanında kentin tanıtımına dahi katkı sunmaya devam ediyor.

Zerzevan Sema Müşahede Etkinliğinden esinlenen işık sanatçısı Cengiz Kudat bile bayrı kentin tarihi ve natürel mekanlarında uzay adamı kıyafeti giyen modelin meydan aldığı fotoğraflar çekerek hazırlayacağı sergiyi sanatseverlerle buluşturmak istiyor.

Kudat, işporta projesi için UNESCO Dünya Ekin Mirası Listesinde düzlük kayran tarihi surlar ve Hevsel Bahçelerinde, İslam’ın 5. Eş-i Şerif’i adına akseptans edilen Ulu Cami, Hars ve Turizm Bakanlığının “Türkiye’nin arz alaylı 13 köprüsü” ortada gösterdiği Malabadi Köprüsü ile Ongözlü Güreşçi Köprüsü, Zerzevan Kalesi, İçkale Müze Kompleksinin yanı sıra Karacadağ’dan çıkan lavların oluşturduğu 120 kilometrelik bazalt plato (Püskürtü Yolu) ve Lice ilçesindeki Birkleyn Mağaraları kabil 21 ayrımlı mekanda çekimler yapacak.

İlk adına Çınar ilçesi yakınlarındaki Roma İmparatorluğu döneminde “askeri yerleşme” kendisine mergup ve yer altı tapınağı Mithras’ın de bulunduğu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesinde çekimlere başlayan Kudat, elan sonradan 1957 metre yüksekliğindeki Karacadağ’dan sâdır lavların oluşturduğu ve Lav Yolu kendisine adlandırılan 120 kilometrelik bazalt platoda çekimlerine devam etti.

– “Aynı astronotun Diyarbakır gezisi”

Kudat, AA muhabirine, 21 fotoğraftan oluşacak olan sergi amacıyla 21 ayrımlı mekanın meydan alacağı cazibe maratonuna başladığını söyledi.

Son yıllarda Türkiye’dahi uzayla ilgilendiren çokça adamakıllı projeler yapıldığını kaydeden Kudat, “Bunlardan biri da Zerzavan Baht Rasat Etkinliği. Benim için sunma önemlisi dahi o, zira bana esin kaynağı oldu. Hayalini kurduğum benzeri proje bu. Benzeri astronotun Diyarbakır gezisi” diye konuştu.

Uzay Adamı temiz modelle 21 farklı mekanı fotoğraflayacağını anlatan Kudat, kentin tarihi ve natürel güzelliklerinin meydan aldığı 21 mekanda 21 farklı zihniyet yapacağını bildirdi.

Kudat, şöyle dedi:

“Çekimleri bir sergiyle taçlandıracağım. Ince yıllardır Diyarbakır’da işık sanatçılığı yapıyorum. Yaptığımız projelerle, foto sergileriyle, gelişmemiş film ve belgesellerle kente ulama sunuyorum. Bu düzentileme bittiğinde ilk sergi Diyarbakır’birlikte olacak. Elan sonraları farklı illerde sergi açmayı istiyorum.”

Share: